VESMÍR
Mesiac má veľký neviditeľný „chvost“ ako kométa, občas prejde aj Zemou
To, že Mesiac za sebou ťahá tisíce kilometrov dlhý chvost, sa vie už tridsať rokov. Teraz sa ale dozvedáme viac o jeho pôvode.
Pokiaľ náhodou nemáte špeciálny druh fotoaparátu, tak si ani nemáte šancu všimnúť, že náš Mesiac za sebou ťahá akýsi chvost opticky neviditeľných častíc. Podobne ako kométa alebo asteroid postupne sa rozpadajúci v našej atmosfére, avšak pre ľudské oko celkom neviditeľný.
Chvost Mesiaca, ktorý sa za ním tiahne a občas dokonca prechádza cez Zem, bol od svojho objavenia koncom 90. rokov 20. storočia predmetom vedeckej fascinácie, avšak The New York Times uvádza, že vedci si teraz myslia, že už konečne chápu, odkiaľ vlastne pochádza.
Zdá sa, že pramení z dávnych dopadov meteorov a asteroidov, ale aj z činnosti samotného Slnka.
Samotný chvost je prúdom sodíkových (Na) častíc „odstrelených“ z Mesiaca periodickými nárazmi slnečného vetra, prípadne dopadmi prirodzených vesmírnych objektov, uvádza sa vo výskume publikovanom v časopise Journal of Geophysical Research: Planets od tímu fyzikov z Bostonskej univerzity.
Chvost Mesiaca prúdi za ním na svojej obežnej dráhe okolo Slnka, nie Zeme, takže z nášho pozemského pohľadu vyzerá ako priamka. Ďalej to znamená, že my, pozemšťania, sa niekedy ocitáme v dráhe tohto prúdu častíc, ktorý gravitácia Zeme sústreďuje na úzky lúč, ktorý sa krúti okolo planéty a pokračuje ďalej za ňou.
Ak sa pýtate, či má tento nový objav nejaké praktické uplatnenie pre vedcov, vedúci autor Jeffrey Baumgardner pre vyššie zmienený New York Times úprimne odpovedá, že pravdepodobne nie.
To však neznamená, že je to menej fascinujúce. Veď v našom vlastnom vesmírnom susedstve, priamo nad hlavou, sa odohrávala oslnivá, ale fakticky neviditeľná šou.
Teraz sa zdá, že rovnako, ako je vedeckých pracovníkov vedomosť o mesačnom chvoste neuplatniteľná v bežnej vedeckej praxi, rovnako neovplyvňuje ani život na Zemi.
Zdroj: The Moon Has A Huge Invisible Comet-Like Tail | Futurism