LIFESTYLE
Ktoré krajiny ponúkajú najlepšie podmienky na život? Mexiko si o priečku pohoršilo
Spoločnosť InterNations zverejnila dáta z ďalšieho ročníka štúdie Expat Insider.
Jej výsledky vyhodnotili najlepšie krajiny na život.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Premýšľate, že sa presťahujete do zahraničia? Nechajte si poradiť od tých, ktorí daný krok vykonali už pred vami.
Spoločnosť InterNations nedávno zverejnila dáta z najnovšej štúdie Expat Insider. Tento rok ide už o jej jedenásty ročník. Každoročne sa jej zúčastní viac ako 12 500 ľudí žijúcich v zahraničí, ktorí zastupujú 175 národností v 174 krajinách alebo územiach. Jej cieľom je vyhodnotiť najlepšie krajiny na život.
Výsledky získava prostredníctvom analýzy zahŕňajúcej faktory, ako kvalita života, ľahkosť usadenia sa, práca v zahraničí, osobné financie či základné potreby.
Exotika na prvom mieste
Krajina zaliata slnkom, ktorá leží na pomedzí Južnej a Strednej Ameriky, si nesmierne polepšila. Kým v minulom roku Panama obsadila tretie miesto, pre tentokrát milo prekvapila. Na druhú priečku odsunula Mexiko, ktoré bolo dlhodobou stálicou. Informuje o tom Forbes.
Podľa spomínanej štúdie až 82 % vysťahovalcov uviedlo, že život v Paname považuje za plnohodnotný. V priebehu uplynulých rokov sa zlepšila hneď v niekoľkých oblastiach. Kým v roku 2023 v indexe Práca v zahraničí obsadila 30. miesto, v roku 2024 sa presunula na prekvapivé 12. miesto. Aj vďaka danému posunu sa vyšplhala až na pozoruhodnú prvú priečku.
„Ďalším indexom, v ktorom Panama výrazne posilnila, je kvalita života, pričom zlepšenie nastalo v týchto podkategóriách: cestovanie a doprava (najmä cenová dostupnosť verejnej dopravy), možnosti trávenia voľného času a zdravotná starostlivosť (najmä cenová prijateľnosť, dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje prekvapivý zvrat zakladateľ spoločnosti InterNations Malte Zeeck.
K najvýraznejšiemu faktoru možno zaradiť finančnú spokojnosť. So svojou finančnou situáciou je spokojných 74 % obyvateľov, pričom celosvetový priemer vykazuje 54 %. V dôsledku toho sa Panama v indexe Osobných financií umiestnila na štvrtom mieste.
Zároveň 88 % opýtaných si myslí, že ich jednorazový príjem je postačujúci na vedenie plnohodnotného života. Ďalších 62 % oceňuje dostupnosť bývania. Rovnako aj tieto faktory sa nachádzajú nad celosvetovým priemerom, ktorý pozostáva z 34 %.
Netreba zabúdať ani na index Základných potrieb vysťahovalcov. Týka sa predovšetkým jednoduchosti hľadania bývania a získavania víz. Vzhľadom na to, že väčšina vysťahovalcov je momentálne už na dôchodku, táto krajina tisícich ostrovov získala dobré hodnotenie aj v oblasti rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom či všeobecného pracovného času. Z daného hľadiska ide o atraktívnu destináciu aj pre dôchodcov, aj pre pracujúcich.
Ošiaľ mexickou kultúrou
V prvej trojici sa umiestnilo opäť aj Mexiko. So životom v ňom je spokojných takmer deväť z desiatich ľudí, čo je opäť nad celosvetovým priemerom.
„Mexiko je nádherná a veľmi rozmanitá krajina s milými a srdečnými ľuďmi. Páči sa mi história a kultúra, je to rovnováha medzi tradíciami a modernizmom,“ priblížil život v Mexiku francúzsky vysťahovalec.
Jednou zo zaujímavostí je, že o život v tejto krajine má záujem aj množstvo Američanov. Ako uvádza portál aktuality.sk, najväčšiu skupinu prisťahovalcov v Mexiku tvoria práve obyvatelia Spojených štátov amerických. Žije ich tam približne 1,6 milióna.
Možno medzi nimi nájsť najmä dôchodcov či ľudí pracujúcich na diaľku. Na danej krajine ich láka bezpochyby slnečné počasie či zaujímavá kultúra. Výnimku netvoria ani nižšie životné náklady.
V porovnaní s minulým rokom Mexiko však o jednu priečku prepadlo. Prečo tomu tak je? Najväčší pokles možno zaznamenať v indexe Osobných financií, dodáva Forbes. V danej kategórii z minuloročného druhého miesta kleslo na siedme miesto.
Výnimku netvorí ani bezpečnosť. Bezpečne sa v ňom cíti len 66 % respondentov, pričom celosvetový priemer tvorí 80 %.
„Aby som to zhrnul, niežeby bol dnes život vysťahovalcov v Mexiku oveľa horší než minulý rok. Ide len o to, že Panama urobila v rebríčku niekoľko väčších skokov vpred a zaznamenala aj malé zlepšenia vo viacerých faktoroch než Mexiko,“ dodáva Zeeck.
Pozoruhodné zlepšenie
V roku 2023 Južná Kórea obsadila nelichotivé 50. miesto z 53 krajín. Ani to ju však neodradilo od toho, aby sa v ďalšom roku vyšvihla na pozoruhodnú 23. priečku.
Najväčšie zlepšenie zaznamenala v kategórii osobných financií. Z podpriemerného 37. miesta sa jej podarilo dostať na 15.
„Nielenže vysťahovalci majú pocit, že ich jednorazový príjem domácnosti je postačujúci na pohodlný život, ale tiež sa menej sťažujú na životné náklady,“ tvrdí Zeeck.
O 20 miest v rebríčku poskočilo aj Belgicko. Tento rok obsadilo 18. priečku. V porovnaní s Južnou Kóreou sa v oblasti osobných financií až tak nezlepšilo. Pokrok možno zaznamenať v indexe Práca v zahraničí, kde sa ocitlo na stupni víťazov.
To isté nemožno povedať o Fínsku. Aj napriek tomu, že je známe pod prívlastkom ako najšťastnejšia krajina sveta, výsledky tejto štúdie poukazujú na opačný názor.
„Fínsko bolo ‚najväčším porazeným‘ v tohtoročnom rebríčku Expat Insider. Treba však povedať, že jeho 16. miesto z roku 2023 bolo skôr výnimkou. V rokoch 2022 a 2021 sa Fínsko umiestnilo na 32., respektíve 39. mieste,“ vysvetľuje Zeeck.
Zhoršenie sa zaznamenalo vo viacerých oblastiach, ako napríklad ľahkosť usadenia, práca v zahraničí či osobné financie. Ľudia, ktorí sa do neho presťahovali, za ťažkosť považujú aj učenie sa jazyka. Problémy robí aj časté nepriaznivé počasie. Pozitívne ho hodnotilo len 31 % opýtaných.
Posledná priečka sa nezmenila
Kuvajt zostáva na chvoste rebríčka už siedmy rok po sebe. Nízka spokojnosť sa zaznamenala najmä v indexoch Kvalita života, Ľahkosť usadenia a Osobné financie.
„V lete môže horúčava prekročiť 50 stupňov Celzia,“ približuje život v danej krajine jeden z rakúskych emigrantov. Ďalšiu významnú nevýhodu v rámci počasia tvoria extrémne poveternostné podmienky.
Problémy možno zaznamenať aj v rámci verejnej dopravy či vybudovania podpornej sociálnej siete. Len malé percento opýtaných považuje miestne obyvateľstvo za priateľské voči zahraničným prisťahovalcom.