Ľudia a životný štýl

Meteosenzitivita: Do akej miery môže počasie ovplyvniť našu náladu?

Ranné teploty siahajú k nule, no poobede si môžeme obliecť krátky rukáv. Veľké teplotné rozdiely majú negatívny vplyv nie len na zdravotný stav, ale aj na našu náladu. Pod pojmom meteosenzitivita definujeme citlivosť organizmu na zmeny počasia. U ľudí je veľmi individuálna – niekoho počasie neovplyvňuje vôbec, na iných má, naopak, zásadný vplyv. Ako popisuje portál… Prečítať celé
Vydané 8. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Ranné teploty siahajú k nule, no poobede si môžeme obliecť krátky rukáv. Veľké teplotné rozdiely majú negatívny vplyv nie len na zdravotný stav, ale aj na našu náladu.

Pod pojmom meteosenzitivita definujeme citlivosť organizmu na zmeny počasia. U ľudí je veľmi individuálna – niekoho počasie neovplyvňuje vôbec, na iných má, naopak, zásadný vplyv.

Ako popisuje portál femeria.sk, najviac meteosenzitívni sú starší ľudia, osoby s oslabenou imunitou, tehotné ženy a deti: „Vo všeobecnosti ženy znášajú zmeny počasia horšie ako muži. Dôvodom, prečo niektoré osoby ťažšie znášajú výkyvy počasia, je prioritne neschopnosť organizmu prispôsobiť sa napríklad zmenám tlaku vzduchu, teplotám, svetelným zmenám a podobne.“

Čo robiť, ak teplota náhle stúpa do tropických čísel?

S vyššími teplotami vzduchu sa zvyšuje aj atmosférický tlak, čo spôsobuje zmenu tlaku tekutín v tele človeka.

Do krvi sa presúva viac kyslíka, a preto ho ubúda v mozgu, tep sa zvyšuje a srdce musí rýchlejšie pracovať, aby  pumpovalo krv do všetkých dôležitých orgánov. Aby v tele bolo dosť kyslíka a aby sme sa rýchlejšie ochladzovali, rýchlejšie, ale zväčša plytšie dýchame, trávenie je spomalené a obličky filtrujú menej a pomalšie,“ vysvetľuje portál femeria.sk.

Vtedy dochádza k postupnému vyčerpaniu organizmu, čo môže byť sprevádzané príznakmi ako únava, malátnosť, podráždenosť či sklony k agresivite. Človek býva spomalený a v horších prípadoch môže dôjsť až ku skolabovaniu.

INZERCIA

Pri tropických teplotách je potrebné dbať predovšetkým na pitný režim. Dostatok studenších tekutín zapríčiňuje ochladenie organizmu. Taktiež treba upriamiť pozornosť na výber oblečenia a voliť si prevažne studené farby ako je modrá či zelená. Ak chceme predísť vyčerpaniu organizmu, mali by sme sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu a ochladzovať kožu vlažnou vodou.

Chlad a daždivé počasie môže u ľudí vyvolávať stavy úzkosti a depresie. Fotografia: pixabay.com

A čo ak sa počasie schladí?

Klesajúce teploty zapríčiňujú, že sa naše cievy zužujú a následne sa zvyšuje krvný tlak. Okrem toho sa počas nižších teplôt darí vírusom a baktériám.

„Toto všetko má za následok väčšie riziko vzniku infekčných ochorení hlavne v dýchacích cestách, ale aj v močových cestách. Ďalším problémom chladného počasia je náchylnosť na ochorenia pohybového aparátu v dôsledku zužovania ciev a nedostatočného prekrvovania tak svalových partii, ako aj kostrového a nervového aparátu, najmä v oblasti krížov,“ popisuje portál.

Ochladenie vplýva negatívne najmä na oblasť hlavy. Zima spôsobuje bolesti hlavy, migrény, ale aj zápaly očí a uší.

Pri náhlom znížení teplôt je opäť potrebné dbať na pitný režim. Telu by sme mali dopriať prevažne teplé tekutiny vo forme bylinných čajov alebo polievok. Taktiež je dôležité zvoliť  si také oblečenie, ktoré zahreje, no napriek tomu je zo vzdušného materiálu.

Ak pretrváva sychravé počasie už dlhšiu dobu, mali by sme zvoliť šaty veselých farieb.

V tomto období je dobré vyhýbať sa preľudneným miestam. Namiesto toho je prospešné venovať sa športovým aktivitám, ktoré vedú k zahriatiu organizmu a k lepšej nálade.

Počas slnečných dní sa cítime najlepšie. Fotografia: pixabay.com

Ako na nás vplývajú náhle výkyvy teplôt?

Náhle zmeny počasia a teplotné rozdiely sú typické pre obdobie jari a jesene. Prechodné mesiace dávajú najviac zabrať našej imunite, keďže ju výkyvy počasia oslabujú.

Ako ďalej popisuje portál fermeria.sk, v tejto dobe sú najviac ohrození seniori: Prispôsobovať sa vrtochom počasia je niekedy nad ich sily. Na jeseň sa často k výkyvom počasia pridružuje aj nostalgia a smútok ústiace až do depresívnych nálad. Aby prešli ľudia citliví na zmeny počasia každým ročným obdobím bez vážnejšej ujmy, je potrebné organizmus na tieto zmeny postupne pripraviť.“

Proti depresívnym náladám je najlepšie bojovať pohybom. Ideálne sú prechádzky v prírode, športové aktivity či otužovanie. Lepšiu imunitu si budujeme aj vyváženou stravou, ktorá je bohatá na vitamíny a minerály.

Aj búrka môže pôsobiť negatívne

Niekto má obdobie letných búrok rád, no pre meteosenzitívne osoby je toto počasie zaťažujúce. Zmeny atmosférického tlaku pred búrkou môžu spôsobovať stresy a migrény. Taktiež sú nebezpečné pre ľudí trpiacich srdcovo-cievnymi ochoreniami a pre osoby s poruchami pohybového aparátu.

Pri pretrvávajúcich negatívnych stavoch, ktoré sú spôsobené zmenou tlaku, je najideálnejším riešením vyhľadanie lekárskej pomoci. Na zmiernenie migrén je vhodné užívať bylinné nápojeoddychovať v tichých a tmavých miestnostiach.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »