TOP 5
Najznámejšie street-art diela na svete
Sprvu ich zatracovali a označovali za škaredé. Avšak dnes kupci a galérie oceňuju niektoré street-art maľby na milióny dolárov. Stali sa z nich umelecké diela. Ktoré mestské maľby/graffiti/ patria medzi tie najpopulárnejšie na celom svete? 1. Banksy: Dievčatko s balónom Banksy, najpopulárnejší street-art umelec na svete, vytvoril nespočetne diel, ktoré vo svete vyvolali veľký rozruch…. Prečítať celé
Sprvu ich zatracovali a označovali za škaredé. Avšak dnes kupci a galérie oceňuju niektoré street-art maľby na milióny dolárov. Stali sa z nich umelecké diela. Ktoré mestské maľby/graffiti/ patria medzi tie najpopulárnejšie na celom svete?
1. Banksy: Dievčatko s balónom
Banksy, najpopulárnejší street-art umelec na svete, vytvoril nespočetne diel, ktoré vo svete vyvolali veľký rozruch. Takmer nikto nepozná jeho identitu, a preto priťahuje obrovskú pozornosť. Nikto nevie, kedy a kde vznikne jeho nové dielo. S určitosťou však môžeme povedať, že takmer každý pozná jeho známu šablónu: Dievčatko s červeným balónom. Toto dielo tvorí séria šablónových nástenných malieb, ktoré Banksy začal tvoriť v roku 2002 v Londýne.
#JPS vs #Banksy #pennywise #it #balloon #girl #mental #hospital pic.twitter.com/txe3xHpFpI
— @jps_artist (@JPSArtist1) January 20, 2014
2. Combo: Koexistencia
Combo začal svoju umeleckú kariéru v roku 2012. Svoj street-art tvorí prevažne v Paríži. Narodil sa libanonskému kresťanskému otcovi a marockej moslimskej matke. Svoj pôvod výrazne prezentuje vo svojej tvorbe. V roku 2015 sa inšpiroval poľským logom, ktoré vytvoril dizajnér Piotr Mlodozeniec: COEXIST. Slovo coexist (koexistencia) je zobrazené prostredníctvom rôznych náboženských symbolov: polmesiaca, Dávidovej hviezdy a kresťanského kríža.
Francúzsky umelec graffiti Combo bol napadnutý gangom po tom, čo odmietol odstrániť nástennú maľbu vyzývajúcu na náboženskú harmóniu v Paríži.
We have to say it again and again. CoeXisT ! #JewishMuslimCharacters #streetart #spraypaint #paris #djiart pic.twitter.com/SSnSuXjlky
— COMBO (@Combo_Ck) March 31, 2015
3. Eduardo Kobra: Etnias
Kobra je jedným z najznámejších umelcov nástenných malieb na svete. Pochádza zo Sao Paula a jeho street-art maľby nájdete v Španielsku, Francúzsku aj v Indii. V roku 2016 pri príležitosti olympijských hier, ktoré sa konali v Riu, vytvoril nástennú maľbu obrovských rozmerov. Prekonal tak rekord najväčšej nástennej maľby na svete. Maľba je dlhá 190 metrov a vysoká 15 metrov, čo znamená, že na jej vymaľovanie musel premaľovať 3 000 metrov štvorcových. Na obraze zobrazil päť tvárí rôzneho pôvodu, ktoré predstavujú päť olympijských kruhov a päť kontinentov.
4. Keith Haring: My mladí
We the Youth je nástenná maľba od Keitha Haringa, ktorá pokrýva západnú stenu súkromného radového domu v susedstve Point Breeze vo Filadelfii. Toto dielo Keith namaľoval aj spolu s ďalšími umelcami behom trojdenného workshopu v roku 1987. My mladí je jediná z jeho spoločných nástenných malieb, ktorá zostala na pôvodnom mieste. Námet pre túto farebnú nástennú maľbu bola pamiatku 200. výročia Ústavy Spojených štátov.
https://twitter.com/thekidcapo/status/1445518849080631301
5. Dmitri Vrubel: Bože môj, pomôž mi prežiť túto smrteľnú lásku
Nástenné dielo, ktoré niektoré volajú Bratský bozk, je graffiti maľba od Dmitrija Vrubela. Nachádza sa na východnej strane Berlínskeho múru. Maľba vznikla v roku 1990 a stala sa jedným z najznámejších diel graffiti umenia na Berlínskom múre. Maľba zobrazuje Leonida Brežneva a Ericha Honeckera v socialistickom bratskom bozku, pričom reprodukuje fotografiu z roku 1979, ktorá vznikla počas osláv 30. výročia založenia Nemeckej demokratickej republiky.
„Berlínsky múr je o tom istom, ale v opačnom garde. Na mojej maľbe je úplná láska, zatiaľ čo Berlínsky múr oddeľuje dva svety.“ Dmitri Vrabel v rozhovore z roku 2014. Uviedol takisto, že neočakával taký veľký úspech.
40 years ago, on 5 Oct.1979, during the festivities of the 30 years of the #DDR, a socialist fraternal kiss between Leonid #Brezhnev & Erich #Honecker became iconic, by photographer Regis Bossu. "The Kiss" then became in 1990 a famous painting by Dmitri Vrubel on the #Berlin Wall pic.twitter.com/Q0HDXOr6zz
— Christophe Robin (@XopheRobin) December 12, 2019
Slovensko: Košické Street-Art
Miestna organizácia Street Art Communication predstavila mestské umenie v Košiciach. Priniesla celý koncept pouličné umenie a vytvorila podmienky pre jeho rozvoj. V roku 2008 spustili miestny festival pouličného umenia, počas ktorého vznikli niektoré z najlepších nástenných malieb v meste. V súčasnosti je v Košiciach približne 30 nástenných malieb, ktoré vytvorili miestni aj zahraniční umelci. Vrchol street-art aktivity bol v roku 2013, keď boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Kedysi bol tento festival jedným z najväčších v strednej Európe, ale dnes už dávno nie je.