Ľudia, ktorí zmenili svet – J. P. Morgan
John Pierpont Morgan bol americkým finančníkom, bankárom, filantropom a zberateľom umenia. Jeho najväčší prínos pre Ameriku spočíval v získaní prostriedkov na vybudovanie železničnej siete v USA počas veľkej krízy v roku 1907. Amerike tiež pomohol splatiť veľký štátny dlh a spolufinancoval založenie US Steel. Podporoval aj známeho vynálezcu Nikola Teslu a bol dlhoročným správcom Metropolitan Museum of Art. Vďaka nemu… Prečítať celé
John Pierpont Morgan bol americkým finančníkom, bankárom, filantropom a zberateľom umenia. Jeho najväčší prínos pre Ameriku spočíval v získaní prostriedkov na vybudovanie železničnej siete v USA počas veľkej krízy v roku 1907. Amerike tiež pomohol splatiť veľký štátny dlh a spolufinancoval založenie US Steel. Podporoval aj známeho vynálezcu Nikola Teslu a bol dlhoročným správcom Metropolitan Museum of Art. Vďaka nemu sa zrušilo clo na dovoz umeleckých predmetov, čím sa zaslúžil o získanie najkrajších zbierok pre toto múzeum. Vzbudil záujem vyšších vrstiev o financovanie umenia, čím presiahol svoje finančné zameranie.
J. P. Morgan, ktorého v detstve nazývali Pierpont, sa narodil 17. apríla 1837 v Hartforde, v Connecticute, kde strávil aj značnú časť svojho detstva. Absolvoval strednú školu English High School of Boston, ktorá sa zameriavala na metematiku a pripravovala mladých mužov na kariéru v obchodníctve. O rok neskôr však musel školu opustiť kvôli reumatickej horúčke, ktorá mu spôsobovala také veľké bolesti, že nemohol chodiť. Po roku liečenia sa však vrátil a školu dokončil. Keďže mal jeho otec záujem na tom, aby bol J.P. vzdelaný a čo najlepšie pripravený na budúcu kariéru, poslal ho študovať ďalej do Švajčiarska, kde sa naučil plynule po francúzsky a následne na univerzitu v Göttingene, kde sa zdokonaľoval v nemčine.
Keďže Morganov otec bol bankár a spolumajiteľ obchodníckej bankovej firmy, bolo prirodzené, že mladý Morgan začal svoju kariéru bankára práve u otca. Neskôr pôsobil vo viacerých firmách rovnakého zamerania a na žiadosť jeho otca sa stal jeho mentorom a zároveň obchodným partnerom Anthony J. Drexel, s ktorým si v roku 1871 založili súkromnú bankovnícku firmu Drexel, Morgan & Company. Po Drexelovej smrti sa firma v roku 1895 premenovala na J. P. Morgan & Company, ktorá sa neskôr stala jednou z najmocnejších bánk vo svete a vedúcou finančnou firmou v krajine. Americkej vláde dokonca pomohla počas krízy v roku 1895 a aj v roku 1907.
Jedným z hlavných cieľov, ktoré si Morgan stanovil, bolo zmodernizovanie manažmentu podnikov a ich návrat k profitabilite. Jeho proces reorganizácie problémových podnikov je často nazývaný aj „morganizácia“. Morganova reputácia lákala mnohých investorov. Vďaka Morganovmu financovaniu mohol Adolph Ochs odkúpiť New York Times, z ktorých sa stali jedny z najznámejších amerických novín.
Ďalším z Morganových cieľov bolo odkúpiť Carnegieho oceliarstvo, spojiť ho s podobnými podnikmi a vytvoriť United States Steel Corporation. V roku 1901 založil U.S. Steel, prvú miliardovú spoločnosť na svete, ktorá bola svojou veľkosťou porovnateľná s najväčšími železnicami. U.S. Steel sa snažila o zníženie nákladov, rozšírenie produktových línií a zlepšenie distribúcie. Časom začal podnik dominovať nielen v oceliarstve, ale aj vo výstavbe mostov, lodí a železníc, čím sa stal monopolom. Jeho pozícia bola taká stabilná, že bolo ťažké konkurovať mu a spoločnosť U.S. Steel sa stala najväčším výrobcom ocele na svete.
Úspechy neostali nepovšimnuté a v roku 1911 podala vláda žalobu na Morgana kvôli vytvoreniu monopolu. O rok neskôr sa Morgan a jeho obchodní partneri stali predmetom kongresového vyšetrovania a Morgan svedčil pred komisiou, ktorá napokon uzniesla, že malý počet finančných lídrov uplatňoval značnú kontrolu nad mnohými podnikmi.
Vo svojom osobnom živote sa Morgan venoval plachteniu a zúčastnil sa niekoľkých amerických jachtárskych súťaží. Bol vášnivým zberateľom umenia a vytvoril jednu z najvýznamnejších zbierok svojej doby. Jeho prvá žena Amelia Sturges zomrela pár mesiacov po svadbe, ale so svojou druhou ženou Frances Tracy vychovali štyri deti.
J. P. Morgan zomrel počas zahraničnej cesty 30. apríla 1913 vo veku 76 rokov počas spánku v Grand Hoteli v Ríme. V ten deň viali vlajky na Wall Street na pol žrde, počas prevozu jeho tela bol akciový trh na dve hodiny zatvorený a firmu zdedil jeho mladší syn J. P. Morgan. Dnes je J. P. Morgan starší považovaný za jedného z vedúcich amerických obchodníkov a má zásluhu na formovaní národa do dnešnej podoby s prívlastkom majster financií.
Mária Synáková