Mačky a zdravie
Majitelia mačiek by mali spozornieť! Vedci tvrdia, že zvyšujú riziko vážnej poruchy
Môže byť mačka dôvodom vypuknutia vážneho duševného ochorenia u ľudí?
Najnovšie štúdie odborníkov priniesli znepokojivé výsledky.
Vedci objavili záhadné spojenie medzi mačkami a vážnou duševnou poruchou. Nedávna štúdia naznačila, že mačka môže potenciálne zdvojnásobiť riziko vzniku porúch súvisiacich so schizofréniou.
Austrálski vedci vykonali analýzu 17 štúdií publikovaných za posledných 44 rokov z rôznych oblastí na svete a našli súvislosť medzi mačkou a rozvojom porúch súvisiacich so schizofréniou.
„Zistili sme, že ľudia, ktorí žili v priamom kontakte s mačkami, mali približne dvojnásobnú pravdepodobnosť vzniku schizofrénie,“ uvádza portál indy100.com. Štúdia bola zverejnená v časopise Schizophrenia Bulletin. S stojí za ňou tím z Queenslandského centra pre výskum duševného zdravia.
Schizofrénia je psychiatrická diagnóza označujúca často chronickú duševnú chorobu, rôzne ovplyvňujúcu správanie, myslenie a emócie. Pojem schizofrénia pochádza z gréckych slov schizó = rozdeliť a phrenos = myseľ. V preklade to znamená rozdelená myseľ. Ide o komplexné duševné ochorenie, ktoré môže spôsobovať rôzne príznaky ako aj halucinácie, problémy s jasným myslením či vzťahom k ostatným. Zvyčajne vypukne v neskorej tínedžerskej alebo ranej dospelosti. Liečba schizofrénie často zahŕňa kombináciu liekov, psychoterapie a podporných terapií.
Z tejto hĺbkovej štúdie vyplýva, že blízky kontakt s mačkou, prevažne v nižšom veku, má vplyv na zvýšenie rizika rozvoja schizofrénie. Toto riziko je zvýšené na viac ako dvojnásobok. Čo sa týka iných psychických ochorení, tak pri tejto štúdii boli výsledky nepreukazné.
Súvisí to s toxoplazmózou?
Toxoplasma gondii je vnútrobunkový prvok, ktorého definitívnym hostiteľom sú mačkovité šelmy. Jeho medzihostiteľom môže byť takmer akýkoľvek teplokrvný cicavec vrátane človeka.
Toxoplazma gondii spôsobuje u človeka ochorenie, ktorému sa hovorí toxoplazmóza, ktoré u zdravých ľudí prebieha zdanlivo bez príznakov, u oslabených jedincov, napríklad ľudí s ochorením HIV, môže spôsobiť akútny zápal mozgu. Tiež je veľmi riziková pre ženy v 1. a 2. trimestri gravidity, kedy môže zapríčiniť poškodenie plodu alebo dokonca potrat.
V Českej republike sa výskumom toxoplazmózy a jej vplyvom na človeka do hĺbky zaoberá Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. Štúdie tímu profesora Flegra ukázali jasnú súvislosť medzi prekonaným ochorením toxoplazmózou v nízkom veku a následným rozvojom schizofrénie. Potvrdilo sa, že pacienti trpiaci schizofréniou majú v krvi protilátky trikrát častejšie ako bežná populácia.
Toxoplazmóza nespôsobuje u ľudí iba psychické ochorenia. Podľa ďalších zistení profesora Flegra má veľký vplyv aj na pozornosť človeka. Zhoršená pozornosť zvyšuje riziko úrazu či autonehody. Podľa výskumov je u infikovaných 2,7 krát vyššie riziko autonehody, teda je Toxoplasma gondii nepriamo zodpovedná za milióny úmrtí na cestách ročne.
Kedy mačku určite nie?
Veda hovorí jasne, vplyv domácich miláčikov na ich majiteľov môže mať v rôznych ohľadoch veľmi pozitívny vplyv, pri výbere toho správneho, by ste mali ale práve mačku trikrát zvážiť. Opatrné by mali byť hlavne rodiny s malými deťmi, oslabené osoby či tehotné ženy, pretože nikdy neviete, či práve vaša mačka nemôže byť pre niekoho z nich osudná.
Ale samozrejme, pokiaľ už mačku máte, neznamená to, že sa jej musíte okamžite zbaviť. Minimálne nedovoľte rizikovým osobám, aby sa približovali k jej výkalom, pretože cez ne sa nákaza najčastejšie priamo prenáša.
Dôvod, pre ktorý by ste si pred mačkou mali vybrať radšej iného domáceho miláčika, je určite alergia na mačky. Ak je alergia mierna, budete pociťovať príznaky podobné sennej nádche ako napríklad svrbenie a slzenie očí, kýchanie či škriabanie v hrdle.
Za vážnejšie príznaky sa pokladá extrémna únava a poruchy spánku, silné záchvaty kašľu či kožné vyrážky a svrbenie pokožky. V oboch prípadoch je vhodné navštíviť lekára, aby vám pomocou testov alergiu potvrdil.