SVET
Ktoré miesta ponúkajú najlepšie podmienky na život? Prvú trojku rebríčka tvoria španielske destinácie
Prvú trojicu obsadili Malaga, Alicante a Valencia.
New York si o niekoľko priečok pohoršil.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Každoročne sa zverejňujú prieskumy približujúce najlepšie miesta na život. Podmienky na spokojné bývanie sa vekom menia. Kým mladšie generácie preferujú oblasti, kde to žije, staršie vekové kategórie uprednostňujú okolie s dostupnosťou dôležitých inštitúcií.
Výnimku netvorí ani miera kriminality či výskyt pracovných miest. Špeciálne požiadavky majú prevažne rodiny s deťmi, pre ktoré primárny faktor tvorí dostupnosť ihrísk alebo materskej a základnej školy.
Jedným z tvorcov spomínaných štatistík je najväčšia globálna komunita ľudí žijúcich v zahraničí InterNations. Ako informuje Forbes, ako každý rok vydala správu Expat City Ranking, ktorá zahŕňa miesta ponúkajúce najkvalitnejšie podmienky na život.
Súčasťou výskumu je 49 miest, ktoré na výsledné priečky zoradilo viac ako 12-tisíc respondentov. Výskumná vzorka zastupuje 177 národností žijúcich v 181 krajinách alebo častiach sveta.
Výsledky správy sa odvíjajú od faktorov, ako je kvalita života, jednoduchosť usadenia sa alebo miera osobných financií.
Španielsko opäť na prvej priečke
Ako Forbes písal vo svojom minulom článku, minuloročné prvé miesto obsadila španielska Valencia. Daná krajina si svoje prvenstvo obhájila aj tento rok, avšak už s iným mestom. Pre tentokrát sa favoritom stala Malaga, ktorá má prívlastok ako jedno z najstarších miest na svete, dodáva Forbes.
Nachádza sa na pobreží Costa del Sol v Andalúzii, pričom turistom ponúka príjemnú stredomorskú klímu a skvelý gastronomický zážitok. Dominuje aj v oblasti histórie a kultúry, nakoľko jej slávnym rodákom je významný maliar a sochár 20. storočia Pablo Picasso.
Svoje miesto si obhájila aj v podkategóriách práca a voľný čas či rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. Miestni vyzdvihujú aj bezpečnosť mesta či dostupnosť verejnej dopravy.
Každá minca má však dve strany a aj Malaga v určitých oblastiach až tak nevyniká. Príkladom je jej 41. miesto zahŕňajúce miestny trh práce.
Alicante a Valencia uzatvárajú prvú trojicu
Španielsko tento rok obhájilo kvalitu života hneď niekoľkých miest. V top 20 sa umiestnilo až päť španielskych destinácií.
Prvú trojicu uzatvárajú Alicante a Valencia. Podľa InterNations nejde o náhodu, nakoľko všetky zvolené mestá majú niečo spoločné. Nielenže je v nich jednoduché sa usadiť, zároveň možno si zabezpečiť vysokú kvalitu života či silné postavenie osobných financií.
„Tieto atribúty vytvárajú prostredie, ktoré ľuďom umožňuje príjemný a cenovo dostupný život,“ tvrdí InterNations.
Na šiestom mieste sa umiestnil Madrid, pričom plusové body mu pripísal najmä rozvinutý digitálny život. V najlepšej 20 možno nájsť aj Barcelonu, ktorá sa umiestnila na 13. mieste.
Destinácia snov zažíva prudký pokles
Kým minulý rok sa Miami a New York objavili medzi 20 najlepšími miestami na život, v súčasnosti si o niečo pohoršili. New York klesol zo 16. miesta na 39. Pokiaľ ide o Miami, tento rok súčasť rebríčka ani netvorilo.
„Trh práce síce prosperuje, no rovnováha medzi pracovným a súkromným životom trpí,“ vysvetľuje InterNations dôsledky daného poklesu.
„Kvalita života tiež zanecháva mnoho nenaplnených túžob, no aspoň je tam veľa skvelých možností trávenia voľného času,“ dodáva.
V dôsledku toho sa v podkategórii voľnočasových aktivít New York umiestnil na 6. mieste. Výnimku netvorí ani kulinárska rozmanitosť s možnosťami stravovania, kde skončil ako druhý.
Mesto módy na chvoste rebríčka
Nie príliš pozitívne výsledky obsadilo Taliansko. Miláno, známe aj pod prívlastkom mesto módy, získalo poslednú priečku. Hneď za ním sa umiestnil Rím. Tretie miesto od konca tvorí kanadský Vancouver.
„Ľudia v týchto dvoch talianskych mestách zdieľajú mnoho problémov,“ tvrdí InterNations. Radia sa k ním najmä nízka kvalita života či zlé pracovné podmienky.
V prípade Vancouveru ide o miesto, kde sú cudzinci najviac nešťastní, najmä pokiaľ ide o osobné financie.
Výsledky iných prieskumov
Ako sme písali v našom predošlom článku, podobnú správu vypracovala aj The Economist Intelligence Uni. Podľa rozličných kritérií sa hodnotilo 173 miest.
V rámci daného prieskumu prvé miesto obsadila susedná Viedeň. Svojim obyvateľom ponúka nadštandardné podmienky na život hneď v niekoľkých oblastiach.
Jednou z nich sú kvalitne vybudované zdravotnícke a vzdelávacie inštitúcie. Zároveň ide o mesto mnohých možností pre cestovný ruch, v dôsledku čoho disponuje s vysokým počtom hotelov, kaviarní a reštaurácii.
Na druhom mieste sa objavila ďalšia európska destinácia v podobe dánskej Kodane. Hneď za ňou sa umiestnili austrálske mestá Melbourne a Sydney.
Výsledky uvedenej štúdie poukazujú v porovnaní s poslednými 15 rokmi na lepšiu kvalitu života vo svetových metropolách. Avšak aj cez to európske mestá v rebríčku klesli najviac za predošlé roky. Polepšenie možno zaznamenať v okolí ázijsko-pacifickej oblasti.