Neprehliadnite
Najväčší nelegálny bazár na dark webe je opäť spustený, šéf AlphaBay tak chce očistiť meno obeseného kolegu
Priestor, v ktorom kúpite čokoľvek, od hacknutých dát po vraždu, je opäť spustený, hoci ho pred štyrmi rokmi FBI znefunkčnilo. Ako je to možné?
Medzinárodný úspech, ktorý napokon skončil prehrou
Pred štyrmi rokmi Americké ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo, že sa mu podarilo znefunkčniť projekt AlphaBay, najväčší internetový obchodný priestor na dark webe. Bol to obrovský medzinárodný úspech, pretože páchateľov trestnej činnosti obral o dovtedy bezpečný prístav.
Dark web, alebo dark net, je vo voľnom preklade temný internet, teda priestor, v ktorom prekvitá predovšetkým nelegálna činnosť. K dark webu nie je možné pristupovať len tak z internetového prehliadača ako Chrome či Firefox, ale vyžaduje vyššiu ako priemernú znalosť práce s počítačmi, pretože jeho podstatou je vyhýbanie sa legislatívnym rámcom všetkých krajín.
Dark web sa stal známym predovšetkým vďaka tomu, že sa na ňom nachádzajú obchodovanie platformy, kde je možné kúpiť ilegálne drogy, nebezpečné tovary, zbrane bez akýchkoľvek licencií, objednať si vraždu, ale aj sledovať extrémnu pornografiu, vrátane tej detskej a násilnej. Význam dark webu je teda nepopierateľný najmä v kriminálnych kruhoch a niektoré zdroje odhadujú, že to, čo na internete môžeme vidieť my, bežní používatelia, predstavuje asi iba 4 percentá celého objemu dát na internete. Až 96 percent tvorí takzvaný deep web („hlboký web“), ktorý je v podstate skrytý z technických dôvodov. A jeho súčasťou je aj dark web.
Odvrátenou stranou dark webu je možnosť komunikácie medzi ľuďmi, ktorí sú z politických dôvodov prenasledovaní. Tento ilegálny priestor je jediný, v ktorom môžu bezpečne informovať novinárov, byť v kontakte so zdrojmi alebo poskytovať ilegálne informácie verejnosti. Táto funkcia dark webu sa však považuje za vedľajšiu.
Ľudia naivne vidia dark web ako kuriózny priestor plný tajomného obsahu, najmä videí. V skutočnosti je to miesto predaja detí na prostitúciu, najímanie vrážd, kupovanie drog a zbraní, znevažovania ľudskej dôstojnosti a priestor pre komunikáciu medzi zločincami.
Donedávna bol najväčším priestorom pre obchodovanie, niečo ako Aliexpress či eBay, na dark webe AlphaBay. Spojené štáty napokon v spolupráci s Thajskom zadržali iba 26-ročného administrátora týchto stránok, Kanaďana Alexandreho Cazesa, v Bangkoku. FBI zhabala server lokalizovaný v Litve a spolu s ním údaje o 400 000 používateľoch tejto nelegálnej siete. Na serveri sa nachádzali ponuky tovarov a služieb za stovky miliónov amerických dolárov, išlo najmä o drogy, zbrane, hacknuté údaje a ďalšie.
AlphaBay je späť, ešte bezpečnejší
Zatiaľ čo Alexandre Cazes sa dostal do rúk polície a dopadol zle, identita druhého kľúčového hráča v tejto rozsiahlej schéme čierneho trhu nebola nikdy odhalená. Bývalý správca číslo dva v AlphaBay, bezpečnostný špecialista a spoluzakladateľ, ktorý vystupoval pod prezývkou DeSnake, je teraz po štyroch rokoch opäť aktívny a obnovil projekt AlphaBay pod vlastným vedením. Zaujímavé je, že o svojom návrate nemlčí, v čom treba vidieť jeho osobnú iniciatívu rozšíriť povedomie o tejto znovuzrodenej platforme do sveta.
Administrátor číslo jeden, Cazes, bol na prvý pohľad nenápadný mladý človek, vyzeral ako typický IT technik, možno aj preto z neho niektoré médiá spravili romantického antihrdinu. Bol nájdený mŕtvy po zjavnej samovražde v thajskej väzenskej cele týždeň po jeho zatknutí; mnohí z komunity dark webu, tak aj DeSnake tvrdia, že Cazes bol zavraždený.
Podľa DeSnakea je nielen smrť jeho kolegu sporná, ale aj celá kauza okolo AlphaBay „neúctivá“, uvádza magazín Wired, ktorý s administrátorom spravil rozhovor prostredníctvom niekoľkých zabezpečených četov. „Meno AlphaBay sa po raziách dostalo do zlého svetla. Som tu, aby som to napravil,“ uvádza.
Oživená verzia AlphaBay napríklad umožňuje používateľom nakupovať a predávať iba pomocou kryptomeny Monero, ktorá je navrhnutá tak, aby bola oveľa ťažšie vystopovateľná ako bitcoiny. Aj bitcoiny sú všeobecne považované za nevystopovateľné, ale ukazuje sa, že v niektorých prípadoch to predsa len možné bolo.
Paranoja administrátora podľa magazínu Wired dospela do takého štádia, že má vysoké bezpečnostné nároky aj na svojich vlastných používateľov a už viac neodporúča používať svetovú jednotku v bezpečných prehliadačoch, Tor. Neposkytol síce dôkazy, že tento prehliadač je menej bezpečný, po novom však preferuje menej známy systém I2P. DeSnake tvrdí, že tieto nové zabezpečenia spôsobia, že AlphaBay bude tentoraz oveľa ťažšie odstrániť z dark webu.
DeSnake ďalej v rozhovoroch pre Wired tvrdí, že má servery so špeciálnou verziou Linuxu, ktoré už vraj neukladajú skoro žiadne údaje a pripravené má tiež riešenia vo forme formátovacích USB kľúčov, ktoré sú schopné do niekoľkých sekúnd kompletne vymazať všetok obsah na serveroch. Čo to presne znamená, teda aké dáta sa napokon ukladajú, nie je známe.
Navyše sa vraj administrátor nachádza v krajine, ktorá nevydáva osoby Spojeným štátom. DeSnake tvrdí, že za posledné štyri roky cestoval cez „niekoľko kontinentov“ a „mal nulové problémy“, čo ho vedie k presvedčeniu, že roky slobody neboli výsledkom iba jeho jednej polohy, ale aj toho, že technicky prekonal zákon a orgány činné v trestnom konaní, ktoré ho sledujú.
Nový prvý administrátor týmito verejnými vyhláseniami riskuje, to je všetkým nanajvýš jasné. Má však dosť veľké sebavedomie, aby sa nebál svoj projekt prezentovať. Ťah je teraz na orgánoch činných v trestnom konaní, aby sa s touto novou situáciou čo najskôr vysporiadali.
Keď bol AlphaBay na vrchole v roku 2017, obsahoval asi 350-tisíc jednotlivých inzerátov. Aktuálna verzia ich má asi 500.