Legendy mafie a zločinu – 2.časť

Frank Costello Frank Costello sa narodil v Cosenze v Taliansku v roku 1891, a vyrastal vo východnom Harleme. Nakoniec sa stal hlavným členom gangu 104th Street Gang. V 20. rokoch 20. storočia sa Costello spojil s Lucianom a spoločne sa zapojili do hazardných hier, pašovania a budovali prevádzky. Ako Lucianov najbližší obchodný partner začal Costello… Prečítať celé

Frank Costello

Frank Costello sa narodil v Cosenze v Taliansku v roku 1891, a vyrastal vo východnom Harleme. Nakoniec sa stal hlavným členom gangu 104th Street Gang.

V 20. rokoch 20. storočia sa Costello spojil s Lucianom a spoločne sa zapojili do hazardných hier, pašovania a budovali prevádzky. Ako Lucianov najbližší obchodný partner začal Costello získavať široký politický vplyv na miestnej úrovni a nakoniec sa stal hlavným šéfom syndikátu po tom, čo sa Luciano dostal do väzenia za prevádzkovanie prostitúcie.

V 50. rokoch 20. storočia sa Costello stretol so svojimi vlastnými problémami so zákonom, keď ho vláda USA vrhla do väzenia za pohŕdanie a daňové úniky. V roku 1957 ho strelili do hlavy – na príkaz šéfa mafie v New Yorku. Costello ako zázrakom prežil a pokračoval vo svojich operáciách, hoci jeho moc sa výrazne zmenšila. Costello, zasiahnutý infarktom, zomrel vo veku 82 rokov.

 

Tony Accardo. Zdroj: sfgate.com

Tony Accardo

Tony Accardo sa narodil v roku 1906 v Chicagu a stal sa Caponeovým chránencom, ktorý mu pomohol presadiť sa v Chicagskom zločineckom syndikáte.

INZERCIA

V roku 1947 sa Accardo stal šéfom Chicagského syndikátu a po mnoho ďalších desaťročí žil ako zločinec. Pod jeho vedením Accordo rozšíril ziskovosť mafie, presunul sa od vydierania a nelegálnych pracovných podnikov k 1,pašovaniu narkotík,   2,využívaniu hracích automatov, a 3,službám s dievčatami.

Hoci bol Accardo počas svojej kriminálnej kariéry zapletený do množstva vrážd – od jeho údajnej účasti na masakre na svätého Valentína v roku 1929, až po jeho údajnú odvetnú vraždu v reakcii na vlámanie do jeho domu v roku 1978 – nikdy nebol uznaný vinným za tieto zločiny. Namiesto toho bol Accardo v roku 1960 obvinený z daňových únikov, hoci rozsudok bol nakoniec zrušený. Potom, čo odišiel z mafiánskeho života a bol posledným skutočným šéfom v Chicagu, Accardo odmietol svedčiť proti organizácii počas vypočutí v Senáte, odvolávajúc sa na piaty dodatok. Zomrel na srdcové a pľúcne choroby v roku 1992.

 

Sam Giancana. Zdroj: themobmuseum.org

Sam Giancana

Postavenie Sama Giancana v histórii mafie je predmetom legiend, hlavne kvôli Giancanovmu obsedantnému záujmu o americkú politiku. Giancana sa narodil v roku 1908 v Chicagu a viedol kartel v rokoch 1957 až 1966, po tom, čo šéf Accardo oznámil svoj odchod do dôchodku. Giancanová bezohľadná osobnosť ho preslávila v podsvetí a hovorilo sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou spáchal minimálne tri vraždy do veku 20 rokov a bol zatknutý viac ako 70-krát.

So svojimi väzbami na Josepha P. Kennedyho, ktorý ho požiadal o pomoc pri zabezpečení hlasov v Illinois pre prezidentskú kandidatúru svojho syna Johna F. Kennedyho v roku 1960, bol Giancana údajne rozzúrený, keď JFK dal svojmu novovymenovanému generálnemu prokurátorovi bratovi Robertovi F. Kennedymu zelenú na presadzovanie organizovaného zločinu. Dodnes pretrvávajú konšpiračné teórie, že atentát na JFK bol počinom mafie a konkrétnejšie, že ho zorganizoval sám Giancana.

Po roku strávenom vo väzení v polovici 50. rokov opustil krajinu a žil v Mexiku a častiach Južnej Ameriky. V roku 1974 sa vrátil, aby vláde poskytol svedectvo o svojich znalostiach o pokusoch C.I.A. zavraždiť Fidela Castra. O rok neskôr bol Giancana zavraždený pri varení jedla vo svojom dome v Oak Park, Illinois.

 

Paul Castellano

Ako krstný otec najmocnejšej zločineckej rodiny v New Yorku – zločineckej rodiny Gambino – bol Paul Castellano známy svojimi obchodnými schopnosťami, čo viedlo k tomu, že mafiánsky boss Carlo Gambino si ho vybral za svojho nástupcu.

Castellano, ktorý sa narodil v roku 1915 v Brooklyne, postúpil medzi mafiánov a využil svoje mafiánske kontakty na infiltráciu do stavebného a potravinárskeho biznisu. Potom, čo sa stal hlavou zločineckej rodiny Gambino, riadil operácie prevažne zo svojho sídla na Staten Island, žil bohato a účtoval si od svojich podriadených vyššie poplatky. To vyvolalo nevôľu v Castellanovej jednotke, konkrétne medzi tými, ktorí nesúhlasili s jeho nástupníctvom, vrátane člena Gambina, Gottiho.

Castellano, zasiahnutý obvineniami na federálnej a štátnej úrovni, bol v roku 1985 náhle zavraždený temperamentným Gottim, ktorý sa obával, že sa ho Castellano zbaví za tajný predaj narkotík. Pretože vražda bola nepovolená, mnohí v mafii nakoniec obvinili Gottiho z následného oslabenia zločineckej rodiny Gambino.

Pokračujte na ďalší príspevok »