Umelá inteligencia

Nový nástroj od Google mal zmeniť, ako hľadáme informácie. Namiesto toho zobrazuje dezinformácie

Prehľad umelej inteligencie v prehliadači skenuje internet, pričom vyberá podstatné informácie zo stránok za vás.
Používatelia sociálnych médií však upozorňujú, že nový nástroj zobrazuje dezinformácie. Niektoré z nich môžu ublížiť zdraviu.
Vydané 25. mája 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Spoločnosť Google pred necelými dvomi týždňami odhalila na konferencii I/O mnohé zmeny v ich softvérových riešeniach. Tie sa dotkli aj ich najpoužívanejšieho produktu, ktorým je prehliadač. Firma ide s dobou, a preto sa do neho implementovala umelú inteligenciu.

Nová služba s názvom AI Overviews má umožniť zmysluplnejšie hľadanie informácií, pretože prehliadač dokáže podľa spoločnosti extrahovať presnejšie výsledky pre náročnejšie dopyty. Informácie vám ponúkne priamo, čo znamená, že nemusíte prejsť na stránky.

Ako sme vás však informovali v predchádzajúcom článku, tieto prehľady sú značne kontroverzné. Vydavatelia a prevádzkovatelia webov sa totiž obávajú, že týmto spôsobom prídu o návštevníkov ich webov, čo značne ovplyvní ich príjmy.

V súčasnosti sa však javí, že to nie je jediný problém služby. Používatelia totiž hovoria, že prehľady vygenerované umelou inteligenciou ponúkajú nepravdivé informácie. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch sú celkom vtipné, v iných by mohli spôsobiť škody.

Lepidlo ako ingrediencia

Portál CNBC upozornil na niektoré prehľady umelej inteligencii, ktoré sú nepravdivé. Nový nástroj má zrejme problém odpovedať správne aj na jednoduché otázky. V jednom prípade totiž uviedol, že od roku 1919 ubehlo len 20 rokov, pričom v skutočnosti je to takmer storočie.

Táto odpoveď je síce nepravdivá, no pravdepodobne nemôže nikomu ublížiť. To sa však nedá povedať o ďalších prípadoch. Keď používateľ hľadal „syr sa nelepí na pizzu“, funkcia navrhla, aby pridal „asi 1/8 šálky netoxického lepidla do omáčky“.

Používateľov sociálnych médií výsledok vyhľadávania šokoval natoľko, že začali pátrať po zdroji tejto odpovede. Nakoniec našli 11 rokov starý komentár na Reddite. V inom prípade zdrojoval portál The Onion, ktorý zámerne vytvára nepravdivé články.

Obzvlášť problematické však je, keď sa odkazuje na lekárov alebo vedcov. „Podľa WebMD vedci tvrdia, že pozeranie do slnka po dobu 5-15 minút alebo až 30 minút, ak máte tmavšiu pokožku, je vo všeobecnosti bezpečné a prináša najviac zdravotných výhod,“ nástoj odpovedal.

Google bojuje s konkurenciou

Spoločnosť Google reagovala na podobné príklady vyhľadávania. Hovorkyňa spoločnosti Lara Levinová vo vyjadrení pre CNBC uviedla: „Prevažná väčšina prehľadov umelej inteligencie poskytuje vysokokvalitné informácie s odkazmi na hlbšie informácie na webe.“

„Mnohé z príkladov, ktoré sme videli, boli neobvyklé dotazy a videli sme aj príklady, ktoré boli upravené alebo ktoré sme nemohli reprodukovať,“ pokračovala vo vyjadrení. Zároveň dodala, že spoločnosť podniká „rýchle kroky“ podľa ich zásad týkajúcich sa obsahu.

Hodnota pravdivých a podložených informácií stále narastá, keďže na internete sa čoraz častejšie vyskytujú hoaxy a dezinformácie. Aj z tohto dôvodu je nepochopiteľné, že spoločnosť Google sprístupní verejnosti nástroj, ktorý sa môže podieľať na šírení týchto informácií.

AI Overview

Google má v oblasti umelej inteligencie naozaj veľkú konkurenciu, najmä v spoločnostiach OpenAI a Microsoft. Zdroj: unsplash.com/@solenfeyissa

Analytik spoločnosti Google pre portál Investing.com povedal v rozhovore pre New York Times, že Google „teraz nemá na výber“. „Spoločnosti musia postupovať naozaj rýchlo, aj keď to zahŕňa preskočenie niekoľkých krokov na ceste,“ vysvetlil, že ide o konkurenčný boj.

Google sa však v minulosti symbolicky zaviazalznižovaniu rizika spojeného s politickými dezinformáciami na základe umelej inteligencie. Ich nový nástroj však uviedol, že USA malo moslimského prezidenta, Baracka Obamu, pričom sa narodil v americkom štáte Havaj.

Môžem sa službe vyhnúť?

Umelá inteligencia môže používateľom uľahčiť život, no stále má svoje chyby. Mnohí používatelia preto môžu byť skeptickí k používaniu tohto nástroja. Portál The Wired však uvádza, že neexistuje oficiálny spôsob, ako úplne obísť prehľady umelej inteligencie.

V prípade, že vám Google ponúkne informácie z prehľadu umelej informácie, môžete sa im vyhnúť zvolením správneho filtru. Po zadaní kľúčovej frázy do vyhľadávača môžete zakliknúť možnosť Viac, kde si spomedzi kategórií ako Videá alebo Obrázky zvolíte Web.

Využiť môžete aj rozšírenia prehliadača, na ktorých vývojári pracujú od spomínanej konferencie I/O. V súčasnosti existuje pár možností, z ktorých si môžete zvoliť, no ich funkcionalita je v zásade rovnaká – blokujú prehľady umelej inteligencie automaticky, pričom používateľovi zobrazujú výsledky spôsobom, na ktorý bol donedávna zvyknutý.

Pokračujte na ďalší príspevok »