Technologické pokroky
Letiská môžu vyrobiť dostatok solárnej energie pre celé mesto
Vedci z univerzity RMIT porovnávali elektrinu vyrobenú z bytových solárnych panelov v regionálnom austrálskom meste s potenciálnou produkciou solárnej energie na 21 prenajatých vládnych letiskách. Štúdia solárnej energie Zistili, že ak by sa na všetkých letiskách nainštalovali solárne panely, vyprodukovali by 10-krát viac elektriny ako 17 000 obytných panelov v meste, pričom by sa ročne… Prečítať celé
Adam Nemcik
Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko
Vedci z univerzity RMIT porovnávali elektrinu vyrobenú z bytových solárnych panelov v regionálnom austrálskom meste s potenciálnou produkciou solárnej energie na 21 prenajatých vládnych letiskách.
Štúdia solárnej energie
Zistili, že ak by sa na všetkých letiskách nainštalovali solárne panely, vyprodukovali by 10-krát viac elektriny ako 17 000 obytných panelov v meste, pričom by sa ročne vykompenzovalo 151,6 kiloton skleníkových plynov. Vedkyňa Dr. Chayn Sun uviedla, že podľa analýzy je dôležité zamerať sa na obnoviteľnú energiu a na veľké strešné centralizované solárne systémy.
„Nemôžeme sa spoliehať na to, že malé obytné solárne panely nás dostanú k nulovým emisiám. Inštalácia veľkých paneloch na miestach, ako sú letiská, nás dostanú k tomuto cieľu omnoho bližšie.“ „Dúfame, že naše výsledky pomôžu presmerovať politiku a zároveň bude informovať aj o potenciáli budúceho výskumu solárnych panelov pre veľké budovy“.
„Existuje toľko potenciálu na uľahčenie národného hospodárskeho rozvoja a zároveň prispievania k cieľom znižovania emisií skleníkových plynov“. Letiská sú práve ideálne pre solárne panely, ale v súčasnosti sa nevyužívajú naplno – mnoho letísk je bez adekvátnych solárnych panelov. Letiská práve poskytujú obrovské plochy, kde by sa táto energia mohla využívať.
Sú dobre vystavené slnku, pretože nie sú tienené vysokými budovami alebo stromami. To z nich robí ideálne miesto na využitie slnečnej energie. „Austrália čelí energetickej kríze, napriek tomu sa zbytočne nepoužívajú zdroje solárnej energie – napríklad práve strechy letísk“. „Využitie tohto zdroja energie zabráni tomu, aby sa v Austrálii každý rok spálilo 63 kilo ton uhlia. To je veľmi dôležitý krok k nulovým emisiám“.
Solárne panely
Spoločnosť Sun uviedla, že letiská sú ideálne pre solárne panely, ale v súčasnosti sa nevyužívajú naplno – mnoho austrálskych letísk je bez adekvátnych solárnych systémov. Vedci taktiež odhadovali solárnu elektrinu vyrobenú zo 17 000 bytových solárnych panelov v Bendigo vo Viktórii počas jedného roka.
Vedúca autorka Athenee Teofilo, študentka magisterského štúdia geopriestorových vied, potom zmapovala budovy na každom prenajatom federálnom letisku – s výnimkou nevhodných štruktúr, ako sú kupoly a hangáre a identifikovala 2,61 km2 využiteľného strešného priestoru. Neskôr taktiež určili optimálny uhol sklonu solárnych polí pre každé letisko, aby sa maximalizovala účinnosť.
Letisko v Perthe malo najväčší potenciál na výrobu energie. Umiestnenie solárnych panelov by tam mohlo produkovať takmer dvojnásobok solárneho výkonu spoločnosti Bendigo. To sa rovná kombinovanej výrobe z letísk v Adelaide, Sydney, Moorabbine a Townsville. Štúdia zistila, že letiskové budovy menej vhodné pre solárne panely by mohli byť stále užitočné pre pozemné solárne systémy.
Tu je potreba zdôrazniť aj potrebu energetickej politiky zahrnúť plán inštalácie solárnych panelov na letiskách. „Na základe našej analýzy slnečného žiarenia vieme, že letiská s väčšími solárnymi systémami by mohli byť nielen sebestačné, ale tiež by produkovali dostatok elektriny, ktorá sa môže preniesť späť do siete.“
Federálna vláda
Mapovali taktiež letiská, ktoré vlastní federálna vláda. Austrália má viac ako 150 letísk v súkromnom vlastníctve, na ktorých by mohli byť nainštalované solárne panely. Austrália prijíma veľké množstvo slnečného žiarenia, takže každému letisku v krajine by prospelo, keby nainštalovali nový typ solárnych panelov.
To isté sa dá povedať o mnohých letiskách na svete, aj u tých u nás. Možno že aj táto technológia by mohla pomôcť k budovaniu nových, komerčných letísk aj v ďalších mestách Slovenska. Podľa spoločnosti Sun odraz od solárnych panelov nebude problémom, pretože moderné solárne systémy slnečné žiarenie neodrážajú, ale absorbujú.
Predchádzajúce štúdie považovali letiská za veľké solárne generátory, ale výskum RMIT ide ďalej a presne modeluje použitie rozsiahlych systémov. Zistenia by sa tiež mohli rozšíriť o pridanie solárnych panelov do ďalších lokalít, ako sú napríklad veľké obchodné budovy, sklady alebo distribučné centrá.