Predkolumbovské artefakty

Mexická vláda sa snaží zastaviť aukcie artefaktov

Mexickí vládni úradníci sa pokúšajú zastaviť dve aukcie predkolumbovských artefaktov v Paríži. Druhého novembra  sa vo francúzskom aukčnom dome Artcurial začala dražba predmetov  islamského a predkolumbovského obdobia a ďalšia aukcia predkolumbovských predmetov zo súkromnej zbierky je naplánovaná na 10. novembra v aukčnom dome Christie’s. Predstavitelia mexického veľvyslanectva vo Francúzsku priamo požiadali aukčné domy o zastavenie… Prečítať celé
Vydané 4. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,
mexická vláda

Ilustračná foto: Jorge Aguilar

Mexickí vládni úradníci sa pokúšajú zastaviť dve aukcie predkolumbovských artefaktov v Paríži. Druhého novembra  sa vo francúzskom aukčnom dome Artcurial začala dražba predmetov  islamského a predkolumbovského obdobia a ďalšia aukcia predkolumbovských predmetov zo súkromnej zbierky je naplánovaná na 10. novembra v aukčnom dome Christie’s.

Predstavitelia mexického veľvyslanectva vo Francúzsku priamo požiadali aukčné domy o zastavenie každého predaja predmetu pochádzajúceho z Mexika.

„Predaj kultúrnych pokladov krajiny ani zďaleka nepodporuje lepšie poznanie a ocenenie pôvodných kultúr a namiesto toho zbavuje tieto neoceniteľné predmety ich kultúrnej, historickej a symbolickej podstaty a mení ich na tovar alebo kuriozity tým, že ich oddeľuje od antropologického prostredia, z ktorého pochádzajú“, uviedlo mexické veľvyslanectvo v liste pre aukčný dom.

Veľvyslanectvo vo svojom vyhlásení takisto vyjadrilo hlboké znepokojenie nad zákonnosťou predaja artefaktov z predkolumbovskej éry.

„Komercializácia archeologických predmetov podporuje nadnárodnú trestnú činnosť a vytvára priaznivé podmienky pre opätovný výskyt rabovania kultúrneho majetku prostredníctvom nelegálnych vykopávok, “ uviedli štátni zástupcovia Mexika.

K problému sa vyjadrila aj mexická ministerka kultúry Alejandra Frausto Guerrero. Tá dôrazne odsúdila predaj týchto cenných artefaktov, pričom sa odvolala na Deklaráciu o zámere posilniť spoluprácu proti nezákonnému obchodovaniu s kultúrnymi hodnotami, ktorú mexická a francúzska vláda podpísali v júli minulého roka. Táto dohoda predstavuje záväzok oboch krajín k reštitúcii a ochrane kultúrnych hodnôt každého národa.

Do problému predaja historických pamiatok sa zapojila aj Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá uviedla, že dostala list od mexických úradníkov. UNESCO momentálne skúma informácie o možnej nezákonnosti predaja približne 78 predmetov.

Momentálne nedošlo k žiadnym krokom, ktoré by pozastavili plánované dražby. Ani jeden z aukčných domov neodpovedal na list od mexickej vlády, ani sa nijak nevyjadril k momentálnemu sporu. Aukcia na online platforme aukčného domu Artcurial sa otvorila podľa plánu. Dokonca sa už predalo aj  niekoľko diel.

Mexická vláda inicializovala kroky k zastaveniu obchodovania s artefaktmi aj v minulosti

Mexická vláda v posledných rokoch iniciovala viaceré kroky na zastavenie medzinárodného obchodovania s kultúrnymi hodnotami a ich predaj súkromných osobám.

V septembri tohoto roka sa mexickým úradom podaril malý úspech. Kedy zastavili dražbu 17 mexických artefaktov, ktoré sa objavili v rímskom obchode Casa Bertolami Fine Arts. Každý kus, ktorý ešte nebol predaný, bol zaistený a vrátený do Mexika, zatiaľ čo dodávky už zakúpených artefaktov boli zablokované.

V rovnakom mesiaci v Nemecku prebehla podobná aukcia, ktorej sa naneštastie nepodarilo zrabrániť. Mexické noviny El Universal informovali, že sa predalo 36 kusov zo 67 predmetov na aukcii.

mexicka maska

Medzi predané položky patrila aj táto kamenná maska ​​údajne pochádzajúca z kultúry Teotihuacan.

K udalosti sa vyjadril aj denník Mexico Daily News, ktorý citoval mexický zákon z roku 1934, ktorý zakazuje vývoz mexických predmetov archeologického významu. Mexická vláda v rozhovore pre denník uviedla veľké plány na získanie  mexického dedičstvo z aukcií po celom svete naspäť do krajiny.

Medzitým diplomati zo siedmich latinskoamerických krajín usporiadali spoločnú tlačovú konferenciu, na ktorej vyzvali na zrušenie podobných aukcii.

Nezákonný predaj artefaktov

Nelegálny obchod s historickými artefaktmi je celosvetový problém. V roku 2020 sa konal rozsiahly zásah proti nelegálnemu obchodovaniu so starožitnosťami. Táto náročná operácia sa týkala viac ako 100 krajín, pričom bolo zatknutých 101 osôb a získalo sa približne 19 000 archeologických artefaktov.

Je známe, že skupina Islamský štát využívala na financovanie svojich operácií predaj ukoristených artefaktov a pamiatok. Rovnako aj Taliban, Al-Káida, talianska mafia, aj juho- a stredoamerické kartely využívajú predaj ukoristených kultúrnych artefaktov na financovanie svojich zločineckých aktivít.

„Organizovaný zločin má mnoho tvárí. Jednou z nich je aj obchodovanie s kultúrnym tovarom, ktorý je biznisom, ktorý neriadia okázalí falšovatelia, ale medzinárodné zločinecké siete,“ povedala Catherine de Bolle, výkonná riaditeľka Europolu.

policia

Ilustračná foto: Al Colores

Rok 2020

V Ázii afganskí colníci zhabali na letisku v Kábule takmer tisíc kultúrnych predmetov predtým, ako mali byť vyvezené z krajiny.

V Južnej Amerike argentínska polícia skonfiškovala približne 2 500 starovekých mincí.

V Európe lotyšská polícia získala veľký súbor starovekých mincí a španielska polícia zatkla tri osoby, ktoré obchodovali s predkolumbovskými artefaktmi z Kolumbie.

 

Zdroj: occrp.org, artnews.com,

Pokračujte na ďalší príspevok »