Modrá terapia: Zaraďte ju do svojej rutiny a odožeňte jesenné blues

Keď nevieme čo robiť s našimi negatívnymi emóciami, máme tendenciu „ísť na vzduch“. Modrá terapia by podľa posledných zistení mohla tento výrok zmeniť na „ísť k vode“. Dokázali výskumy presvedčiť o jej účinnosti? Rozprávajme sa Dlhé roky patrilo duševné zdravie k tabuizovaným témam. V spoločnosti sa nehovorilo o tom, čo nás trápi, nad čím premýšľame… Prečítať celé
Vydané 11. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Keď nevieme čo robiť s našimi negatívnymi emóciami, máme tendenciu „ísť na vzduch“. Modrá terapia by podľa posledných zistení mohla tento výrok zmeniť na „ísť k vode“. Dokázali výskumy presvedčiť o jej účinnosti?

Rozprávajme sa

Dlhé roky patrilo duševné zdravie k tabuizovaným témam. V spoločnosti sa nehovorilo o tom, čo nás trápi, nad čím premýšľame a ako sa s tým vyrovnávame. Otvorená debata o našich traumách či bôľoch dnes našťastie neustále pracuje na tom, aby sme sa nebáli odsudzovania. Terapia nie je hanbou, práve naopak – odvaha prekonať ostych a vyhľadať pomoc je prvým krokom k úspešnému sebarozvoju.

Príliš veľa záťaže škodí telu aj duši. zdroj: pexels.com

Jeden zo spôsobov regulovania vnútorného prežívania sa vykonáva prostredníctvom zmeny prostredia. Nemusí to byť práve dovolenka v trópoch, stačí prechádzka v parku. Človek si vyčistí hlavu, utriedi myšlienky a pokiaľ to ešte nevie, postupne príde na pôvodcu svojich problémov. Výhodou je, že trávenie času na zelených priestranstvách je možné na vidieku aj v okolí mesta.

Pobyt v prírode nie je novým odporúčaním, avšak do pozornosti sa tentoraz dostáva vodná plocha. V praxi to znamená, že už dve hodiny týždenne majú mať blahodárny vplyv na fyzické a psychické zdravie.

Farba mnohých významov

Modrá farba predstavuje v rôznych obdobiach rozličné hodnoty. Kráľovská modrá je historicky spätá s britskou kráľovskou rodinou. Hovorí sa, že odtieň špeciálne vytvorili pre kráľovnú Charlotte, manželku panovníka Juraja III. Často označuje autoritu a dôveru, preto ju spozorujeme na uniformách a formálnom oblečení.

INZERCIA

Podľa psychológie farieb signalizuje dôveryhodnosť a spoľahlivosť. Na druhej strane, modrá sa v časoch tvorby umelca Vincenta van Gogha spájala so smútkom. To však podľa nedávneho výskumu už neplatí. Výskumníci projektu Blue Health Project sa podieľali na štúdii o zdravotných výhodách bývania v blízkosti vody. Výsledky preukázali, že ľudia žijúci neďaleko vodnej plochy oplývajú väčšou psychickou pohodou.

Tím zistil, že v porovnaní s lesmi mali vodné plochy väčší dopad na naše emócie. Bývanie pri jazere alebo pri mori tiež umožňuje prístup k pohybovým aktivitám a vytvára sociálne väzby. Zatiaľ čo v súčasnosti tieto oblasti zvyčajne obývajú bohatší ľudia, odborníci sa výskumom snažia o zmenu. Cieľom je zlepšiť prístup k vysokokvalitnému modrému priestoru pre znevýhodnené komunity. Zároveň sa minimalizujú prípadné riziká, čím sa znížia nerovnosti v oblasti zdravia a životného prostredia.

Aj krátka prechádzka spraví veľa

Ako teda pomáha zdraviu pobyt v obklopení modrej scenérie? Náhodný výber zaradil 59 dospelých pracovníkov v kancelárii do troch prostredí – modrý priestor, mestský priestor a kontrolné miesto. Na pridelenej oblasti sa prehádzali 20 minút, 4 dni v týždni. Počas troch týždňov si účastníci nechali namerať krvný tlak, zaznamenávali náladu a kolísavosť srdcovej frekvencie.

modrá terapia

Ochrana prírody ako taká má značné zdravotné dôsledky najmä v čoraz viac urbanizovanej populácii. zdroj: pexels.com

Preukázalo sa, že modrá terapia mala bezprostredne po chôdzi výrazne zlepšené reakcie na vnútornú pohodu. Kardiovaskulárne reakcie ukázali zvýšenú aktivitu sympatického nervového systému, čo je v podstate reakcia na intenzívnejší výkon organizmu. Dôvodom je nielen pozorovanie modrej hladiny, ale aj vzduch, ktorý v jej okolí dýchame. Pozitívna nálada je dielom záporne nabitých iónov a ich vplyvu na hladinu serotonínu. Čistejší vzduch pomáhajú udržiavať aj riasy ukryté vo vode.

Mechanizmus, ktorý funguje dodnes

Keď sa ocitneme v stresovej situácii, mozog ju zaregistruje ako prvý a sympatický nervový systém začne spolupracovať. Zrýchli sa srdcová frekvencia a produkcia potu, spomalí sa tráviaci systém a telo začne vylučovať kortizol a adrenalín. Tento typ reakcie máme v sebe geneticky zakorenený. Naši predkovia kedysi čelili tvárou v tvár predátorovi, nás dnes ohrozuje oveľa viac civilizačných problémov.

Modrá terapia sa zakladá na myšlienke, podľa ktorej v prírodnom prostredí zažívame veľkú mieru predvídateľnosti. Na rozdiel od rušnej ulice, vodná plocha je v každom okamihu rovnaká. Pozorované pozadie je dosť kontrolované, čo umožňuje emocionálnemu centru mozgu relaxovať. Keďže tento typ prostredia prispieval k blahu a prežitiu raného človeka, hovorí sa, že pohľad na pokojnú hladinu vody priaznivo pôsobí aj na moderného jedinca. Navonok to znie jednoducho, avšak iba sa tým potvrdzuje domnienka, že najľahšie riešenia bývajú najúčinnejšie.

Zdroje: www.lifestyleasia.com, www.sageglass.com

Zdroj titulnej fotografie: www.unsplash.com

Pokračujte na ďalší príspevok »