Od júla tohto roka bude v Austrálii možná liečba depresie psychadelikami. Pomôcť môže aj pacientom s rakovinou

Už v minulosti sa psychadelické látky používali na rôzne liečebné účely. V súčasnosti ich spoločnosť a zákon považujú za drogy, avšak v medicíne sa čoraz viac hovorí o ich liečebných účinkoch. Skalné umenie v austrálskom regióne Kimberley naznačuje, že ľudia ich používali už pred 10-tisíc rokmi na dosiahnutie stavov podobných tranzu, píše The Guardian. Podobné… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Už v minulosti sa psychadelické látky používali na rôzne liečebné účely. V súčasnosti ich spoločnosť a zákon považujú za drogy, avšak v medicíne sa čoraz viac hovorí o ich liečebných účinkoch.

Skalné umenie v austrálskom regióne Kimberley naznačuje, že ľudia ich používali už pred 10-tisíc rokmi na dosiahnutie stavov podobných tranzu, píše The Guardian. Podobné maľby sa našli aj vo východnej Tanzánii či v alžírskej Sahare. Od júla tohto roka čaká austrálske zdravotníctvo veľká zmena, nakoľko autorizovaní psychiatri môžu v tejto krajine predpisovať pacientom s depresiou psilocybín na liečbu. Zároveň pôjde o prvú krajinu, ktorá považuje psychadeliká za liečivo.

Ide o veľký krok vpred aj preto, že tradičné antidepresivá majú pomalý nástup. Okrem toho môžu mať výrazné negatívne účinky. Pokiaľ ide o liečbu psilocybínom, niekoľko klinických štúdií poukazuje na to, že jeho dve dávky v správnom prostredí sa javia ako nízkoriziková a účinná liečba depresie. Vo väčšine prípadoch ide o dve sedenia, kedy si pacient zoberie vysokú dávku tejto látky so psychoterapeutom, ktorý pôsobí v role sprievodcu zážitkom, informuje portál Vedátor. Počas štyroch hodín si pacient prejde zmeneným stavom vedomia, ktorého analýza sa figuruje ako centrálny pilier v nasledujúcich sedeniach.

Narastajúci záujem o psychadeliká

Na Slovensku zákon charakterizuje psychadelické látky ako drogy. Síce existuje mnoho výskumov zaoberajúcimi sa s ich liečebnými účinkami, Austrália si odnáša svoje prvenstvo.

Ako uvádza portál veda na dosah, psychadeliká pôsobia na zmeny vnímania, myslenia, emócií a vedomia. Môžu byť obsiahnuté v rastlinách a hubách, avšak môžu byť vyrobené aj synteticky v laboratóriu. Vedci v súčasnosti skúmajú ich účinky, pričom v Národnom ústave duševného zdravia v Prahe do výskumov zapájajú dobrovoľníkov, ktorí priebežne zaznamenávajú svoje pocity. Konzumácia týchto látok u účastníkov výskumu je nízka, ide o jeden miligram denne.

Na svete existuje mnoho výskumov ohľadom liečby psychadelikami. Zdroj: pexels.com.

INZERCIA

The Guardian dodáva, že za posledných 15 rokov záujem o terapeutické účinky psychadelických drog výrazne vzrástol. V roku 2021 investície do psychadelického sektora dosiahli takmer 2 miliardy dolárov. Dôležité je však disponovať aj s vedomosťami ohľadom týchto látok, aby sme ich v liečbe dokázali efektívne využiť. Jedným z problémov je, že mnohé klinické štúdie nemajú tendenciu sledovať pacientov dlhší čas po liečbe.

Využitie v rôznych ochoreniach

Ich využitie nemusíme nachádzať len v liečbe depresie. Ako uvádza denník SME, môžu mať blahodarný účinok aj na liečbu obsedantno-kompluzívnej poruchy, posttraumatickej stresovej poruchy či závislosti. Zároveň podľa vedúceho lekára pražskej kliniky Psyon, Filipa Tylša, úspešnosť liečby depresie a úzkosti sa pohybuje okolo 70 až 80 %. Ide o prvú európsku kliniku, ktorá začala liečbu s asistovanou terapiou ketamínom.

Veľkú rolu môžu zohrávať aj pri liečbe rakoviny. Portál ScienceAlert píše, že psychadelické lieky ako psilocybín, LSD a MDMA môžu u ľudí s pokročilou rakovinou výrazne znížiť závažnosť symptómov depresie a úzkosti. Podľa štatistík približne 10 % onkologických pacientov pociťuje úzkosť, príznaky depresie uvádza 20 %.

Jedna zo štúdii prichádza s výsledkami, že užívanie psychadelických liekov znížilo skóre depresie merané Beckovým inventárom depresie o šesť bodov. Jednou zo zaujímavosti je, že skóre pod 10 podľa tohto merania znamená ľahkú alebo žiadnu depresiu. O ťažkú depresiu ide v prípade, ak skóre prekročí 30 bodov. Zároveň sa zaznamenalo aj zníženie skóre úzkosti merané pomocou State-Trait Anxiety Inventory, pričom išlo o zníženie skóre o 7 až 8 bodov.

Účinky psychadelík môžu byť prevratné najmä u ľudí s depresiou. Zdroj: pexels.com

Z klinických štúdií doposiaľ vyplýva, že jedno až dve sedenia psychadelickej terapie môžu dosiahnuť efektívnejšie účinky než denné užívanie antidepresív. Zároveň Vedátor píše, že približne 80 % pacientov antidepresíva vysadí už po mesiaci. Výskumy ďalej poukazujú aj na to, že tento spôsob liečby môže výrazne pomôcť aj pacientom s posttraumatickou stresovou poruchou, dodáva ScienceAlert. Prevrat môže nastať najmä v ochote pacienta rozprávať o svojich traumatických spomienkach, čo mu môže pomôcť ich spracovať.

Rovnako aj pacienti uvádzajú pozitívnu spätnú väzbu. Tvrdia, že tento druh terapie im pomohol spracovať intenzívne pocity, čo znížilo ich pocity izolácie. Jednou z nevýhod je to, že sa u nich zaznamenalo zvýšenie krvného tlaku. Na základe toho sa táto terapia neodporúča ľuďom, ktorí trpia srdcovým ochorením.

Pokračujte na ďalší príspevok »