História

„10 dní v blázinci.“ Ako Nellie Bly položila základy investigatívnej žurnalistiky

Takto znel názov článku, ktorý Nellie Bly zaradil k najvýznamnejším novinárkam v histórii.
Aby toho nebolo málo, jej slávna kariéra zahŕňala cestovanie po celom svete, vedenie firmy na výrobu ropy a zverejňovanie správ o dianí počas prvej svetovej vojny.
Vydané 10. júla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Od stĺpčekov k veľkej reportáži

Už je akýmsi zvykom, že sa životopisné filmy tešia veľkej popularite. Väčšinou ide o svetoznámych hercov, spevákov či športovcov. Ľudia poznajú ich súčasné úspechy a chcú sa dozvedieť viac o ceste na výslnie. Niektoré príbehy si na umocnenie drámy pomôžu fikciou, pri iných by ste neverili, že sa niečo také mohlo naozaj stať. Druhým prípadom je pracovný a osobný život reportérky Nellie Bly.

Pôvodné meno – Elizabeth Jane Cochran – používala dokým sa nedostala k prvej žurnalistickej príležitosti. Pod pseudonymom Nellie Bly začala písať pre noviny Pitsburgh Dispatch. Po čase sa jej málilo tvoriť stĺpčeky tematicky určené ženám, preto sa presťahovala do New Yorku. Nájsť si však prácu v prostredí, ktorému dominovali muži, bolo mimoriadne ťažké. Nellie sa napriek tomu rozhodla uchádzať o miesto v jednej z najprestížnejších redakcií. Vydavateľstvu New York World  v tom čase šéfoval Joseph Pulitzer.

Nellie Bly

Žurnalistika sa pre ňu stala nástrojom na uskutočnenie pozitívnych sociálnych zmien. zdroj: pinterest.com

Nellie ponúkla Pulitzerovi článok o skúsenostiach s imigrantmi v Spojených štátoch. Redaktor námet odmietol, namiesto toho jej predložil inú tému. Vyzval ju, aby preskúmala jedno z najznámejších newyorských zariadení pre duševne chorých. Nachádzalo sa na ostrove Blackwell a išlo o prvú nemocnicu tohto druhu pre mesto New York. Nellie Bly bola odhodlaná uspieť. Do inštitútu sa dokázala dostať ľahšie než jej mužskí kolegovia. Z veľkej časti kvôli tomu, že lekárom netrvalo dlho, kým posúdili ženu vo viktoriánskej ére ako „hysterickú“.

INZERCIA

Vytvorila si presný plán

Do Blackwellu sa však chcela dostať postupne. Začala navštevovať chudobince a azylové domy, kde pozorovala, ako sa chvejúce ženy delia o biedne jedlo. Vydávala sa za jednu z nich a rozhodla sa predstierať paranoju. Bola taká presvedčivá, že žena, s ktorou mala zdieľať izbu, pre istotu odmietla spoločný nocľah.

Ženy boli za akýkoľvek „prehnaný“ prejav emócií posudzované oveľa prísnejšie ako muži. zdroj: unsplash.com

Zvláštne správanie si všimli aj pracovníci azylu. Nellie utvrdila ich domnienky tým, že sa im zverila so svojimi obavami. Nebola si istá kto je, odkiaľ pochádza, dokonca po ceste stratila kufor. Poslali ju teda na vyšetrenie do nemocnice Bellevue. Reportérka cítila vzrušenie z toho, že by jej plán mohol skutočne vyjsť.

Krutý prístup a nekompetentnosť lekárov

Počas nasledujúcich týždňov sa Nellie utvrdila v jednom názore: Ak dostávate verejnú pomoc, prichádzate o schopnosť kritizovať jej fungovanie. Sestričky prosila o viac jedla alebo prikrývku naviac, no vždy jej odvrkli, že nemá očakávať zázraky a zbytočne sa sťažuje. Ešte chvíľu pokračovala vo svojej hre na vystrašenú cudzinku, kým ju nepresunuli do psychiatrického inštitútu.

Podľa reportérkinho svedectva personál pacientov omámil morfiom, aby sa v noci nepreberali. zdroj: unsplash.com

Blackwellov ostrov sa veľmi nelíšil od jej predošlého „ubytovania“. Chlad a nehostinná nálada určite nevytvárala podmienky na zlepšenie stavu pacientiek. Reportérka sledovala ako lekári chybne diagnostikovali ďalšie ženy. Väčšina z nich sa do Ameriky dostala načierno, nevedeli anglicky a vykonávali podradné práce. Podvýživa, zima a týranie, ktorým čelili v azylovom dome, nijako nepomohli v ich zotavení.

Nellie sa s niektorými ženami začala rozprávať, ale už bez svojej predstieranej diagnózy. Zistila tak, že „bláznenie“ ľudí v nemocnici pramenilo hlavne zo slabých sociálnych podmienok. Postupne ju však začalo znepokojovať, že jej stav lekári naďalej posudzovali ako ťažko liečiteľný. Prejavy „normálneho“ správania podľa nich znamenali zvyšujúcu sa nestabilnosť.

Neoblomnosť sa jej vyplatila

Našťastie sa novinárkin editor postaral o to, aby sa z Blackwellu po desiatich dňoch dostala. Šesťdielny seriál o jej zážitkoch urobil z Nellie Bly jednu z najznámejších novinárok v krajine. Záznamy šokovali verejnosť a posvietili si na nedbanlivosť nemocníc pre psychicky chorých.

Vo svojom článku uvádza: „Čo, okrem mučenia, by spôsobilo šialenstvo rýchlejšie ako toto zaobchádzanie?“

Keď sa príbeh dostal do tlače, Bly neskončila s riešením situácie. Zistenia dala na súd a požadovala, aby sa inštitút dôkladne skontroloval. Napriek úsiliu správcov ututlať svoje činy sa Nellie podarilo súdy dohnať k tomu, aby konali spravodlivo. New York poskytol ostrovu Blackwell milión dolárov na uskutočnenie reforiem. Kruté sestry či neschopní doktori dostali okamžitú výpoveď.

Nellie Bly

Nellie Bly odfotografovaná krátko po návrate z cesty okolo sveta. zdroj: pinterest.com

Okrem odhaľovania newyorskej korupcie sa inšpirovala knihou Julesa Vernea a precestovala svet nie za 80, ale za 72 dní. Neskôr sa vďaka svojim úspechom dostala do vyšších kruhov a zobrala si milionára Roberta Seamena. Po jeho smrti zdedila manželove ropné a oceliarske firmy. Viedla ich úspešne, dokým nenarazila na podvodníkov z radov zamestnancov a podniky museli vyhlásiť bankrot.

V neskorších rokoch sa Bly vrátila k žurnalistike, pričom písala aj o prvej svetovej vojne. Osudnou sa jej stala pneumónia, ktorej podľahla vo veku 57 rokov. Zanechala však po sebe plno významných prác a žurnalistický svet si ju bude navždy pamätať ako priekopníčku investigatívnej žurnalistiky.

Jej príbeh sa stal inšpiráciou pre televízny film, Nellie Bly si zahrala Christina Ricci.

Zdroje: www.allthatsinteresting.com, www.womenshistory.org

Zdroj titulnej fotografie: pinterest.com

Pokračujte na ďalší príspevok »