Duševné zdravie detí

Máte doma tínedžera s depresiou a neviete ako reagovať? Toto odporúča psychologička

Čokoľvek sa spýtate, ignoruje vás alebo drzo odvrkne. Keď môže, preleží celý deň v posteli a od mobilu nedokáže odpútať zrak. Ak vychovávate tínedžera, pravdepodobne ste sa s takýmto správaním už stretli. Hoci sa ho neúnavne snažíte začleňovať do rodinného života, niekedy stratíte trpezlivosť a napokon to vzdáte. Takí sú všetci, pomyslíte si a nevenujete tomu pozornosť. Nezvyčajná podráždenosť, výbuchy… Prečítať celé

Čokoľvek sa spýtate, ignoruje vás alebo drzo odvrkne. Keď môže, preleží celý deň v posteli a od mobilu nedokáže odpútať zrak. Ak vychovávate tínedžera, pravdepodobne ste sa s takýmto správaním už stretli. Hoci sa ho neúnavne snažíte začleňovať do rodinného života, niekedy stratíte trpezlivosť a napokon to vzdáte. Takí sú všetci, pomyslíte si a nevenujete tomu pozornosť.

Nezvyčajná podráždenosť, výbuchy hnevu, únava, nezáujem, zhoršené výsledky v škole. Takéto správanie je jednak charakteristické pre obdobie dospievania, zároveň podľa webového portálu healthline.com ide o depresívne príznaky.

Aj každodenná únava naznačuje, že niečo nie je v poriadku. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Depresia sa môže s pubertou prelínať a práve v tomto období prepuknúť, odlíšiť ju nie je ľahké. Spozornieť by ste mali, ak tínedžer rozpráva o smrti, umieraní alebo samovražde, ale aj vtedy ak vyššie spomenuté príznaky trvajú dlhšie než týždeň.

Avšak netreba hneď panikáriť, namiesto toho sa snažte s dospievajúcim rozprávať, pochopiť ho a podporiť. Ako? Webový portál healthline.com vytvoril zoznam šiestich odporúčaní psychologičky Akilah Reynolds, ktorá pôsobí v akademickom psychiatrickom v centre v Kalifornii. Tu sú:

1. Pýtajte sa

Komunikácia dokáže vyriešiť takmer každý problém. Ak chcete dieťa podporiť a pomôcť mu, najskôr musíte poznať príčinu jeho správania. Aj keď rozhovor s tínedžerom nemusí ísť ako po masle, nevzdávajte to.

INZERCIA

Ilustračný obrázok, zdroj: pexels.com.

Na rozhovor si nájdite čas, sadnite si niekde v pokoji a súkromí. Najlepšie je, ak sa s tínedžerom porozpráva len jeden rodič, dieťa sa tak bude cítiť menej konfrontované.  Začnite s tým, že vysvetlíte, čo vás znepokojuje, napríklad: „Zaujímalo by ma, prečo v poslednej dobe netráviš čas so svojimi priateľmi.“ Takisto môžete vyjadriť svoje obavy: „Bojím sa o teba, pretože zanedbávaš školu a cez deň bývaš unavený.“

Následne položte otvorené otázky typu:  „Môžeš mi vysvetliť čo ťa trápi?“ Alebo: „Prečo si zmenil názor na svojich priateľov?“ Ak máte podozrenie, že ide o depresiu, spýtajte sa aj na samovražedné myšlienky. Pamätajte na to, že ak dáte tínedžerovi priestor, aby vyjadril, čo cíti, pomôže vám to získať jasnejší obraz o tom, čo dieťa trápi.

Ak sa dieťa neotvorí pri prvej otázke a zdráha sa o depresii hovoriť, pýtajte sa ďalej. Nezabudnite mu pripomenúť, že ide o stav duševného zdravia, nie voľbu, ani osobné zlyhanie.

2. Buďte pripravení počúvať

Keď tínedžer začne o probléme hovoriť, aktívne počúvajte. Prerušte prácu, prípravu jedla alebo čo najskôr uložte mladšie deti do postele. Myslite na to, že zdôverenie sa rodičovi môže u tínedžera vyvolávať strach z nepochopenia a tak spravte všetko preto, aby sa cítil vypočutý. Depresia takisto spôsobuje, že ľudia majú pocit, že svojich blízkych zaťažujú, preto jediné odmietnutie môže zapríčiniť, že dieťa už znova za vami nepríde.

Počas rozhovoru sa vyhnite prerušovaniu, dokončovaniu viet alebo vypĺňaniu prestávok. Poskytnite dieťaťu priestor aj čas, aby zo seba dostalo všetko, čo ho trápi. Sústreďte sa na jeho slová, nie na to, čo mu chcete povedať. Na záver sa uistite, či ste správne porozumeli a ak si nie ste istý, požiadajte ho o ďalšie vysvetlenie. Aj keď úplne nerozumiete tomu, čo cíti, vyhnite sa zľahčovaniu jeho problémov tým, že poviete veci ako: „Každý sa tak niekedy cíti,“ alebo, „Keď som bol tínedžer, tiež som bol celý čas náladový, ale vyrástol som z toho. “ Namiesto toho vyjadrite súcit.

3. Vysvetlite význam terapie

Ak sa potvrdia vaše obavy a dieťa pociťuje depresívne príznaky, myslite na to, že profesionálna pomoc je najlepším riešením. Ak sa tínedžer spočiatku bráni myšlienke terapie, rozhovor so školským poradcom, rodinným pediatrom alebo obľúbeným učiteľom mu môže pomôcť lepšie pochopiť jej významu.

Dôležité je vysvetliť tínedžerovi, ako terapia prebieha. Ak je dieťa znepokojené hospitalizáciou alebo nútením užívať lieky, vysvetlite mu, že zatiaľ čo lieky môžu pomôcť zmierniť závažné príznaky, existujú aj iné možnosti liečby.

4. Doprajte mu čas na oddych

Na jednej strane je dôležité tínedžera s depresiou povzbudzovať, aby zostal aktívny a zapájal sa do domácich povinností, na strane druhej si musíte uvedomiť, že niekedy sa na to jednoducho necíti a potrebuje pauzu.

Pamätajte na to, že depresia je choroba. Keď má dieťa chrípku, nútite ho do domácich prác a školských povinností? Depresia takisto odčerpáva energiu a bráni človeku vo vynaložení obvyklého úsilia. V niektorých prípadoch spôsobuje, že sa dieťa ťažšie sústredí, pohybuje sa pomalšie než zvyčajne a keď urobí chybu, je príliš sebakritické a frustrované.

Namiesto viet typu: „Uzávierky prihlášok na vysokú školu sa blížia“ alebo „Nemusíš sa učiť na skúšky?“ sa snažte tínedžera podporiť a pomôcť mu s domácimi úlohami. Je pravdepodobné, že dieťa pociťuje nátlak aj bez vašich pripomienok a obviňuje sa za svoje problémy.

5. Robte zmeny ako rodina

Ak túžite tínedžerovi pomôcť, zmeňte životný štýl celej rodiny. Trávte viac času vonku,  spolu športujte, dohliadnite na vyvážené stravovaniedostatok spánku. Tieto jednoduché zmeny dokážu vo veľkej miere zmierniť príznaky depresie.

Vyskúšajte aj novú aktivitu alebo hobby. Aj hra na gitare alebo maľba môže pomôcť zvládať depresívne pocity. Zdroj obrázka: pexels.com.

Pokračujte na ďalší príspevok »