IT Technológie
Mozilla Firefox vs Google Chrome: ktorý prehliadač je lepší?
Na prehľadávače spolieha bez premýšľania už každý z nás. Mnoho z nás ich berie skôr ako samozrejmosťou a aj preto väčšina používa najlepšie marketovaný prehliadač, Google Chrome. Podľa Statcounteru až 64% používateľov ako hlavná prehliadač používa Chrome, zatiaľ čo na druhom mieste je Safari (19%) až po tretie miesto, na ktoré Mozilla Firefox klesla už… Prečítať celé
Adam Nemcik
Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko
Na prehľadávače spolieha bez premýšľania už každý z nás. Mnoho z nás ich berie skôr ako samozrejmosťou a aj preto väčšina používa najlepšie marketovaný prehliadač, Google Chrome. Podľa Statcounteru až 64% používateľov ako hlavná prehliadač používa Chrome, zatiaľ čo na druhom mieste je Safari (19%) až po tretie miesto, na ktoré Mozilla Firefox klesla už na takmer 3%.
Otázkou zostáva, ide iba o skvelý marketing spoločnosti Google, alebo je v tom aj niečo viac? Myslím si že väčšina z nás už aspoň raz vo svojom živote vyskúšala Chrome alebo Mozilla Firefox. Pri vyberaní toho správneho vyhľadávača je ale dôležité si objasniť, aké výhody majú oproti svojej konkurencii.
Firefox je v oblasti IT dlhšie ako Google Chrome, ale predsa je Chrome dominantný ako kedykoľvek. Existuje veľa metrík, ktoré sa porovnávajú medzi webovými prehliadačmi. Myslím si, že je dôležité zistiť ktorý prehliadač je najlepší práve pre vás Windowsáckych čitateľov.
Možnosti v prehliadači
Akékoľvek dobré funkcie v prehliadačoch vyžadujú neustálu aktualizáciu. Napríklad pri mobilných zariadeniach zákazník hľadá ten, ktorý má nielen viac funkcií, ale hlavne lepších funkcií. To isté platí aj pri webových prehliadačoch. Vo Firefoxe je veľa zaujímavých funkcií, o ktorých doteraz nebolo veľmi počuť. Firefox zapája používateľov do denných „aktualizácií“ navrhovaných tém práve u článkov.
Používateľa neustále informuje o týchto aktualizáciách, a nočný režim a čítačka QR kódov sú k dispozícii aj v prehliadači, čo pre mnohých uľahčuje rôzne úlohy či už z administratívy alebo úloh v práci. Povedal by som že Google Chrome pozadu v tejto oblasti za Firefoxom absolútne nie je. Taktiež má aplikácie, ktoré môže integrovať, ako napríklad Gmail, dokumenty Google, prekladač atď.
Tieto aplikácie sú jedným z najpoužívanejších v prehliadačoch a uľahčujú používateľom prístup k viacerým účtom na webovej platforme. V prehliadači Chrome nie sú ale možné úpravy vzhľadu. Na Chromebookoch si ale môžete zmeniť farbu motívu alebo si ho prepnúť aj do tmavého režimu. Je ťažké porovnávať tieto prehliadače na základe integrovaných funkcií, ktoré majú obidve výborné.
Podľa mňa každá aplikácia ktorú obidve spoločnosti implementovali majú účel aj zmysel, a závisí to na vašej preferencii ktorú práve vy potrebujete momentálne viac. Jedna nevýhoda v tejto metrike je pre Google Chrome práve neschopnosť poskytovania nástrojov na prispôsobenie prehliadača.
Firefox má viac funkcií ktoré súvisia s používateľom, vďaka ktorým sa UX dostane na vyššiu úroveň. Jedna výhoda, ktorú má Chrome, a ktorú aj sám často používam je prenášanie dát na iné zariadenia (čiže z počítača na mobil alebo tablet) čo je jedna z najlepších vychytávok posledného desaťročia.
Mozilla Firefox vs Chrome: Rýchlosť
Čo všetci chcú v prehliadači? Ak si myslíte že rýchlosť, tak ste uhádli správne. Ak sa stránky načítavajú príliš pomaly, je z toho pre prehliadače obrovský problém. Predsa, nikto nechce stráviť pri načítaní každej stránky pár sekúnd. Na rýchly prístup používajú prehliadače RAMky; a čím viac je systém vyťažený iba načítaním stránky, tým bude tento proces pre vás pomalší.
Ďalšia dôležitá časť pri rýchlosti načítavania je sa pozrieť na počet aplikácií, ktoré sú práve spustené. V prehľadávači Mozilla Firefox je načítavanie údajov a načítanie stránok rýchle. Odporúčam Firefox ľuďom, ktorí majú vždy zapnutých viacero kariet. Dokáže dokonca zvládnuť aj veľké zaťaženie a v menšej miere môže obmedziť využitie RAMiek.
Bohužiaľ pri používaní mobilných zariadení nie je výkon až taký skvelý, ale pri surfovaní na počítači je jeho výkon skutočne špičkový. Ak vás zaujíma ako je na tom SEO optimalizácia v Googli na rok 2021, môžete kliknúť tu.
V prípade prehliadača Google Chrome, hlavným problémom, ktorý trápi viacerých, je spotreba pamäte RAM. Google Chrome využíva dosť veľa RAMky. Aj rozšírenia na pozadí spotrebujú dosť veľa pamäte, hoci sa nemusia v danej chvíli používať. V prípade spotreby RAM podľa testovania môžem povedať, že Google Chrome nie je tak šetrný oproti Firefoxu.
Oba tieto prehľadávače poskytujú dobrý výkon a aj vysokú rýchlosť. Keď sa teda pozrieme na obidve prehliadače, sú takmer na rovnakej úrovni. Firefox je lepší pri znížení zaťaženia spotreby RAMiek. Spolu s tým poskytuje Firefox aj príležitosť mať spustených viacero kariet bez zvýšenej spotreby, zatiaľ čo Google exceluje pri možnostiach ako dokumenty Googlu alebo Gmail, ktorý je jedna z najpoužívanejších služieb na internete.