poruchy spánku

Nemôžete spávať? Možno je to dôsledok pandémie. Počuli ste už o koronasomnii?

  Mnoho ľudí, ktorí sa zotavili z covidu pozorujú zmeny v spánku. Niektorí nemôžu zaspať, iní sa pravidelne budia. Môže za zlú kvalitu spánku respiračné ochorenie covid-19? Nie je vždy vinníkom covid. Nesprávna spánková rutina sa skôr či neskôr odrazí na kvalite spánkového cyklu. Aj nedostatok prirodzeného denného svetla môže narušiť produkciu hormónu – MELATONÍN v našom mozgu…. Prečítať celé
Vydané 7. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

 

Ak ste mali ťažší priebeh ochorenia je vysoká pravdepodobnosť, že ste zažili aj postcovidový syndróm. Pod týmto pojmom sa skrýva široká škála nových, opakovane vracajúcich sa alebo pretrvávajúcich zdravotných problémov. Zväčša pociťujeme nežiadúce príznaky štyri alebo viac týždňov po prvom infikovaní vírusom. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Mnoho ľudí, ktorí sa zotavili z covidu pozorujú zmeny v spánku. Niektorí nemôžu zaspať, iní sa pravidelne budia.

Môže za zlú kvalitu spánku respiračné ochorenie covid-19?

Nie je vždy vinníkom covid. Nesprávna spánková rutina sa skôr či neskôr odrazí na kvalite spánkového cyklu. Aj nedostatok prirodzeného denného svetla môže narušiť produkciu hormónu – MELATONÍN v našom mozgu. Práve melatonín podporuje navodenie spánku.

Dosiahnuť dobrý nočný odpočinok v stresových podmienkach je dosť náročné,  nie to ešte cez pandémiu.  Ak ste mali pred začiatkom pandémie kvalitný spanok, zrejme už tušíte, kde nastala chyba. Nespavosť súvisiaca so stresom v dôsledku pandémie covid-19 sa nazýva koronasomnia.

Čo je to koronasomnia?

Koronasomnia je komplikovanejšia ako typická nespavosť.  Akýkoľvek typ stresu je často hlavným spúšťačom nespavosti (ťažkosti so zaspávaním, prebúdzaním a neschopnosť zaspať).  Stres ovplyvňuje každú jednu oblasť nášho života, teda je jasné, že zrejme ovplyvní aj oblasť spánku. Cez pandémiu miera stresu prudko vzrástla z mnohých dôvodov (osamelosť, finančné ťažkosti, medziľudské vzťahy).

Je to celosvetový problém

V Spojenom kráľovstve štúdia ukázala,  že počet ľudí trpiacich nespavosťou sa zvýšil. Nespavosťou netrpí len jeden človek zo šiestich, ale jeden zo štyroch.  V Číne miera nespavosti zo 14,6 percent na 20 percent. Zaujímavé je, že podľa štúdie publikovanej v Americkej akadémii spánkovej medicíny takmer tri milióny ľudí vyhľadávalo na Google výraz „nespavosť“.

Odborníci tvrdia, že aj karanténa (izolácia ako taká) môže ľuďom spôsobiť depresiu, čoho ďalším následkom sú značné problémy so spánkom. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Pandémia vytvorila nové úrovne neistôt. Zažívame pandemickú únavu alebo vyhorenie, čo môže negatívne ovplyvniť spánok. K tomu, samozrejme, prispela izolácia, domáce vzdelávanie, obmedzenie kontaktov či neschopnosť vykonávať bežné aktivity.

Môže za to aj prekonanie covid-19

Vedci analyzovali zdravotné záznamy takmer 12 miliónov ľudí v Spojenom kráľovstve. Výskumom zistili, že mnohí ľudia pociťujú po infekcii SARS-CoV-2 únavu a problémy so spánkom.

Ako si zlepším spánok?

Otázkou nie je ako, ale čo ste ochotní obetovať. Najlepšie je zoznámiť sa s pojmom spánková hygiena. Je to súbor postupov, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na spánok. Okrem takýchto praktík je dôležité starať sa aj o svoju dennú rutinu. Uistite sa, že sa dobre stravujete a máte dostatok pohybu.

Tipy na spánkovú hygienu

Dobrá spánková hygiena je o tom, aby ste sa každú noc dostali do tej najlepšej polohy, aby ste sa dobre vyspali. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

  • Oddýchnite si od noviniek

Všetci chceme byť informovaní, no je fajn, ak sa vyhnete informačnej presýtenosti, najmä pred spaním. Hlavným dôvodom je, že pred spánkom je potrebné hlavu vypnúť. Ak budeme nasávať nové informácie sme nútení o nich ďalej premýšľať.

  • Držte sa plánu 

Vytvorte si plán, ktorého sa budete držať. Chodievajte spávať v rovnakú hodinu, vstávajte bez odkladania budíka, a to bez ohľadu na víkend.

  • Načerpajte svetlo

Choďte ráno na vzduch. Nie preto, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu, ale aby ste sa vystavili dennému svetlu. Už na začiatku článku sme písali o tom, že nedostatok prirodzeného svetla môže narušiť produkciu melatoninu.

  • Odložte telefón

Snažte sa držať ďalej od jasných svetiel, pretože môžu brániť produkcii melatonínu.

Ťažké zaspávanie, časté poruchy spánku a ospalosť cez deň sú najvýraznejšími znakmi zlej spánkovej hygieny. Ak vám robí problém vstať na budík, tak cez deň vyskúšajte nasimulovať túto činnosť. Ľahnite si do postele, nastavte si budík, a keď zazvoní vykonáte svoju rannú rutinu. Napr. automaticky posteliete posteľ, odhrniete závesy, otvoríte okno a podobne. Mala by to byť najúčinnejšia metóda, ako sa naučiť neodkladať budík.

Pokračujte na ďalší príspevok »