Maratón v New York City – boli sme tam
Na začiatku novembra sa v Big Apple konal prestížny maratón, ktorého priamymi účastníkmi sme sa stali aj my z TA Elite (CK Amerika). Niečo z histórie Prvý Newyorský maratón sa uskutočnil v roku 1970. Organizátorom súťaže bol pán Vince Chiappetta. Súťaž sa v tom čase uskutočnila v Central Parku, pričom sa ho zúčastnilo 127 bežcov,… Prečítať celé
Na začiatku novembra sa v Big Apple konal prestížny maratón, ktorého priamymi účastníkmi sme sa stali aj my z TA Elite (CK Amerika).
Niečo z histórie
Prvý Newyorský maratón sa uskutočnil v roku 1970. Organizátorom súťaže bol pán Vince Chiappetta. Súťaž sa v tom čase uskutočnila v Central Parku, pričom sa ho zúčastnilo 127 bežcov, z ktorých sa do cieľa dostalo len 55 mužov. Jediná ženská zástupkyňa cieľ neuvidela. Víťazi boli odmenení „úžasnou“ cenou – dostali lacné hodinky a baseballové a bowlingové trofeje. Prvý ročník však priniesol aj ďalšie zaujímavosti – štartovný poplatok bol 1 dolár a celkový rozpočet maratónu nepresiahol 1000 dolárov. Odvtedy však pretieklo v rieke Hudson veľa vody a mnohé veci sa zmenili – povedomie maratónu sa výrazne zvýšilo. Z malej lokálnej udalosti sa stal známy medzinárodný športový event. Newyorský maratón dnes patrí k najpopulárnejším svetovým udalostiam, keďže jeho čaro vyhľadáva viac ako 55 000 účastníkov.
Maratón
Pre bežcov je začiatok maratónu strach vzbudzujúci zážitok. Zvyčajne vstávajú už o piatej ráno do atmosféry plnej napätia, aby stihli autobus na Staten Island, kde je štart maratónu. Keď sa tam konečne dostanú, musia sa zoradiť na základe farebných kódov jednotlivých štartových časov. Zhromaždisko sa nachádza hneď vedľa Fort Wadsworth, čo je pôvodná vojenská základňa. Niektoré skupinky vyrážajú až o 11:30, čo znamená, že čas sa medzi príchodom na Staten Island a štartom maratónu musia nejako vyplniť. Bežci príliš nemilujú „hluchý čas“, ktorý ich delí od času, kedy vybehnú konečne na trať. Veď si len predstavte situáciu, keď ste už od skorého rána plný motivácie a odhodlania, no vybraté vyššie štartové číslo znamená, že na štart si počkáte dobrých šesť hodín.
Po vypočutí americkej hymny a dvoch výstrelov z dela Howitzer sa môže začať bežať. Začína sa dobrodružstvo, ktoré účastníkov privedie cez most Verrazano Narrows. Hneď, ako sa dostanú po Brooklyn, môžu si dosýta vychutnať ovácie divákov a ponúkané sladkosti, ovocie, ale aj objatia.
Atmosféra
Atmosféra maratónu v New Yorku miestami pripomína najväčšiu pouličnú párty na svete. Na trase je zoradených viac ako 130 hudobných skupín s ponukou najrozličnejších hudobných štýlov – od heavy metalu až po gospel. Priemerne na míľu sa nachádza asi päť skupín. A napriek relatívnej konzervatívnosti bežcov oblečených v pekných dresoch si diváci zábavu dostatočne užívajú. Slová o konzervatívnom prístupe nie je treba brať doslovne – medzi súťažiacimi uvidíte aj týpkov v kostýmoch Dartha Vadera, ako aj v extravagantných modeloch žralokov, slaniny, princeznej, či jednoducho v biznis looku (obleky a kravata). Dá sa vidieť aj zopár sporo odetých odvážlivcov, ktorí sa predvádzajú len v spodnej bielizni, či dokonca pápeža, ktorý počas behu rozdával požehnania.
Trasa maratónu je aj podľa skúsených bežcov náročnejšia, ako by sa na prvý pohlaď mohlo zdať. Vraj nikto na NY City Marathon nedosiahne osobný rekord, lebo sa beží aj v kopcovitom teréne. Jedným z kopcov je Queensboro Bridge, ktorý čaká na bežcov niečo za polovicou maratónu. Beh na tejto časti trate často sprevádza pocit nekonečnej cesty, ale námahu vynahrádza pohľad na ohromujúci Manhattan.