Svet si pripomína výročie legendy
Líder skupiny Queen Freddie Mercury by sa dožil 75 rokov
Freddie Mercury, rodným menom Farrokh Bulsara, sa narodil 5.septembra 1946 na východoafrickom ostrove Zanzibar. Na svet prišiel do rodiny indických Parsov – rodičom Bomimu a Jer Bulsarovým. Rodný Zanzibar Ostrov je malou bodkou v atlase, avšak málokto vie, že ho prioritne tvoria dva ostrovy – Unguja a Pemba. Zanzibar je dnes spolu s Tanganikou súčasťou Spojenej republiky Tanzánie…. Prečítať celé
Freddie Mercury, rodným menom Farrokh Bulsara, sa narodil 5.septembra 1946 na východoafrickom ostrove Zanzibar. Na svet prišiel do rodiny indických Parsov – rodičom Bomimu a Jer Bulsarovým.
Rodný Zanzibar
Ostrov je malou bodkou v atlase, avšak málokto vie, že ho prioritne tvoria dva ostrovy – Unguja a Pemba. Zanzibar je dnes spolu s Tanganikou súčasťou Spojenej republiky Tanzánie. Toto nenápadné územie zažilo nemalú korupciu, rozvrat či hrozivé straty na životoch. Celé stáročia bol dobývaný rôznorodými rasami ničím neporaziteľných dobyvateľov. Niektorí z nich – predovšetkým Peržania (územie dnešného Iránu), ománski Arabi a o mnoho rokov neskôr aj Briti sa na ostrove usadili a začali vládnuť. Zanzibar bol do roku 1963 pod britským protektorátom a Freddieho rodina tak získala britské občianstvo.
Farrokh Bulsara
Vo štvrtok 5. septembra 1946 sa zbožnej mladej rodine Bulsarovcov narodilo prvorodené dieťa. Šťastím nebolo len to, že dieťa je živé a zdravé, ale že je to dokonca chlapec. Podľa ich viery to znamenalo požehnanie a pokračovanie rodinného mena. Monoteistický zoroastrizmus ponúkal rodičom iba obmedzenú voľbu krstného mena pre dieťa. Napokon sa dohodli na mene Farrokh, ktoré bolo zaregistrované ako sa patrí otcom dieťaťa na štátnej matrike.
Ako osemročného, Freddieho rodičia poslali na internátnu školu pre chlapcov do indického Bombaja (dnes Mumbai). V Indii žil so svojou tetou a starou mamou a už počas školy sa začal mladý Farrokh nazývať Freddiem. Študoval klavír a ako dvanásťročný založil svoju prvú hudobnú skupinu The Hectics. V roku 1963 sa však vracia naspäť do Zanzibaru. Kvôli nepokojom na ostrove boli nútení s rodinou odísť, a tak sa presťahovali do Felthamu v Anglicku. Spočiatku študoval umenie na West Thames College (Isleworth Polytechnic) v západnom Londýne a neskôr grafické umenie a dizajn na Ealing Art College (dnes London School of Film, Media and Design), na ktorej spromoval v roku 1969.
Začiatok zrodu legiend
Freddie bol členom niekoľkých hudobných skupín a okrem spomínaného klavíra ovládal hru na viaceré hudobné nástroje. Osudovým mu ale bolo stretnutie s gitaristom Brianom Mayom a hráčom na bicie Rogerom Taylorom, ktorí mali kapelu Smile. Stal sa spevákom skupiny, do ktorej sa pridal aj basgitarista John Deacon. Napriek výhradám členov skupiny a nahrávacieho štúdia Trident Studios, Freddie zmenil meno skupiny na „Queen“ a taktiež navrhol slávne logo v podobe kráľovského erbu.
Skupina sa oficiálne sformovala v roku 1971. V roku 1973 podpísali nahrávaciu zmluvu so spoločnosťou EMI a vydali svoj prvý album s názvom Queen. V tom istom roku vyrazili na svoje prvé britské turné, kde boli ako predkapela skupine Mott The Hoople. Ich vystúpenia pravidelne zožali úspech a nadšené reakcie publika .V roku 1974 predstavili platňu Queen II a začali s prípravou prvého vlastného britského turné. Ďalším bolo turné v USA a album Sheer Heart Attack, známy na oboch stranách Atlantiku.
Úspech za úspechom
Prevratnými sa stal štvrtý album A Night At The Opera a skladba Bohemian Rhapsody.
Spočiatku mala byť príliš dlhá pre rádiové vysielanie, no napokon sa z nej stal najväčší singel všetkých čias, ktorý bol číslo 1 v britskom rebríčku – a to až dlhých deväť týždňov. Pieseň sa často krát objavovala v mnohých popových anketách, dokonca prednedávnom bola opätovne vyhlásená za najlepší singel všetkých čias. Úspech A Night At The Opera bol natoľko ohromujúci, že skupina si vyslúžila prvý platinový album. Nasledovalo turné po USA a Japonsku. Všetky štyri albumy už boli v britskom rebríčku TOP 20. Po vydaní albumu A Day At The Races v roku 1976 zorganizovali bezplatný koncert v londýnskom Hyde Parku. Na koncerte sa zúčastnilo odhadom 200 000 fanúšikov. Po ďalších dvoch amerických turné vyšli albumy News Of The World a takisto legendárny dvojitý side singel We Will Rock You – We Are The Champions.
Album The Game z roku 1980 a Another One Bites The Dust sa stal najpredávanejším americkým singlom skupiny. Do konca roka Queen predala viac ako 45 000 000 albumov po celom svete. V roku 1981 absolvovali turné po Južnej Amerike a Mexiku. V tomto období už mala kapela na konte 12 albumov. Ďalší album The Works a pieseň Radio Ga Ga sa stali celosvetovým hitom, dokonca sa dostali na prvé miesto v 19 krajinách. Obrovským hitom bola aj I Want To Break Free. Napokon v roku 1985 sa do histórie zapísali ukážkovým vystúpením na benefičnom koncerte Live Aid, a to na londýnskom štadióne vo Wembley. Koncert bol pre kapelu zlomovým, no zároveň veľký triumfom.
Freddie Mercury sa istý čas venoval aj sólo kariére a vydal dva albumy – Mr. Bad Guy a Barcelona.
Potvrdil čo mnohí tušili
23. novembra 1991 oznámil svetu, že ochorel na AIDS. Nasledujúci deň 45 –ročný spevák zomrel vo svojom dome obklopený rodinou a priateľmi.
Freddieho si uctili nielen členovia kapely, ale aj množstvo hosťujúcich spevákov či gitaristov. Vystúpili na benefičnom koncerte s názvom The Freddie Mercury Tribute Concert. Konal sa 20. apríla 1992 a výťažok z neho venovali na výskum choroby, ktorej Freddie podľahol.
V roku 1992 bol Freddie posmrtne ocenený titulom BRIT (Brit Awards) za mimoriadny prínos pre britskú hudbu. Brian, Roger a John v roku 1995 dokončili skladby z roku 1991 a dlho očakávaný album Made In Heaven bol vydaný celosvetovo.
Zdroje: Kniha: Freddie Mercury (Leslie Ann-Jones)
https://www.queenonline.com/queen
Mercury Singles: 13 Songs That Defined The Singer’s Solo Career
https://en.wikipedia.org/wiki/Freddie_Mercury