LIFESTYLE
Najdrahšie, avšak s najlepšími podmienkami na život. Ktoré mestá majú najšťastnejších obyvateľov?
Už po deviatykrát za posledných 11 rokov si prvé miesto ako najdrahšie mesto na svete obhájil Singapur.
Skvelé podmienky na život ponúka aj švajčiarska Ženeva.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Už v minulosti sme mohli vidieť sťahovanie obyvateľov do miest, čo malo pozitívny dopad na ich životnú úroveň. V súčasnosti nie je tomu inak, avšak platí, že čím väčšie mesto, tým nákladnejší život. Poukazuje na to aj nárast globálnych cien, ktoré v minulom roku stúpli v priemere o 7,4 %, informuje Forbes.
Tri najnovšie prieskumy sa pozreli na to, či mestá, ktoré sú považované za najdrahšie turistické destinácie, si daný prívlastok zaslúžia. Zaoberali sa nielen tým, či naozaj ponúkajú najlepšie podmienky na život, ale aj tým, či ich možno považovať za najudržateľnejšie.
Najdrahšie mesto na svete
Výskumná a analytická divízia The Economist Intelligence Unit je známa najmä kvôli svojmu indexu, ktorý sleduje ceny viac ako 200 tovarov a služieb v 173 mestách po celom svete. Nedávno zverejnil každoročný prieskum, v ktorom sa Singapur už deviatykrát za posledných 11 rokov umiestnil na prvej priečke ako najdrahšie mesto na svete.
Ďalší z prieskumov, známy ako Global Destination Sustainability Movement, ho umiestnil na popredných miestach aj v rámci kvality života a udržateľnosti. Výnimku netvorí ani švajčiarský Zürich, ktorý tiež vo všetkých troch prieskumoch získal výborné hodnotenia. Aj napriek tomu, že ide o jedno z miest s najvyššími životnými nákladmi, ponúka vysokú kvalitu života.
V prípade The Economist Intelligence Unit ďalšie popredné priečky obsadili Ženeva a New York, pričom sa umiestnili na treťom mieste. Piate miesto v rámci najdrahších miest na svete si obhájil Hongkong. Hneď po ňom nasledujú Los Angeles, Paríž, Kodaň a Tel Aviv. Finálnu desiatku uzatvára americké San Francisco. Dáta sa zbierali od polovice augusta do polovice septembra.
Ďalšie dôležité faktory
V súčasnosti sú obyvatelia či turisti oveľa náročnejší. K ďalším faktorom, ktoré okrem ceny považujú za dôležité, patria udržateľnosť a kvalita života.
Nedávna správa Global Destination Sustainability Movement uvádza, že pokiaľ ide o najdrahšie mesto na svete, v rámci udržateľnosti padlo na 17. miesto spomedzi najlepších 20 najudržateľnejších miest. Celkovo hodnotila 100 miest po celom svete.
Singapur má v pláne pridať 120 hektárov nových parkov a strojnásobiť počet cyklotrás. Ide o kroky, ktoré môžu zlepšiť jeho súčasné výsledky.
V prípade Zürichu ide o niečo lepšie hodnoty. Uvedené švajčiarske mesto obsadilo 12. priečku v zozname najudržateľnejších miest na svete. Úspech pripisuje svojim ambicióznym plánom, ktorých cieľom je znížiť emisie uhlíka na jednu tonu na osobu každý rok do roku 2050. Zároveň 90 % jeho energie pochádza z obnoviteľných zdrojov.
V prvej desiatke sa ocitli mestá severnej Európy – Göteborg, Oslo, Kodaň, Helsinki, Bergen, Aarhus a Štokholm.
Výsledky posledného prieskumu
Posledný prieskum od spoločnosti Mercer sa zaoberal kvalitou života. Hodnotil podmienky na život vo viac ako 450 mestách, ktoré boli zoradené do desiatich kategórií zahŕňajúcich medicínu a zdravotníctvo, školy a vzdelávanie, verejné služby a dopravu, rekreáciu, bývanie, ekonomické, politické a kultúrne prostredie.
Prvé miesto si obhájila rakúska Viedeň spolu so švajčiarskym Zürichom. Z výsledkov vyplýva, že obyvateľov uvedených miest možno považovať za najšťastnejších.
Prvú päťku uzatvorili novozélandský Auckland, dánska Kodaň a švajčiarska Ženeva. V prvej desiatke sa umiestnili tri nemecké mestá – Frankfurt, Mníchov a Düsseldorf. Výnimku netvorili ani kanadský Vancouver a austrálske Sydney.
Čo na to predošlé prieskumy?
Ako sme písali v našom minulom článku, najväčšia globálna komunita ľudí žijúcich v zahraničí InterNations minulý rok vytvorila podobné štatistiky. V rámci každoročnej správy Expat City Ranking vyzdvihla miesta, ktoré ponúkajú najkvalitnejšie podmienky na život.
Výskum zahŕňa 49 miest, ktoré zoradilo viac ako 12-tisíc respondentov. Výskumnú vzorku tvoria jedinci zo 177 národností žijúcich v 181 krajinách alebo častiach sveta.
Favoritom sa stala španielska Malaga, známa pod prívlastkom ako jedno z najstarších miest na svete. Jej slávnym rodákom je významný maliar a sochár 20. storočia Pablo Picasso, v rámci čoho turistom a obyvateľom ponúka bohatý zážitok z oblasti histórie a kultúry.
Prvú trojicu uzatvárajú ďalšie španielske destinácie v podobe Alicante a Valencie. Nejde však o náhodu, nakoľko všetky miesta umiestnené na prvých troch priečkach majú niečo spoločné. Vynikajú s jednoduchým usadením či možnosťou zabezpečiť si vysokú kvalitu života alebo silné postavenie osobných financií.
Chvost rebríčka patrí mestu módy – Milánu. Hneď za ním sa umiestnil Rím. InterNations uvádza, že ľudia v uvedených mestách sa stretávajú s viacerými problémami. Zväčša pozostávajú z nízkej kvality života či nedostatočných pracovných podmienok.