Život vo vesmíre
Medzinárodná vesmírna stanica oslávila 25. narodeniny. V novom desaťročí sa s ňou však rozlúčime
ISS si od roku 1998 prešla mnohými zmenami, úspechmi či problémami. Jej životnosť sa však blíži ku koncu.
Vedecký a technologický výskum, ktorý na nej prebiehal môže pomôcť kolonizovať ďalšie planéty či zlepšiť život na Zemi.
Ľudstvu sa doposiaľ nepodarilo založiť trvalú kolóniu na inej planéte, no najbližšie k tomuto cieľu má Medzinárodná vesmírna stanica, taktiež známa pod skratkou ISS. Najväčšia vesmírna stanica nedávno – 20. novembra – oslávila 25 rokov od uvedenia do prevádzky.
Príbeh vesmírnej stanice sa začal ešte v roku 1984, kedy Americký prezident Ronald Reagan vyhlásil plán stavby vesmírnej stanice Freedom. Postupom času sa k Američanom pridali vesmírne agentúry ďalších krajín, informuje portál Darwin Innovation.
Kvôli jej veľkosti ju nemohli vyslať na obežnú dráhu Zeme v jednom kuse. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos preto vyslala 20. novembra 1998 prostredníctvom rakety Proton prvú časť s názvom Zaria. O dva týždne neskôr dorazil americký modul Unity.
Ako uvádza portál ISS National Laboratory, prvá posádka v zložení astronauta Billa Shepherda a kozmonautov Yuriho Gidzenkoa a Sergeia Krikaleva dorazila na vesmírnu stanicu až 2. novembra roku 2000. Odvtedy sa na jej palube vystriedali stovky ľudí.
Výskum na orbite
Modulárna vesmírna stanica neslúži iba ako dočasný domov kozmonautov či astronautov, pretože zároveň ide o laboratórium v mikrogravitácii. Vedci, ktorí sa na jej palube vystriedali uskutočnili nespočetne pokusov, ktoré by na Zemi neboli možné.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA pozn. red.) na svojom blogu informuje o úspechoch, ktoré sa vedcom a výskumníkom podarili na ISS. Tieto objavy nepomáhajú iba obyvateľom vesmírnej stanice, ale aj ľudom na povrchu Zeme.
Bez rušivých vplyvov zemskej gravitácie mohli výskumníci skúmať rôzne ochorenia. Medzi nimi napríklad Alzhaimerovú či Parkinsovú chorobu, rakovinu, astmu alebo ochorenie srdca. „Ak niektoré z týchto ochorení poznačilo váš život, výskum vesmírnej stanice ovplyvnil aj vás,“ uviedla NASA v blogu.
Astronaut health, an aging study, and 3D printing on the station today help scientists plan future missions longer and farther away from Earth. https://t.co/w9ItC7QCBb
— International Space Station (@Space_Station) November 21, 2023
Ľudské kolónie na iných planétach, napríklad na Marse, budú odkázané sami na seba, o čom sme vás už informovali v predchádzajúcom článku. Aj preto výskumníci vesmírnej stanice zisťovali ako ideálne pestovať rastliny v prostredí bez gravitácie. Ešte v roku 2015 ochutnali prvý šalát vypestovaný vo vesmíre, pričom pestovali až osem druhov listovej zeleniny.
Ďalšie oblasti, ktorým sa venovali, pokrývali nové spôsoby filtrovania vody, metódy boja so svalovou atrofiou a úbytkom hmotnosti kostí alebo vývoj nových liečiv za pomoci proteínových kryštálov. Taktiež zbierali dáta o viac než sto miliardách kozmických časticiach.
Život ohrozujúce problémy
Život na vesmírnej stanici však nie je jednoduchý. Okrem rozdielnych podmienok, ktoré môžu vplývať na telá posádky, sa museli viackrát vysporiadať s rôznymi problémami. V decembri 2022 došlo k úniku chladiva z pilotovanej lode Sojuz MS-22.
K poškodeniu malo dôjsť po náraze mikrometoritu do vesmírnej lode. Ruská vesmírna agentúra Roskomos pôvodne popierala, že by posádka bola v ohrození. Neskôr však pristúpila na obavy ostatných a začala pripravovať plány ako evakuovať troch členov posádky, uvádza The Guardian.
Len o pár mesiacov neskôr sa opakoval podobný incident, tentoraz s ruskou nákladnou loďou Progress MS-21. V hermetizovanej kabíne došlo k strate tlaku v dôsledku úniku chladiacej kvapaliny z vonkajšieho radiátora chladiaceho okruhu.
Bezpečnosť posádky vesmírnej stanice nebola bezprostredne narušená, no pre istotu uzavreli prielez do nákladnej lode. Portál Techbox však informuje o tom, že tieto incidenty vyvolali pochybnosti o ruskej agentúre, pretože ani v jednom prípade nezverejnila záznam, ktorý by zachytával náraz mikrometeoritu.
Budúcnosť ISS
Plánovanú životnosť 15 rokov vesmírna stanica prekročila už dávno. Od svojich začiatkov prešla dlhú cestu, no jej príbeh sa o niekoľko rokov skončí. NASA totiž začiatkom roku 2031 ju plánuje zhodiť do odľahlej oblasti južného Pacifického oceánu.
Portál Scientific American uvádza výrok prezidenta spoločnosti Commercial Space Technologies a bývalého člena poradného panelu NASA pre bezpečnosť v letectve a kozmonautike Georgea Niedla: „Hoci človek nerád vidí, že odchádza, a bude smutné, keď odíde do dôchodku, skutočne je nemožné, aby zostala na obežnej dráhe donekonečna.“
Avšak kým sa tak stane, dôjde k zopár zmenám. Predstavitelia ruskej vesmírnej agentúry Roskomos krátko po začatí invázie do Ukrajiny vyhlásili, že niekedy po roku 2024 úplne opustia ISS, aby sa mohli venovať výstavbe vlastnej vesmírnej stanice. Neskôr však zmenili názor a zaviazali sa, že na nej zostanú do roku 2028, píše portál Space.com.