Medzi deťmi sa šíri záhadné ochorenie pečene. Prečo vyvoláva obavy?

Do ambulancií prichádzajú s hnačkou, bolesťami brucha, stratou chuti do jedla, ale aj zožltnutou kožou a očami. Trápi ich aj únava, zvracanie, majú tmavý moč alebo svetlo sfarbenú stolicu. Prípady nezvyčajnej hepatitídy lekári zaznamenali v USA, Veľkej Británii, Dánsku, Švédsku, Írsku, Holandsku aj Španielsku. Na Slovensku sme sa s ním zatiaľ nestretli, no obavy sú na mieste…. Prečítať celé

Do ambulancií prichádzajú s hnačkou, bolesťami brucha, stratou chuti do jedla, ale aj zožltnutou kožou a očami. Trápi ich aj únava, zvracanie, majú tmavý moč alebo svetlo sfarbenú stolicu. Prípady nezvyčajnej hepatitídy lekári zaznamenali v USA, Veľkej Británii, Dánsku, Švédsku, Írsku, Holandsku aj Španielsku. Na Slovensku sme sa s ním zatiaľ nestretli, no obavy sú na mieste.

Nevieme, prečo vzniká

Neznáme ochorenie pečene u detí, ktoré dovtedy netrpeli žiadnymi vážnymi zdravotnými problémami, vytvára vrásky na čele rodičom aj lekárom. Už päť detí v USA tomuto ochoreniu podľahlo a ďalších viac než sto prípadov je súčasťou vyšetrovania. Informovala o tom TASR.

Vedci nepoznajú príčinu ochorenia, avšak až 90 percent skúmaných prípadov skončilo v nemocnici. Niektorým deťom museli dokonca lekári transplantovať pečeň. Pozitívnou správou je, že väčšina detí sa z choroby úplne zotavila.

„Je veľmi zvláštne vidieť zdravé dieťa, ktoré prichádza s takým množstvom poranení pečene, aké mali tieto deti,“ pre webový spravodajský portál CNN sa vyjadril Markus Buchfellner, špecialista na detské infekčné choroby z Alabamskej univerzity v Birminghame, kde zamestnanci od októbra liečia prípady neznámej hepatitídy.

Hepatitídu alebo opuch pečene spôsobujú infekcie, autoimunitné ochorenia, lieky alebo toxíny. Avšak, vo väčšine prípadov išlo o zdravé deti, ktoré pravidelne neužívajú lieky.  „Vyšetrovatelia v USA aj na celom svete neúnavne pracujú na tom, aby odhalili príčinu,“ uviedol zástupca riaditeľa CDC pre infekčné choroby Jay Butler.

Adenovírus 41

Podľa Butlera, lekári u viac než polovice pacientov objavili prítomnosť adenovírusu. Avšak, zatiaľ nie je jasné, či chorobu spôsobuje adenovírus ako taký, alebo ide o imunitnú reakciu na jeho špecifický variant.

Podľa webového portálu CNN existuje asi 100 druhov adenovírusov. Je známe, že asi 50 z nich infikuje ľudí, takže odborníci potrebovali vírus bližšie preskúmať, aby zistili, či všetky deti majú rovnaký vírus. Iba päť detí malo dostatok genetického materiálu, ktorý mohli výskumníci použiť. Objavili u nich adenovírus 41, ktorý bežne spôsobuje hnačku a vracanie, ale doteraz nikdy nesúvisel so zlyhaním pečene u inak zdravých detí. Butler vysvetlil, že adenovírusy 40 a 41 sú spojené s hepatitídou u detí s oslabenou imunitou.

S podobnými výsledkami prišli aj výskumníci v Spojenom kráľovstve. Vo väčšine skúmaných prípadov sa ani anglickým vedcom nepodarilo získať vzorku s dostatočným množstvom vírusu. Avšak u 18 prípadov takisto išlo o adenovírus 41, rovnaký ako u detských pacientov v USA.

Súvisí neznáma hepatitída s pandémiou?

Vyšetrovatelia okrem chemických faktorov skúmajú aj environmentálne faktory, ktoré by mohli zohrávať úlohu pri vzniku tohto ochorenia. Jedným z nich je aj pandémia koronavírusu. Hoci zvažujú viacero teórií, žiadnu z nich zatiaľ nepotvrdili. Obmedzenia, ktoré s ňou súviseli mohli spôsobiť, že sa adenovírusy začali rýchlejšie šíriť alebo mutovať. Rúška a odstupy počas lockdownov chránili deti pred bežnými vírusmi viac než zvyčajne.

Britskí vyšetrovatelia skúmajú aj priamu súvislosť s infekciou covid-19. Avšak, iba 18 percent detí malo koronavírus. Výskumníci síce u týchto detí nevylučujú, že covid-19 mohol ovplyvniť ich imunitný systém. Takisto pátrajú po tom, či je hepatitída súčasťou nejakého syndrómu, ktorý postihuje deti po infekcii SARS-CoV-2, ako je zriedkavá komplikácia nazývaná multisystémový zápalový syndróm u detí.

Ďalšou teóriou je, že adenovírus mohol vždy spôsobovať zlyhanie pečene u malého percenta infikovaných detí, ale doteraz tomu nikto nevenoval pozornosť, lebo prípadov nebolo veľa. V súčasnosti sa infekcia šíri rýchlo, aj preto vychádzajú najavo zriedkavé prípady.

Mohlo by neznámu hepatitídu spôsobiť očkovanie proti koronavírusu? Podľa CDC táto možnosť nie je pravdepodobná, keďže väčšina detí nebola zaočkovaná.

Pokračujte na ďalší príspevok »