POZNÁTE ICH?

Najjedovatejšie rastliny sveta rastú aj u nás, je rozumné poznať ich

Môžu vyzerať dosť neškodne, ale rastliny môžu obsahovať niektoré z najsmrteľnejších známych jedov. Od smrti Sokrata jedovatou jedličkou až po náhodné požitie ľuľkovca zlomocného deťmi boli jedovaté rastliny zodpovedné za ľudské úmrtia v celej histórii. Spoznajte niektoré z najslávnejších rastlín a ich jedov pomocou tohto strašidelného zoznamu.   Jedľovec vodný (Cicuta maculata) V úzkom spojení… Prečítať celé

Môžu vyzerať dosť neškodne, ale rastliny môžu obsahovať niektoré z najsmrteľnejších známych jedov. Od smrti Sokrata jedovatou jedličkou až po náhodné požitie ľuľkovca zlomocného deťmi boli jedovaté rastliny zodpovedné za ľudské úmrtia v celej histórii. Spoznajte niektoré z najslávnejších rastlín a ich jedov pomocou tohto strašidelného zoznamu.

 

Jedľovec vodný (Cicuta maculata)

V úzkom spojení s jedovatou jedličkou (rastlina, ktorá slávne zabila Sokrata), bola jedlica vodná považovaná za „najviac toxickú rastlinu v Severnej Amerike„. Veľký poľný kvet pripomína čipku kráľovnej Anny a niekedy sa zamieňa s jedlým paštrnákom alebo zelerom.

Jedľovec je však naplnený smrtiacim cicutoxínom, najmä vo svojich koreňoch, a rýchlo spôsobí potenciálne smrteľné príznaky u každého, kto ho zje. Časté sú bolestivé kŕče, kŕče v bruchu, nevoľnosť a smrť, a tí, ktorí prežijú, sú často postihnutí amnéziou alebo trvalým chvením.

Ľuľkovec zlomocný. Zdroj: istockphoto.com

Ľuľkovec zlomocný (Atropa belladonna)

Podľa legendy, Macbethovi vojaci otrávili útočiacich Dánov vínom vyrobeným zo sladkého ovocia ľuľkovca zlomocného. V skutočnosti je to sladkosť bobúľ, ktorá často láka deti a nevedomých dospelých ku konzumácii tejto smrtiacej rastliny.

Pochádza zo zalesnených alebo pustých oblastí v strednej a južnej Eurázii. Má matne zelené listy a lesklé čierne bobule veľké asi ako čerešne. Ľuľkovec obsahuje atropín a skopolamín vo svojich stonkách, listoch, bobuliach a koreňoch, a spôsobuje paralýzu mimovoľných svalov tela vrátane srdca. Dokonca aj fyzický kontakt s listami môže spôsobiť podráždenie pokožky.

 

Biely hadí koreň (Ageratina altissima)

Neškodná rastlina, biely hadí koreň, bola zodpovedná za smrť matky Abrahama Lincolna, Nancy Hanks. Biely hadí koreň je severoamerická bylina s plochými zhlukmi malých bielych kvetov a obsahuje toxický alkohol známy ako trematol.

Na rozdiel od tých, ktorí zomreli na priame požitie smrtiacich rastlín, bola úbohá Nancy Hanksová otrávená jednoduchým vypitím mlieka od kravy, ktorá sa pásla na rastline. Mäso aj mlieko z otrávených hospodárskych zvierat totiž môžu preniesť toxín na ľudí. Príznaky „otravy mliekom“ zahŕňajú stratu chuti do jedla, nevoľnosť, slabosť, ťažkosti v bruchu, začervenaný jazyk, abnormálnu kyslosť krvi a smrť. Našťastie si teraz farmári uvedomujú toto život ohrozujúce nebezpečenstvo a snažia sa odstrániť rastlinu z pastvín.

 

Ricín obyčajný (Ricinus communis)

Castor je atraktívnou rastlinou pôvodom z Afriky, ktorá sa široko pestuje ako okrasná rastlina. Zatiaľ čo spracované semená sú zdrojom ricínového oleja, prirodzene obsahujú jed ricín, a v malých množstvách sú smrteľné. Na zabitie dieťaťa stačí jedno alebo dve semená, a na zabitie dospelého osem. Ricín pôsobí tak, že inhibuje syntézu proteínov v bunkách a môže spôsobiť silné zvracanie, hnačku, záchvaty a dokonca smrť.

Jed bol použitý v roku 1978 na zavraždenie Georgiho Markova, novinára, ktorý vystupoval proti bulharskej vláde. Väčšina úmrtí je výsledkom náhodného požitia deťmi a domácimi zvieratami.

Ružencovec obyčajný. Zdroj: theplantattraction.com

Ružencovec obyčajný (Abrus precatorius)

Semená obsahujú abrín, mimoriadne smrtiaci proteín inhibujúci ribozómy. Rastlina pochádza z tropických oblastí a často sa používa v šperkoch a modlitebných ružencoch.

Zatiaľ čo semená nie sú jedovaté, ak sú neporušené, semená, ktoré sú poškriabané, zlomené alebo žuvané, môžu byť smrteľné. Na zabitie dospelého človeka sú potrebné len 3 mikrogramy abrínu, čo je menej ako množstvo jedu v jednom semene. Hovorí sa, že mnohí výrobcovia šperkov ochoreli alebo zomreli po náhodnom pichnutí do prstov pri práci so semenami. Rovnako ako ricín, abrín zabraňuje syntéze bielkovín v bunkách a môže spôsobiť zlyhanie orgánov do štyroch dní.

 

Oleander (Nerium oleander)

Oleander, ktorý opísal Plínius Starší v starovekom Ríme, je nádherná rastlina známa svojimi nápadnými kvetmi. Hoci sa bežne pestujú ako živé ploty a okrasné rastliny, všetky časti oleandrovej rastliny sú smrteľné.

Pri požití môže oleander spôsobiť zvracanie, hnačku, nepravidelný pulz, záchvaty, kómu a smrť, a je známe, že kontakt s listami a šťavou u niektorých ľudí dráždi pokožku. Toxíny v oleandri sú skutočne také silné, že ľudia ochoreli po zjedení medu vyrobeného včelami, ktoré navštívili kvety! Našťastie úmrtia na otravu oleandrmi sú zriedkavé, pretože rastlina je veľmi horká a tak rýchlo odradí každého, kto odoberie rastlinu.

 

Tabak (Nicotiana tabacum)

Tabak je najrozšírenejšia komerčná nepotravinová rastlina na svete. Všetky časti rastliny, najmä jej listy, obsahujú toxické alkaloidy nikotín a anabazín, a pri konzumácii môžu byť smrteľné. Napriek svojmu označeniu ako srdcový jed, nikotín z tabaku je široko konzumovaný po celom svete, a je psychoaktívny a návykový. Užívanie tabaku spôsobuje viac ako 5 miliónov úmrtí ročne, čo z neho robí možno najsmrteľnejšiu rastlinu na svete.

Pokračujte na ďalší príspevok »