Sociálne siete

Microsoft stiahne LinkedIn z čínskeho trhu

Americký technologický gigant Microsoft 14. októbra oznámil, že v Číne končí s prevádzkou svojej sociálnej siete LinkedIn. Odôvodňuje to tým, že dodržiavať podmienky stanovené Čínskou ľudovou republikou je čoraz náročnejšie. Spoločnosť LinkedIn, ktorá je od decembra 2016 dcérskou spoločnosťou spoločnosti Microsoft, uviedla, že v Číne čelí výrazne náročnejšiemu operačnému prostrediu. Čo je to LinkedIn? LinkedIn… Prečítať celé

Americký technologický gigant Microsoft 14. októbra oznámil, že v Číne končí s prevádzkou svojej sociálnej siete LinkedIn. Odôvodňuje to tým, že dodržiavať podmienky stanovené Čínskou ľudovou republikou je čoraz náročnejšie. Spoločnosť LinkedIn, ktorá je od decembra 2016 dcérskou spoločnosťou spoločnosti Microsoft, uviedla, že v Číne čelí výrazne náročnejšiemu operačnému prostrediu.

Čo je to LinkedIn?

LinkedIn je platforma poskytujúca online služby v oblasti hľadania pracovných ponúk a kontaktov. Slúži predovšetkým na rozvoj kariéry a hľadanie pracovných pozícií, pričom umožňuje uchádzačom o zamestnanie zasielať cez platformu svoje životopisy a priamo tak odpovedať na zverejnené pracovné ponuky. Platforma bola založená 5. mája 2003 a funguje prostredníctvom webovej aj mobilnej aplikácie. V decembri roku 2016 odkúpil spoločnosť LinkedIn Microsoft za viac ako 26 miliárd dolárov, čím sa aj samotná platforma LinkedIn stala jednou zo služieb prevádzkovaných spoločnosťou Microsoft.

Spoločnosť však teraz, po takmer siedmych rokoch prevádzky tejto služby, oznámila svoje rozhodnutie LinkedIn z čínskeho trhu stiahnuť. Tým z Číny ustupuje posledná veľká sociálna sieť vo vlastníctve USA. Dôvodom má byť neustále sprísňovanie kontroly nad internetovými sieťami. Služba LinkedIn bola na čínsky trh uvedená v roku 2014, kedy spoločnosť súhlasila s dodržiavaním požiadaviek čínskej vlády, sľúbila jej transparentnosť, no uviedla, že nesúhlasí s vládnou cenzúrou.

"Microsoft

Cenzúra

Po rozšírení platformy v Číne v roku 2014 ale musela spoločnosť súhlasiť s tým, že budú cenzurovať niektorý obsah uverejnený používateľmi, aby dodržala pravidlá stanovené Čínskou ľudovou republikou.

Minulý rok spoločnosť zasiahli nové obmedzenia, ktorými čínska vláda regulovala obsah aj súkromie používateľov. V marci tohto roku musela spoločnosť pozastaviť nové registrácie do služby v Číne na 30 dní ako trest za to, že necenzurovala politický obsah. Spoločnosť vtedy uviedla, že sa snaží zosúladiť svoje pravidlá s čínskymi zákonmi. O dva mesiace neskôr bola spoločnosť obvinená z nezákonného zhromažďovania a používania osobných údajov.

INZERCIA

Krok spoločnosti ukončiť služby platformy LinkedIn v Číne prišiel po tom, čo platforma čelila otázkam ohľadne blokovania profilov niektorých novinárov, čo v Amerike vyvolalo vlnu kritiky. Služba mala údajne v Číne zablokovať profily niekoľkých amerických novinárov a akademikov s obsahom, ktorý Čína považovala za citlivý. Nakoľko sa spoločnosť snaží podporovať slobodu prejavu, rozhodla sa ukončiť lokalizovanú verziu platformy, ktorou pristupovali používatelia z Číny.

Spoločnosť LinkedIn bola mnohými veľmi pozorne sledovaná a považovaná za príklad fungovania aplikácie sociálnych sietí zo západnej krajiny v rámci prísne regulovaného internetového priestoru v Číne, kde sú mnohé podobné platformy ako Twitter, Facebook alebo YouTube zakázané.

Vzniká InJobs

Aj napriek tomu, že spoločnosť Microsoft službu LinkedIn v Číne ukončí, chystá sa tam aj naďalej aktívne pôsobiť. Ešte tento rok by mala predstaviť novú aplikáciu s názvom InJobs určenú iba pre vyhľadávanie pracovných ponúk. Aplikácia InJobs tak bude mať obmedzenejšiu funkcionalitu oproti aplikácii LinkedIn, keďže používatelia nebudú mať možnosť zdieľať ani uverejňovať príspevky.

 

 

Zdroje: BBC, TechCrunch, Gadgets 360

Pokračujte na ďalší príspevok »