Postrehy z Baselworld 2016, hodinárskej udalosti roka
Veľtrh Baselworld 2016 sa medzi laikmi neteší takej popularite a pozornosti, ako napríklad technologické CES a IFA alebo ako automobilový autosalón v Ženeve, avšak v hodinárskom priemysle znamená významnú globálnu udalosť. Je priestorom, v ktorom sa svojich premiér dočkávajú lukratívne modely a tiež hodinky, ktoré budú určovať trendy nasledujúce roky. My sme boli na… Prečítať celé
Veľtrh Baselworld 2016 sa medzi laikmi neteší takej popularite a pozornosti, ako napríklad technologické CES a IFA alebo ako automobilový autosalón v Ženeve, avšak v hodinárskom priemysle znamená významnú globálnu udalosť. Je priestorom, v ktorom sa svojich premiér dočkávajú lukratívne modely a tiež hodinky, ktoré budú určovať trendy nasledujúce roky.
My sme boli na Baselworld 2016 tiež a mali sme príležitosť zhliadnuť (a nafotiť) niekoľko mimoriadne zaujímavých kúskov. Radi by sme zdôraznili krásne modely od klasických značiek TAG Heuer, Cartier, Montblanc, Longines a Raymond Weil.
O veľtrhu Baselworld a predaji hodiniek
O veľkosti a spoločenskom význame podujatia Baselworld hovoria aj oficiálne čísla: na veľtrhu predstavuje svoje portfólio až 1500 vystavovateľov (predovšetkým hodinárskych značiek) z celkovo 40 krajín sveta. Veľtrh sa koná na výstavnej ploche s rozlohou neuveriteľných 141-tisíc štvorcových metrov, každý rok priláka okolo 100-tisíc návštevníkov, z toho 4-tisíc novinárov a vždy sa koná vo švajčiarskom meste Bazilej (nem. Basel) s rozlohou iba 24 km2. Jeho prvopočiatky siahajú až do roku 1917, kedy ho prvýkrát zorganizovala Schweizer Mustermesse Basel (muba), avšak organizátor oslavuje 100. výročie už tento rok. Zaujímavosťou je, že v prvý ročník podujatia sa na ňom odprezentovalo 29 hodinárskych značiek, čo je v porovnaní so súčasnými 1500 iba zlomok. Z tohto počtu vystavovateľov je až 300 domácich švajčiarskych značiek.
Švajčiarsky hodinársky trh sa v týchto mesiacoch musí konfrontovať so vzrastajúcim záujmom verejnosti o smart-hodinky. Avšak podľa slov organizátora Baselworldu medziročne klesol celý trh s klasickými hodinkami iba o tri percentá, pričom od roku 2010 stúpol o takmer neuveriteľných 60 percent. Pesimistický pohľad na priemysel s poctivými hodinárskymi značkami teda nie je na mieste.
TAG Heuer Carrera Heuer 02 Tourbillon
Tourbillon možno aj s nadhľadom považovať za sen všetkých fanúšikov poctivého hodinárskeho remesla. Pod týmto označením sa skrývajú tisíce hodín vývoja, precízne plánovanie výroby, ľudskej práce a súlad techniky s kreativitou. Technická úroveň týchto strojčekov je dovedená do dokonalosti, dôsledkom čoho sú ceny tourbillonov zvyčajne vysoko nadštandardné. Najnovší CARRERA HEUER 02 TOURBILLON od značky TAG Heuer je však aj napriek uvedenému finančne pomerne dostupný, jeho cenovka začína na veľmi priaznivých 15-tisíc švajčiarskych frankov (CHF), teda asi 13 700 eur. Tento krásny kúsok modernej techniky (a niekoľko ďalších na fotografii) sme mali príležitosť vidieť a vyskúšať aj my.
Okrem špičkového tourbillonu (na fotke nižšie vľavo) TAG Heuer pre návštevníkov pripravil aj celú paletu ďalších nových hodnotných modelov, medzi inými aj štýlovejšie kúsky z modelovej rady Aquaracer. Dámske a pánske prevedenie Aquaracer 300M pre rok 2016 vyzerá moderne, štýlovo, prestížne a stále hodnotne, ako je to pre značku TAG Heuer typické.
Rolex Daytona – oceľ a Cerachrom
Pravdepodobne najlepšie hodinky predstavené na Baselworlde 2016 boli Daytona od Rolexu s oceľou a technológiou Cerachrom Bezel. Nejedná sa o prvé chronografy Rolex Dayton s keramickým „Cerachrom“ krytom vonkajšieho prstenca ciferníka. Aj napriek tomu však môžeme povedať, že je to model, na ktorý všetci čakali.
V minulom roku Daytona oslávila 50. výročie a namiesto klasického oceľového modelu s čiernym rámom Rolex predstavil platinovú Daytona s modrým číselníkom a hnedým rámom. Boli krásne, ale aj hrozivo drahé a nedostupné. Tento rok Daytona oslovuje použitou oceľou a čiernym rámom s úžasným Cerachrom. Tento materiál je výsledkom technicky i finančne náročného, mimoriadne precízneho technologického postupu a hotový produkt je prakticky nezničiteľný. Vydrží extrémne poveternostné podmienky a povrch špeciálne gravírovaných číslic je spevňovaný doslovne atóm po atóme.
Longines a jeho pestré novinky
V stánku značky Longines mohli návštevníci vidieť napríklad aktuálnu modelovú sériu DolceVita, ktorá svojmu majiteľovi sprostredkuje skúsenosť so špičkovými materiálmi, klasickým dizajnom a precízne spracovanými detailmi.
Pestrými farebnými spracovaniami disponuje kolekcia La Grande Classique, spája moderné pastelové farebné odtiene s koženými remeňmi, tenkým profilom púzdra a estetický dizajn ciferníkov.
Prestížna kolekcia Equestrian je určená ľuďom, ktorí preferujú konzervatívny hodnotný dizajn, prémiové materiály a modernú eleganciu. Naopak, zákazníkov so sympatiami k staromódnemu dizajnu hodiniek nepochybne ulahodí modelová séria RailRoad so vzhľadom nadväzujúcim na modely zo 60. rokov 20. storočia a séria Heritage 1918, ktorá nachádza inšpiráciu v hodinkách z konca druhej dekády 20. storočia. Pre ešte náročnejších a bonitnejších zákazníkov Longines pripravil aj limitovaných dvadsať kusov vreckového špeciálu Jockey 1878 s prekrásnou kresbou na ciferníku.