Najčastejšie mýty o potravinách: Dokáže mrkva zlepšiť náš zrak?
Už od detstva sme počúvali rôzne rady starších –ak budeme jesť veľa mrkvy, budeme lepšie vidieť. Dozvedeli sme sa, že na zápal močových ciest je najlepší brusnicový džús a že sacharidy by sme mali úplne vyradiť z jedálnička. A čo nočné potulky do chladničky? Tie musia skončiť. Ako to teda v skutočnosti je? Sú tieto rečí pravdivé? 1. Sacharidy… Prečítať celé
Už od detstva sme počúvali rôzne rady starších –ak budeme jesť veľa mrkvy, budeme lepšie vidieť. Dozvedeli sme sa, že na zápal močových ciest je najlepší brusnicový džús a že sacharidy by sme mali úplne vyradiť z jedálnička. A čo nočné potulky do chladničky? Tie musia skončiť. Ako to teda v skutočnosti je? Sú tieto rečí pravdivé?
1. Sacharidy sú zlé
Nie je sacharid ako sacharid. Pravdou je, že niektoré majú vysoký obsah kalórií a ponúkajú len málo zdravotných výhod, avšak existujú aj také, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie nášho tela.
Ovocie a zelenina majú vysoký obsah uhľohydrátov, ale sú pre nás výživné a prospešné. Namiesto rafinovaných sacharidov, ako je biely chlieb, biela ryža a biele cestoviny, by sme mali uprednostniť sacharidy s vysokým obsahom vlákniny, ako sú sladké zemiaky, celozrnný chlieb a cestoviny. Tieto potraviny poskytujú nášmu telu palivo, ktoré nám dodáva energiu a zlepšuje funkciu mozgu. Správny výber sacharidov môže prispieť k našej celkovej pohode a zdraviu.
2. Mrkva ako liek na slepotu
Môžete zjesť aj všetku mrkvu sveta a zrak vám to nijako magicky nezlepší. Napriek tomu mrkva obsahuje vitamín A (ten je potrebný na produkciu zrakového pigmentu, ktorý nám umožňuje vidieť v noci) a množstvo ďalších vitamínov, ktoré majú priaznivý vplyv na vlasy, nechty, pokožku a ďalšie.
Tento mýtus má však zaujímavý pôvod. Vzťah medzi mrkvou a očami nie je len večným rodičovským sloganom, v skutočnosti ide o propagandu druhej svetovej vojny. Konkrétne počas londýnskeho Blitzu, kedy Nemecko bombardovalo Londýn.
V tejto náročnej dobe sa britská armáda snažila nájsť spôsoby, ako účinne odvrátiť nemecké bombardovanie. Kľúčovou zbraňou sa stalo nové radarové zariadenie, ktoré umožňovalo lokalizovať a atakovať nemecké bombardéry. Britské lietadlá Royal Air Force začali využívať túto revolučnú technológiu na báze vzduchu, ale aby udržali jej tajomstvo, rozhodli sa šíriť falošnú informáciu o vylepšenej schopnosti nočného videnia svojich pilotov. Túto schopnosť priradili konzumácii väčšieho množstva mrkvy.
3. Hnedé vajcia sú zdravšie ako biele vajcia
Medzi bielymi a hnedými vajcami neexistuje žiadny nutričný rozdiel. Aj keď sme vyrastali s presvedčením, že tmavšia škrupina znamená zdravšie jedlo, skutočnosť je úplne iná. Medzi mnohé výhody vajec patrí:
- Vitamíny A, B5, B12, B2
- Vitamíny B6, D, E a K
- Selén je antioxidant, ktorý bojuje proti rakovine
- Fosfor napomáha zdravým kostiam a zubom
- Vápnik
- Zinok pomáha imunitnému systému
- Folát
- Proteín
- Zdravé tuky
- Vajcia obohatené o omega-3 majú ešte viac zdravého tuku a vitamínov A a E
Tvrdenia o vajciach a cholesterole sú často protichodné. Niektorí ľudia upozorňujú, že ich nemáme konzumovať, iní ich odporúčajú. Vo všeobecnosti je problematický najmä proces spracovania, ak do nich pridávame maslo alebo syr.
4. Brusnicová šťava dokáže liečiť infekcie močových ciest
Ani na chvíľu si nemyslite, že fľaša brusnicového džúsu môže nahradiť návštevu lekára alebo lieky. Ukazuje sa, že brusnicový džús nie je ani zďaleka taký účinný, ako si mnohí ľudia myslia. Infekcia močových ciest jednoducho vyžaduje liečbu antibiotikami.
5. Ak chcete schudnúť, musíte prestať jesť
Vaše telo sa v noci spomalí, čo znamená, že večerné trávenie jedla môže trvať dlhšie. Ale nemusíte sa úplne vyhýbať jedlu po 18-tej alebo 19-tej hodine, aby ste schudli. Ak máte hlad, uspokojte svoju chuť tým, že budete jesť menšie porcie zdravého jedla. Inými slovami, mali by ste si dávať pozor na to, čo jete, no nemusíte ísť zaspávať hladní.
Pravdou je, že mnoho populárnych informácií o potravinách nie je pravdivých. Mýty o nich sú mimoriadne rozšírené, no nie sú vedecky podložené. Preto je dôležité diskutovať o svojej strave s odborníkom, či už s obvodným lekárom alebo dietológom.