Najčastejšie mýty o potravinách: Zahlieňuje mlieko organizmus?

Pravidelne vychádzajú nové štúdie, ktoré poukazujú na zdravotné prínosy alebo riziká konzumácie určitých potravín. Niekedy sú informácie v rozpore s predchádzajúcim výskumom alebo vyvracajú bežné tvrdenia. Preto je ťažké určiť, ktoré potraviny sú skutočne zdraviu prospešné. 1. Mlieko a silné kosti Medzi najrozšírenejšie mýty patrí presvedčenie, že mlieko je nevyhnutné pre silné a zdravé kosti. Avšak, ani rozsiahlou štúdiou,… Prečítať celé
Vydané 24. júla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pravidelne vychádzajú nové štúdie, ktoré poukazujú na zdravotné prínosy alebo riziká konzumácie určitých potravín. Niekedy sú informácie v rozpore s predchádzajúcim výskumom alebo vyvracajú bežné tvrdenia. Preto je ťažké určiť, ktoré potraviny sú skutočne zdraviu prospešné.

1. Mlieko a silné kosti

Medzi najrozšírenejšie mýty patrí presvedčenie, že mlieko je nevyhnutné pre silné a zdravé kosti. Avšak, ani rozsiahlou štúdiou, do ktorej sa zapojilo až 72-tisíc žien, sa nepodarilo nájsť presvedčivé dôkazy že pitie mlieka skutočne chráni kosti pred zlomeninami alebo osteoporózou.

Naopak, existujú výskumy, ktoré naznačujú, že nadmerná konzumácia mlieka v tínedžerskom veku môže mať negatívne následky na kosti v dospelosti.  Fascinujúci je prieskum, ktorý sledoval až 96-tisíc ľudí. Potvrdil, že muži, ktorí konzumovali viac mlieka v adolescencii, boli v dospelosti náchylnejší na zlomeniny. Podobné výsledky zaznamenali aj pri dospievajúcich dievčatách.

Živočíšne bielkoviny, ako napríklad bielkoviny v mlieku, okysľujú krv a tkanivá, na neutralizáciu tejto kyseliny telo sťahuje z kostí vápnik. Netreba zabúdať, že hovoríme o nadmernej konzumácii. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA (unsplash.com)

2. Zahlieňuje mlieko organizmus?

Možno ste už počuli o tom, že by ste nemali piť mlieko, keď ste chorí. Dôvod je prostý – zvýšená produkcia hlienu. Ale je to naozaj tak?

Mnoho odborníkov dospelo k záveru, že nenašli žiadnu súvislosť medzi príjmom mlieka a symptómami tvorby hlienu u zdravých dospelých, či už asymptomatických alebo symptomatických. Tieto štúdie skúmali vzťah medzi konzumáciou mlieka a tvorbou hlienu u dobrovoľníkov infikovaných rhinovírusom, ktorý je zodpovedný za bežné prechladnutie. Hoci niektorí ľudia veria, že mlieko spôsobuje zvýšenú tvorbu hlienu, výsledky týchto štúdií nepodporujú túto hypotézu.

3. Spracované potraviny 

Nie všetky spracované potraviny sú si rovné. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA (Pinterest)

Niektoré spracované potraviny môžu byť pre nás prospešné, ako napríklad orechové maslá, konzervovaný tuniak alebo zmrazené ovocie a zelenina. Na druhej strane, existujú aj také, ktoré nie sú prospešné pre naše zdravie:

  • Sladidlá (sirup, cukor, umelé sladidlá)
  • Potravinárske farbivá
  • Konzervačné látky (sodík, oleje, siričitany)
  • Prídavné látky (kukurica, sója, vedľajšie produkty z obilnín)

Preto je dôležité vyberať si spracované potraviny, ktoré sa čo najviac podobajú ich prirodzenému stavu. Ak na obale nájdeme mnoho vedecky znejúcich ingrediencií, pravdepodobne toto jedlo nie je najzdravšou voľbou.

4. Rastlinné potraviny a bielkoviny

Nie je však ťažké získať dostatok bielkovín z rastlinnej stravy. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA (Pinterest)

Bielkoviny sú potrebné pre správne fungovanie tela. Potraviny živočíšneho pôvodu sa považujú za kompletné bielkoviny, pretože obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré naše telo potrebuje na tvorbu bielkovín. Rastlinným potravinám vo všeobecnosti chýba jedna alebo viac esenciálnych kyselín.

Niektoré z najlepších zdrojov rastlinných bielkovín sú produkty na báze sóje, ako je edamame a tofu. Strukoviny, vrátane fazule, cíceru a šošovice, sú tiež skvelým zdrojom rastlinných bielkovín.

Rastlinný proteín má jednu jasnú výhodu oproti proteínom živočíšneho pôvodu. Iba potraviny živočíšneho pôvodu sú spojené s vysokým príjmom nasýtených tukov a cholesterolu, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení.

5. Tuky sú zlé

Faktom je, že existujú zdravé tuky a nezdravé tuky. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA (UNSPLASH)

Tuky v našej strave majú už dlhšiu dobu zlé meno. Potraviny s nízkym obsahom tuku a bez tuku sú široko propagované ako zdravšie. Ale sú všetky tuky zlé? Odpoveď je nie.

Nasýtené a trans-tuky sú tuky, ktoré by sme mali obmedziť. Nasýtené tuky sa nachádzajú v potravinách živočíšneho pôvodu, ako je maslo, syr a červené mäso. Transmastné kyseliny sú tiež nezdravé tuky, ktoré sa nachádzajú v živočíšnych produktoch, vaječných žĺtkoch, mliečnych výrobkoch s vysokým obsahom tuku, plnotučnom jogurte a syroch. Je dôležité minimalizovať ich konzumáciu, aby sme udržiavali zdravú stravu a minimalizovali riziko rôznych ochorení.

Mononenasýtené alebo polynenasýtené tuky sa považujú za zdravé tuky, ak sa konzumujú s mierou. Väčšina tukov vo vašej strave by mala pochádzať z týchto dvoch tukov. Nájdeme ich v rastlinných olejoch, orechoch, semenách, celých olivách, avokáde a tučných rybách.

 

ČÍTAJTE VIAC

Pokračujte na ďalší príspevok »