Za prach z Mesiaca v aukcii zaplatili menej, ako sa čakalo. Je naozaj cenný?
V skutočnosti sa predpokladalo, že sa mesačný prach predá za viac peňazí. Dôvodom je jeho pôvod – zozbieral ho samotný Neil Armstrong. Malý krok pre človeka… Misia Apollo 11, výprava Neila Armstronga spolu s jeho posádkou je svetu dobre známa. Hlavným zámerom bolo predbehnúť iné mocnosti a získať prvenstvo v dopravení človeka na Mesiac. Pristátie, počas ktorého bol… Prečítať celé
V skutočnosti sa predpokladalo, že sa mesačný prach predá za viac peňazí. Dôvodom je jeho pôvod – zozbieral ho samotný Neil Armstrong.
Malý krok pre človeka…
Misia Apollo 11, výprava Neila Armstronga spolu s jeho posádkou je svetu dobre známa. Hlavným zámerom bolo predbehnúť iné mocnosti a získať prvenstvo v dopravení človeka na Mesiac. Pristátie, počas ktorého bol k obrazovkám prilepený celý svet, neprebiehalo zo začiatku hladko. Zostup sa prerušoval sériou alarmov spôsobených problémami so sledovaním radaru a preťažením počítača. Vďaka šikovnému tímu na Zemi však mohli úspešne pristáť a vstúpiť tam, kam nikto predtým nevkročil.
Po pristátí astronauti rozmiestnili prístroje, spravili niekoľko fotografii a odobrali vzorky na výskum. Patril medzi k nim mesačný prach, ktorý len prednedávnom vydražil aukčný dom Bonhams. Spočiatku sa rátalo so sumou 800 000 $ až 1,2 milióna dolárov. Predstavy nakoniec nenaplnili očakávania. Konečná ponuka bola 400 000 $, ktorá spolu s poplatkami dosiahla 504 375 dolárov (cca 467 000 €).
Odhadovaná výška mala svoje opodstatnenie kvôli dražbe z roku 2017. Do súkromných rúk sa dostal lunárny vak – doňho sa pôvodne odkladali zozbierané vzorky, vrátane mesačného prachu. Prázdny vak obsahoval iba častice jedinečného materiálu, no aj tak zaň nový majiteľ zaplatil 1,8 milióna dolárov.
Nevedome kúpila kúsok americkej histórie
Mesačný prach sa predal 13. apríla v rámci aukcie s vesmírnou tematikou. Cesta, ktorú vzácny exemplár absolvoval kým sa dostal do aukčného domu, bola takmer rovnako strastiplná ako celá misia na Mesiac. Spätným zdokumentovaním sa zistilo, že pamätný predmet od roku 2002 vlastnil Max Ary. Ide o spoluzakladateľa vesmírneho múzea v Kansase, neskôr ho odsúdili za predaj kradnutých artefaktov.
V roku 2015 ho právnička Nancy Lee Carlson kúpila na bežnej aukcii za 995 dolárov. Keďže bol k nemu pridaný popis „vrecko s lunárnym prachom“, poslala svoj úlovok do NASA na preverenie. Výhodná kúpa sa k nej ale tak skoro nevrátila. Po kontrole obsahu vrecka ho NASA odmietla vrátiť, pretože sa dopátrala k slávnemu pôvodu mesačného prachu. Právnička ostala verná svojmu povolaniu a nebála sa zažalovať vesmírnu agentúru za neoprávnené zabavenie majetku.
Síce sa vesmírni obhajcovia dožadovali návratu unikátneho suveníra do ich rúk, prípad v roku 2016 prehrali. Súd rozhodol v prospech Nancy, pretože predaj bol podľa dôkazov uskutočnený legálne. Nepomohli ani argumenty o tom, že taška patrí americkému ľudu a mala by byť vystavená pre verejnosť. Právnička sa dodatočne sťažovala na poškodenie vrecka pri skúmaní. Aukčná cena mohla byť podľa nej o niečo vyššia.
Kúsky vesmíru sa stali vyhľadávanou komoditou
Max Ary pri svojej obhajobe tvrdil, že k taške sa dostal ešte v 70. rokoch úplnou náhodou. Po vesmírnych misiách sa nahromadené a na pohľad nepotrebné veci vyhadzovali do kontajnerov. Čo nebolo vzácne predtým, sa dnes „strieľa“ vo veľkých aukčných domoch za státisíce. Astronauti si mohli zobrať niektoré veci ako suvenír, no platil zákaz ich predaja. Maximálne sa vedeli diskrétne dohodnúť so súkromnými kupujúcimi.
Pred desiatimi rokmi však vstúpil do platnosti zákon pre kozmonautov z výprav Mercury, Gemini a Apollo. Stali sa oficiálnymi majiteľmi predmetov zo svojich dobrodružstiev a je iba na nich, ako s nimi naložia. Či už ide o mesačný prach alebo kamene, zberateľov kozmických artefaktov zaujme hocičo. Keďže vyrastali počas zlatého veku objavovania vesmíru, nebudú mať problém zaplatiť veľmi zaujímavé sumy.
Najbohatší muži sveta sú ale ochotní zájsť ešte ďalej. Plány súkromného sektora sú ambiciózne a novinkou už nie je ani let do kozmu – príkladom je Jeff Bezos a Richard Branson. K ním sa pridáva aj Elon Musk a vyzerá to tak, že miliardárom sa naša Zem máli. Prostredníctvom komerčných vesmírnych letov chcú spolu s ľuďmi prepravovať získané mimozemské vzorky. Vďaka tomu by vznikol biznis s takmer nevyčerpateľnými zásobami. Ak sa tento plán raz stane skutočnosťou, pravdepodobne cena mesačných suvenírov postupne klesne. Môže sa teda stať, že kúsok vesmíru si budú môcť dopriať aj ľudia, ktorí majú na účte „iba“ desaťtisíce.
Zdroje: www.bbc.com, www.forbes.com, www.ndtv.com
Zdroj titulnej fotografie: pexels.com