Z MAFIÁNA MINIŠTRANTOM

Ako dopadla mafiánska špička v Alcatraze?

Takmer 30 rokov bol Alcatraz konečnou stanicou mnohých najnebezpečnejších a najprefíkanejších zločincov v krajine. Väzni, ktorí boli nekontrolovateľní v iných väzenských ústavoch, boli nakoniec skrotení tvrdosťou života v Alcatraze, zatiaľ čo nepokojní väzni, ktorí zvykli uniknúť z iných väzníc na pevnine, zistili, že ich dni ľahkého úteku sa skončili.

Nemocničné krídlo. Zdroj: flickr

Takmer 30 rokov bol Alcatraz konečnou stanicou mnohých najnebezpečnejších a najprefíkanejších zločincov v krajine. Väzni, ktorí boli nekontrolovateľní v iných väzenských ústavoch, boli nakoniec skrotení tvrdosťou života v Alcatraze, zatiaľ čo nepokojní väzni, ktorí zvykli uniknúť z iných väzníc na pevnine, zistili, že ich dni ľahkého úteku sa skončili. Takmer 40 sa o to pokúsilo, no z citadely na skale, v zálive sa nikdy nepodarilo úspešne uniknúť.

V súčasnosti Alcatraz existuje výlučne ako turistická atrakcia, jeho zvláštna poloha a slávna história sú stále magnetom pre návštevníkov San Francisca. Kľúčovou súčasťou tejto histórie je zoznam známych zločincov, ktorí boli hosťami tamojšieho miesta.

 

Al Capone. Zdroj: history.com

Väzeň č. 85: Al ‚Scarface‘ Capone

Odsúdenie: daňové úniky

INZERCIA

Čas strávený v Alcatraze: 5 rokov (1934–1939)

Na sklonku života: duševné ochorenie, smrť na syfilis

V roku 1931 bol odsúdený na 11 rokov po niekoľkých zdĺhavých súdnych sporoch, ktoré sa zameriavali viac na jeho chybné priznanie príjmu než na jeho povesť vraha a pašeráka.

Najprv zamieril do federálnej väznice v Atlante, kde mal Capone niečo, čo by sa dalo nazvať „riadením miesta“: nábytok v cele, častých návštevníkov a ľahko podplatiteľných strážcov. Neskôr bol presunutý do Alcatrazu – tam boli dozorca a stráže imúnni voči jeho hotovosti a vplyvu, a Capone musel podstúpiť líniu alebo čeliť samoväzbe.

V čase svojho príchodu na Alcatraz bol Capone na tom zle. Trpel abstinenciou od kokaínu a neliečená pohlavná choroba, ktorú dostal pred mnohými rokmi, keď pracoval ako vyhadzovač v nevestinci v Chicagu, začala zhoršovať jeho telo a myseľ. Posledný rok v Alcatraze strávil vo väzenskej nemocnici. Capone, ktorý opustil Alcatraz v roku 1939, bol chorľavý muž, ktorý prežil posledných 8 rokov v ústraní vo svojom sídle na Floride.

 

Roy Gardner. Zdroj: criminalgenealogy.blogspot.com

Väzeň č. 110: Roy Gardner

Odsúdenie: Ozbrojená lúpež

Čas strávený v Alcatraze: 2 roky (1934–1936)

Na sklonku života: autor, samovražda

 

Alcatraz bol federálnou vládou prebudovaný z vojenského väzenia na všeobecné federálne väzenie výslovne na riešenie zločincov ako Roy G. Gardner, muž, ktorý bol prezývaný „Kráľ umelcov úniku“.

Davy a obchodné organizácie neboli pre neho – pracoval sám ako bandita a nastrčený muž, často a úspešne vykrádal vlaky. Jeho chybou bolo vykradnúť americké poštové vlaky a nákladné autá, čo z neho čoskoro urobilo najhľadanejšieho muža v Amerike.

Gardner, ktorý bol v roku 1921 chytený a odsúdený na 25 rokov väzenia vo federálnej väznici na ostrove McNeil vo Washingtone, podnikol odvážny útek z idúceho vlaku. Po roku ho chytili, no opäť ušiel. Nakoniec, keď bol Gardner na tretí pokus dopravený do väzenia, utiekol z McNeil Island po tom, čo vyrezal dieru v plote a doplával na breh. Chytili ho o pár mesiacov neskôr, následne strávil čas v niekoľkých z najťažších väzníc v Amerike, vrátane federálnej väznice v Atlante, kde sa spriatelil s Al Caponem.

Alcatraz bol nevyhnutným cieľom pre utečenca jeho húževnatosti. Gardner však vzhľadom na svoju povesť prekvapivo dostal v roku 1936 milosť a bol prepustený. Krátko nato vydal knihu, ktorú napísal vo väzení, s názvom Hellcatraz: The Rock of Despair.

Život mimo Alcatrazu však nebol pre Gardnera oveľa šťastnejší – v roku 1940 spáchal samovraždu dýchaním kyanidu.

 

Machine Gun Kelly. Zdroj: en.wikipedia.org

Väzeň č. 117: George ‚Machine Gun‘ Kelly

Odsúdenie: Únos

Čas strávený v Alcatraze: 17 rokov (1934–1951)

Na sklonku života: zomrel na infarkt vo väzení

Nedá sa povedať, že mnohí zo zločincov, ktorí skončili v Alcatraze, boli z dobrých rodín, ale Machine Gun Kelly vyrastal v dobre situovanej domácnosti v Memphise, a dokonca navštevoval vysokú školu.

Náhle manželstvo ho priviedlo k odchodu zo školy a počas prohibície sa zaplietol do pašovania. Oženil sa so skúsenejšou priekopníčkou z kriminálneho prostredia, menom Kathryn Thorne. Thorne v tomto nešťastnom rozvoji svojho nového manžela povzbudzovala, a kúpila mu guľomet Thompson. Čoskoro vylúpili dve banky v štýle Bonnie a Clyde, a po celom Juhu rozšírili pojdem „Machine Gun Kelly“.

Dvojica urobila chybu, keď uniesli ropného magnáta z Oklahomy menom Charles Urschel. Úspešne získali výkupné 200 000 dolárov a začali žiť vo veľkom, no prípad mal na starosti Úrad pre vyšetrovanie (čoskoro sa stal F.B.I.). O dva mesiace boli Barneseovci chytení a odsúdení na doživotie. Keď sa Kelly chválil, že ho tvrdé Leavenworthské väzenie neudrží, znepokojení úradníci ho okamžite poslali do Alcatrazu. Prišiel krátko po Al Capone a Roy Gardner.

Na rozdiel od Gardnera, ktorý bol všetkým, len nie vzorným väzňom, „Machine Gun“ Kelly žil svoj čas v Alcatraze potichu. Bol tak dobre vychovaný, že ho ostatní väzni začali označovať ako „Pop“ ako „pop gun“. Pracoval v kancelárii, slúžil ako miništrant a údajne ľutoval svoj život v zločine.

Pokračujte na ďalší príspevok »