Ľudia, ktorí zmenili svet – Bill Gates
Počítačový génius, špičkový obchodník a manažér, niekoľkonásobný najbohatší človek sveta a najaktívnejší súčasný filantrop. To je iba niekoľko prívlastkov, ktoré patria Billovi Gatesovi, jednej z najikonickejších osobností 20. a 21. storočia. Exkluzívny základ pre osobnostný rozvoj Bill Gates, celým menom William Henry Gates III, sa narodil do rodiny firemného právnika a učiteľky a členky správnej… Prečítať celé
Počítačový génius, špičkový obchodník a manažér, niekoľkonásobný najbohatší človek sveta a najaktívnejší súčasný filantrop. To je iba niekoľko prívlastkov, ktoré patria Billovi Gatesovi, jednej z najikonickejších osobností 20. a 21. storočia.
Exkluzívny základ pre osobnostný rozvoj
Bill Gates, celým menom William Henry Gates III, sa narodil do rodiny firemného právnika a učiteľky a členky správnej rady First Interstate Bank. Okrem toho jeho matka, Mary Maxwell Gatesová, zastávala aj pozíciu členky národnej rady medzinárodnej neziskovej organizácie United Way. Bill sa tak dočkal mimoriadne dobrého rodinného, finančného a morálneho zázemia, vďaka čomu sa v skorom veku stal študentom prestížnej súkromnej strednej školy Lakeside School a neskôr zvučnej Harvardskej univerzity.
Ešte počas štúdií na strednej škole sa prejavil jeho záujem o elektronické zariadenia. V 70. rokoch 20. storočia boli počítače ešte iba na začiatku svojej cesty, ktorá ešte ani dnes nedovidí na cieľ. Mladý Bill už vtedy získal prácu v jednej z lokálnych počítačových firiem, čím si zabezpečil prístup k vtedajšiemu mini-počítaču PDP-10. Práca s ním sa stala pre Billa natoľko zaujímavá a hodnotná, že onedlho, vo svojich sedemnástich rokoch, bol schopný pripraviť kompletný program pre tvorbu školského rozvrhu. Za tento program dostal dokonca aj štipendium vo výške 4200 USD, čo v danom čase predstavovalo významný finančný obnos.
V roku 1973 nastúpil na Harvardskú univerzitu, na ktorej spoznal aj Steva Ballmera, neskoršieho šéfa Microsoftu. Zo strednej školy si so sebou priniesol ešte jedného známeho, Paula Allena, s ktorým sa mu podarilo vytvoriť takzvaný interpreter programovacieho jazyka Altair BASIC pre prvý komerčne úspešný počítač Altair 8800. Práve tu je možno hľadať základný stavebný kameň súčasného Microsoft Corporation.
Micro-Soft
Aby mohla dvojica Gates a Allen svoj programovací jazyk predať, museli si založiť firmu. Preto v roku 1975 vznika spoločnosť Micro-Soft s jediným produktom – programovacím jazykom Microsoft BASIC. Úspech tohto ich diela bol taký veľký, že určil ďalšie smerovanie firmy a vytvoril kapitál pre agresívnu expanziu. Tá si vyžadovala všetok Gatesov čas, preto v treťom ročníku opustil prestížny Harvard a začal sa naplno venovať firme. Najvýznamnejší zlom v histórii Microsoftu nastal koncom 70. rokov, kedy uzavrel spoluprácu s gigantom IBM. IBM sa v tom čase pripravovalo na vstup do sveta osobných počítačov a Gates sa stal dodávateľom operačného systému MS-DOS. Dlho potom bol tento systém základom všetkých osobných počítačov sveta. Neskoršie nezhody s IBM dospeli k tomu, že si Microsoft musel začať budovať vlastný operačný systém, dnešný Windows. Microsoft prvýkrát uviedol pod názvom Windows operačné prostredie v novembri 1985 ako nadstavbu pre operačný systém MS-DOS v snahe odpovedať na narastajúcu popularitu grafických používateľských rozhraní. Windows časom získal dominantné postavenie na celosvetovom trhu osobných počítačov a Gatesovi priniesol nesmierne bohatstvo. V súčasnosti je jeho podiel okolo 90 % s klesajúcou tendenciou a Bill Gates sa medzi rokmi 1996 až 2011 pravidelne zaraďoval na popredné priečky najbohatších ľudí sveta, prevažne na prvej pozícii.
Nadácia Billa a Melindy Gatesových
Postupom času sa stalo Gatesovo bohatstvo fenoménom, o ktorom začali aj kolovať vtipy. Toto bohatstvo mohol využiť na to, aby zabezpečil svoju rodinu a do konca života sa venoval iba sám sebe, miesto toho zvíťazila potreba spraviť svet lepší. A Gates túto potrebu napĺňa v nevídanej miere. So svojou manželkou vedie Bill and Melinda Gates Foundation, ktorej rozmer zasahuje až vyše 20 rôznych humanitárnych cieľov. Sú medzi nimi boj s chorobami panujúcimi v krajinách 3. sveta vrátane HIV, pneumónie, malárie či tuberkulózy, pomoc ľuďom bez domova, vývoj nových liekov, kontrola tabakového priemyslu či finančná pomoc chudobným.
Nadácia vznikla symbolicky 1. januára roku 2000, čím akoby naznačila, že tesne pred koncom 20. storočia by sa mali aj veľmi bohatí podeliť o svoje bohatstvo s tými, ktorí to v živote nemali také jednoduché. Prelom 20. a 21. storočia sa stal pre Gatesa najvýznamnejším v jeho živote, pretože veľký biznis za neho prebrali ostatní talentovaní ľudia a on sa začal takmer úplne venovať altruizmu. Naďalej si však zachoval analytické myslenie a snahu pozerať do budúcnosti, preto jeho nadácia rieši nielen dôsledky, ale aj príčiny ľudského nešťastia.
Priam bezkonkurenčná je snaha nadácie zlepšiť životy ľudí v krajinách tretieho sveta prostredníctvom vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Rozsah aktivít nadácie je však oveľa širší – za všetky marginálne aktivity pripomenieme obrovský objem rastlinných semien zachovaných pre budúce generácie v špecializovaných skladoch.
Byť dobrý za každú cenu
Ako pri každom jednom velikánovi dejín, aj Bill Gates sa stáva terčom ostrých vyjadrení predovšetkým na tému redukcie populácie. Vyčítajú sa mu najmä jeho aktivity spojené s kontrolovaným rodičovstvom v chudobných krajinách. Napriek tomu Gates volí cestu otvorenej diskusie a kladenia dôrazu na dôležitosť zodpovedného rodičovstva. Práve skutočnosť, že sa svetoví filantropi nenechávajú znechutiť, má potenciál robiť svet čoraz lepším priestorom pre život.
„Veríme, že každý človek si zaslúži šancu žiť zdravý produktívny život.“
motto Nadácie Billa a Melindy Gatesových
Mária Synáková