Mnohé krajiny zdaňujú menštruačné pomôcky ako alkohol a tabakové výrobky, prispieva to k menštruačnej chudobe

Síce spoločnosť neustále napreduje, menštruácia sa naďalej radí k témam, ktoré sa javia ako obrovské tabu. Prispieva k tomu aj nedostatočná sexuálna výchova na školách, ktorá v dospievajúcich umocňuje pocit, že ide o niečo chúlostivé. Na základe toho sa mnoho dievčat hanbí za to, že dostali menštruáciu, pričom ide o bežnú záležitosť ženského pohlavia. Tabuizovanie… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Síce spoločnosť neustále napreduje, menštruácia sa naďalej radí k témam, ktoré sa javia ako obrovské tabu. Prispieva k tomu aj nedostatočná sexuálna výchova na školách, ktorá v dospievajúcich umocňuje pocit, že ide o niečo chúlostivé.

Na základe toho sa mnoho dievčat hanbí za to, že dostali menštruáciu, pričom ide o bežnú záležitosť ženského pohlavia. Tabuizovanie však nekončí ani v neskoršom veku, nakoľko viac ako 53 % žien si radšej vymyslí chrípku, než aby si vzali voľno v práci kvôli tomu, že menštruujú, píše portál Refresher.

Zároveň sa k týmto pocitom hanby pridávajú rôzne mýty, ktoré sú uvádzané aj v rôznych ženských časopisoch. Najčastejšie k ním patria povery v podobe toho, že žena nemôže počas cyklu otehotnieť alebo ísť si zaplávať. Ako však uvádza denník SME, ide o poznatky, ktoré spojili nesprávne vedecké závery či populárne predstavy.

Boj proti menštruačnej chudobe

Síce sa spoločnosť stavia k menštruácii, antikoncepcii a pohlavnému zdraviu viac otvorene, staršie generácie dané témy stále považujú za tie, ktoré by mali byť na verejnosti premlčané. Na základe toho vznikajú mnohé sociálne problémy, či už v podobe nechceného tehotenstva alebo zvýšeného počtu pohlavne prenosných chorôb.

Výnimku netvorí ani menštruačná chudoba, ktorej by sa dalo predísť s bezplatným zavedením menštruačných pomôcok. Avšak aj cez to ich mnohé európske krajiny zdaňujú rovnako ako alkohol a tabakové výrobky, informuje portál tvnoviny.sk. Na základe toho sa analýza organizácie Civio zaoberala tým, do akej výšky je zavedená daň ženských hygienických pomôcok vo svete. V prípade Slovenska ide o 20 % daň, pričom niektoré krajiny uvedenú hodnotu presahujú. Patria k ním Maďarsko, Chorvátsko, Švajčiarsko a Dánsko.

menštruácia

Mnohé ženy sprevádzajú počas menštruácie silné bolesti. Zdroj: pexels.com

Niektoré krajiny sa naopak vydali cestou postupného znižovania sadzby dane. V prípade Francúzska ide len o 5,5 percentnú daň. K zníženej sadzbe sa pridali aj Španielsko, Grécko a Rakúsko.

Zároveň určité štáty pristúpili k úplnému oslobodeniu od dane, pričom z európskych krajín k ním patrí Írsko. Pokiaľ sa pozrieme na ostatné krajiny, dominujú medzi nimi Austrália, Kanada či Spojené štáty americké.

Tabu však netvoria ani bezplatné menštruačné pomôcky, ktoré zaviedlo mesto New York na školách, vo väzniciach a v útulkoch pre ľudí bez domova. Podobné opatrenie možno nájsť aj v Škótsku, ktoré sa vzťahuje na všetky školy. Daný fenomén sa rozvíja aj na Slovensku, konkrétne v Banskobystrickom kraji, uvádza portál Pravda. Nápad avizoval podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, pričom zásobovať sa majú budovy stredných škôl.

Pokrokový zákon v Španielsku

Mnoho žien počas menštruácie sprevádzajú silné kŕče, ktoré znepríjemňujú každodenné situácie. Z vedeckého hľadiska ide o poruchu známu ako dysmenorea, ktorá sa vyznačuje ako výnimočne silná bolesť počas ženských dní, píše portál Euractiv. Zo štatistického hľadiska ňou trpí až 60 % ženskej populácie.

Na základe toho Španielsko pristúpilo k novým zákonom v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv. Španielsky parlament ich schválil vo februári tohto roka, pričom k ním patrí troj až päťdňové voľno počas menštruácie. Uvedená práceneschopnosť má byť plne hradená z verejného poistenia.

menštruácia

V súčasnosti existuje viacero druhov menštruačných pomôcok. Zdroj: pexels.com

Legislatíva ďalej pristúpila k slobodnému prístupu k interrupcii od 16 rokov či možnosti zmeniť svoj rod v občianskom preukaze. Tabu netvorí ani poskytovanie bezplatnej antikoncepcie v podobe „tabletky po“ alebo zavedenie bezplatných ženských hygienických pomôcok vo verejných inštitúciách.

Síce presadenie uvedených návrhov sa dá prirovnať k búrlivému boju, španielska vláda si je istá, že stojí na správnej strane histórie.

Efektivita menštruačných pomôcok

V súčasnosti si ženy môžu vybrať medzi viacerými druhmi menštruačných pomôcok. Ku klasickým vložkám a tampónom sa pridali menštruačné nohavičky, disky a kalíšky, ktoré sa považujú za efektívnejšiu alternatívu.

Na základe toho vznikla prvá štúdia, ktorej cieľom bolo porovnať absorpciu uvedených produktov s použitím ľudskej krvi, píše The Guardian. Poznatky skúmania môžu zároveň pomôcť lekárom lepšie posúdiť, či silné menštruačné krvácanie možno považovať za znak zdravotných problémov, ku ktorým patrí napríklad porucha krvácania.

Výrobcovia ženských hygienických pomôcok na odhad absorpcie svojich produktov používajú fyziologický roztok alebo vodu, avšak menštruačná krv sa javí ako viac viskózna. Okrem toho zahŕňa krvné bunky, sekréty a tkanivo z endometriálnej výstelky, čo ovplyvňuje spôsob jej vstrebávania.

menštruácia

Mnoho mladých dievčat počas menštruácie prežíva pocity hanby. Zdroj: pexels.com

Zo štúdie, ktorej výsledky sú publikované v BMJ Sexual & Reproductive Health, vyplýva, že v priemere najviac krvi absorbovali menštruačné disky, ktoré sú podobné kalíškom. Išlo o 61 mililitrov, pričom u značky Ziggy sa zaznamenalo až 80 ml. Z lekárskeho hľadiska strata v podobe viac ako uvedeného množstva počas celého cyklu sa považuje za nadmernú stratu krvi, ktorá si vyžaduje návštevu odborníka.

V prípade tampónov, vložiek a menštruačných kalíškov išlo o podobné množstvá v podobe 20 až 50 ml. Absorpčné nohavičky vykazovali najmenšie hodnoty, pričom išlo v priemere len o dva mililitre.

Zároveň vedecký tím zistil nesúlad medzi skutočnou a uvádzanou absorpčnou kapacitou, nakoľko mnohé produkty uvádzali jej vyššie hodnoty.

Síce výskum poukazuje na to, že vyššiu mieru praktickosti pre ženy so silnou menštruáciou vykazujú menštruačné disky, aj cez to sa odporúča, aby sa podrobili lekárskemu vyšetreniu. Nadmerné menštruačné krvácanie sa môže spájať s rizikom vzniku anémie či inými zdravotnými problémami.

Pokračujte na ďalší príspevok »