Bol muž z Tauredu špiónom, ktorého odhalila tokijská polícia?
Mal skutočne na práci tajnú misiu alebo ide iba o nezvyčajnú rozprávku? Mužova identita vyvoláva v ľuďoch zvedavosť aj po takmer 70-tich rokoch. Pravda alebo fikcia? Človek by si myslel, že vďaka objavom známych moreplavcov máme už väčšinu sveta zmapovanú. Pokiaľ nejde o praveké kmene či chránené územia, vstúpiť môžeme v podstate kamkoľvek. Ak chceme navštíviť ďaleké krajiny, spoľahlivou možnosťou… Prečítať celé
Mal skutočne na práci tajnú misiu alebo ide iba o nezvyčajnú rozprávku? Mužova identita vyvoláva v ľuďoch zvedavosť aj po takmer 70-tich rokoch.
Pravda alebo fikcia?
Človek by si myslel, že vďaka objavom známych moreplavcov máme už väčšinu sveta zmapovanú. Pokiaľ nejde o praveké kmene či chránené územia, vstúpiť môžeme v podstate kamkoľvek. Ak chceme navštíviť ďaleké krajiny, spoľahlivou možnosťou je cesta lietadlom. Pokiaľ prejdete letiskovou kontrolou, všetko je v poriadku a môžete sa bezpečne dopraviť do vysnívanej destinácie. Prechod letiskom sa však stal osudným mužovi, ktorého rodná krajina nebola nikomu známa.
Muž z Tauredu spôsoboval vrásky na čele prítomným úradníkom a policajtom. Záhadou ostalo aj to, ako sa mu podarilo utiecť. Pravdou je, že nevysvetliteľné príbehy počas rokov menia svoje detaily a skutočnosť často ostáva nepoznaná. Je teda legenda o mysterióznom cestovateľovi vôbec pravdivá?
Podozrivý neznámy
Japonsko patrí k štátom s najväčšou hustotou zaľudnenia. Hlavné mesto Tokio ponúka strhujúcu architektúru a veľkolepé záhrady v cisárskom paláci Kókjo. Rovnako atraktívna je aj jeho bohatá popkultúrna história. Letiskom preto pravidelne prechádza tisícka návštevníkov. Inak to nebolo ani v jeden horúci júlový deň roku 1954.
Letisková ochranka mala v tom čase menšiu zodpovednosť než v súčasnosti. Bezpečnostné pravidlá boli prísnejšie skôr pre cestujúcich z Európy. Elegantne oblečený obchodník upútal pozornosť kontrolórov pri predložení pasu. Vyznačenú krajinu totiž nepoznal nikto z prítomných úradníkov.
Vyzvali ho ozrejmiť náplň svojho príletu. Muž pokojne uviedol, že je to preňho len ďalšia služobná cesta. V rámci roka už cestoval za prácou viackrát a ani teraz to nebolo inak. Jeho rodným jazykom bola francúzština, ale japončinu ovládal plynule. Podľa výsluchu sa bez problémov dokázal dohovoriť aj anglicky a nemecky.
Krajina, o ktorej nikto nepočul
Obyčajná colná kontrola sa začala zamotávať. Pri zvýšenom počte otázok rástlo podozrenie, že ide o pašeráka. Okrem povolania a cieľa cesty chceli strážnici vedieť odkiaľ pochádza. Bez známok nervozity prehlásil, že je muž z Tauredu. Odpoveď sa stretla s odmietavým postojom a cudzinec sa stával čoraz väčšou záhadou.
Taured sa údajne nachádzal medzi Francúzskom a Španielskom, no úradníci tomu nemohli uveriť. Obchodník stále trval na svojom a tvrdil, že krajina existuje už tisícky rokov. V pase mal takisto označené predchádzajúce cesty a v peňaženke mince viacerých európskych štátov.
Colníci poskytli mužovi mapu, aby odstránili všetok zmätok. Nech na nej vysvetlí, kde sa jeho rodisko nachádza. Miesto, na ktoré ukázal prstom označovalo malý (existujúci) štát – Andorru. Bizarný prípad nemohli strážnici zamietnuť pod koberec, potrebovali však čas na ďalšie rozhodovanie. Mužovi poskytli nocľah v hoteli kým skontaktovali všetky úrady.
Keď ráno zavítali do hotelovej izby, po mužovi nebolo možné nájsť žiadnu stopu. Rovnako aj z bezpečnostnej miestnosti na letisku zmizli všetky osobné dokumenty. Ako to pri prepracovanom úteku býva, ani jeden zo strážcov si nevšimol nič nezvyčajné.
Falšovanie sa nevypláca
Prípad ostal otvorený a začali sa vynárať nové konšpirácie. Išlo o agenta tajnej služby, podvodníka alebo cestovateľa v čase? Objavili sa teórie o jeho príchode z inej dimenzie. Tak ako jemu nič nehovoril štát Andorra, rovnako neznámy bol pre policajtov Taured.
Historku obklopil zvýšený záujem počas 80-tych rokov, kedy ju v knihe The Directory of Possibilitties uverejnil John Grant. Nepriložil žiadny dôkaz potvrdzujúci pravdivosť svojho rozprávania. Preto panuje názor, že išlo o výmysel. Avšak ani to nie je celkom pravda.
Autorova poviedka bola založená na skutočnosti, no s iným než mysterióznym vysvetlením. Muž z Tauredu mal reálnu predlohu – Johna Allena Kuchara Zegrusa. V roku 1960 ho odchytili japonské úrady, pretože sa viackrát pokúšal odletieť so sfalšovanými dokladmi. Neustále tvrdil, že pochádza z mesta Tamanrasset ležiacom v štáte Tuarid/Tuared. Kým mesto je reálne a nachádza sa v Alžírsku, zmieňovaná krajina neexistuje. Zegrus sa napriek tomu odmietal priznať a miesto toho policajtom tvrdil zaručené informácie o svojej krajine. Nepomohlo to, rok si posedel vo väzbe. Keďže nikdy iným pasom nedisponoval, nemohol opustiť Japonsko.
Inšpirácia pre príbeh je teda jasná. Bezprostredne odkazuje aj na fakt, že niektorí ľudia klamú tak presvedčivo, až uveria svojej lži.
Zdroje: www.eurozpravy.cz, www.historicmysteries.com
Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com