Nepodceňujme zdravie našich úst
Potreba ľudí starať sa o svoje zuby je stará ako ľudstvo samo. Prvé záznamy o zubnej kefke sa datujú okolo roku 3000 pred Kristom u Sumerov. Predchodcami zubnej kefky sú špáradlá, drevené paličky, na konci rozstrapkané vetvičky používané Asýrčanmi, Babylončanmi a starými Číňanmi. Bc. Brigita BORSUKOVÁ (45) | Dentálna hygienička | PRO SANUS, a.s.,… Prečítať celé
Potreba ľudí starať sa o svoje zuby je stará ako ľudstvo samo. Prvé záznamy o zubnej kefke sa datujú okolo roku 3000 pred Kristom u Sumerov. Predchodcami zubnej kefky sú špáradlá, drevené paličky, na konci rozstrapkané vetvičky používané Asýrčanmi, Babylončanmi a starými Číňanmi.
Bc. Brigita BORSUKOVÁ
(45) | Dentálna hygienička | PRO SANUS, a.s., Poliklinika ProCare Centrál
Na konci 19. storočia dentálne žurnály začali uverejňovať články o prevencii a profylaktických metódach. Pravdepodobne D.D.Smith z Philadelphie mal veľký vplyv na vznik profesie dentálneho hygienika. V roku 1906 Dr. Alfred Civilion Fones učil svoju sesternicu Irenu Newmanovú, ktorá pracovala ako jeho dentálna asistentka, starať sa o pacientov a udržiavať ich zuby čisté. Používal ju ako pacientku a neskôr bol on sám jej pacientom. V roku 1913 Fones založil prvú školu pre dentálnych hygienikov v Bridgeporte, v štáte Connecticut. Neskôr v rokoch tridsiatych a štyridsiatych sa otvárali školy v Nórsku, Veľkej Británii, Kanade a v ďalších desaťročiach už po celom svete. Na Slovensku vznikla prvá škola vo Zvolene v roku 1992.
Potreba dentálnej hygieny má základnú úlohu pri presadzovaní prevencie v živote pacienta. Prevencia je súhrn metód a opatrení, ktorých cieľom je zabrániť vzniku zubného kazu, zápalu, čeľustno-ortopedických anomálií, úrazom zubov a nádorov. Predpokladom je správna motivácia a informácie v oblasti orálnej hygieny, výživy a fluoridácie.
Prevenciu okrem zubného lekára vykonáva dentálna hygienička. Je hlavnou súčasťou jej práce. Vykonáva sa individuálne alebo skupinovo. Dentálna hygienička pracuje samostatne, ale vždy pod dozorom zubného lekára. Jej úlohou je pomôcť zorientovať sa pacientom v spleti zubných pomôcok a vybrať tie správne pre konkrétneho pacienta. Denne k nám prichádzajú pacienti na ošetrenie s nánosmi plaku a zubného kameňa, s krvácajúcimi ďasnami, so zápachom z úst, s kývavosťou zubov a ich rozostupom. Tieto problémy sú dôsledkom nedostatočnej ústnej hygieny. Potreba je, aby si pacient raz denne vyčistil zuby tak, že na nich neostane žiaden plak, nevytvorí sa zubný kameň, nevznikne zápal a krvácanie a ani zápach.
Zubný kaz a zápal ďasien nie sú dedičné ochorenia, sú následkom nesprávnej techniky čistenia zubov a používania nevhodných zubných pomôcok alebo žiadnych. Zubný lekár často v návale práce ošetrí „špinavý zub“, ktorý pacient bez doporučenej vhodnej individuálnej starostlivosti po čase aj tak stratí.
Výplň bez vysvetlenia príčiny je len liečba symptómu a choroba pokračuje ďalej. Žijeme v rýchlej dobe a preto si aj orálnu starostlivosť často uľahčujeme používaním ústnych vôd a „vhodných“ zubných pást, ktorými nás zaplavuje reklama. Ich používanie bez správnej techniky čistenia zubov a použitia vhodných pomôcok vedie opäť k zakrývaniu príznakov, no nevedie k odstráneniu príčiny. Na očistenie zubov nám stačí zubná kefka a vhodne zvolená pomôcka na dočistenie medzizubných priestorov.
Všetky tieto informácie sa dozvieme v ambulancii dentálnej hygieničky, ktorej cieľom je vytvoriť ideálne hygienické podmienky v ústach, zvyšovať záujem pacienta o jeho orálne zdravie, kladne ovplyvňovať pacienta pred ošetrením u zubného lekára. Dentálna hygienička pomáha lekárovi pri dentálnom vyšetrení, vyšetruje vitalitu zubov, stav parodontu, ústnej hygieny, odstraňuje tvrdé a mäkké nánosy, robí hlboké čistenie tzv. zatvorené kyretáže parodontálnych vačkov, leští korene, fluoriduje, leští a upravuje výplne, u detí pečatí fisúry po vyšetrení zubným lekárom. V prípade ortodontických pacientov zhotovuje študijné modely, podľa pokynov lekára odstraňuje zámky a krúžky, vymieňa gumičky.
Dentálna hygienička na základe dôkladného vyšetrenia dutiny ústnej a ošetrení, pomôže a odporučí pacientovi zvoliť správnu techniku čistenia zubov, vyberie vhodné pomôcky pre domácu starostlivosť a priamo v ambulancii nacvičí postup jeho domáceho čistenia a poradí v oblasti výživy. Pacientovi vysvetlí príčiny vzniku jeho ochorenia, informuje ho, ako je možné týmto ochoreniam predchádzať a ako sa dajú liečiť. Naučí pacienta čo je v jeho ústach zdravé a čo choré, vedie ho k tomu čo je v hygiene najdôležitejšie. V zásade platí že dobre motivovaný pacient je dobre informovaný pacient. Všetky tieto poznatky vedú nielen k orálnemu zdraviu, ale aj zdraviu celého tela, nakoľko je dokázané na základe štúdií, že závažné ochorenia v dutine ústnej vyvolávajú aterosklerotické ochorenia ciev, poškodzujú vnútornú výstelku tepien, zvyšujú pravdepodobnosť výskytu infarktu myokardu, pravdepodobnosť mozgovej mŕtvice a výskumy dokázali, že vplyv škodlivých látok spôsobuje predčasné pôrody a zníženú hmotnosť novorodencov.
Zubný kaz a zápaly v dutine ústnej sú veľmi časté infekčné ochorenia. V spolupráci so zubným lekárom, je úlohou a cieľom dentálnej hygieničky predchádzať týmto ochoreniam, zostaviť plán liečby, preventívnych opatrení a kontrol vytvorených priamo pre každého pacienta individuálne a tým pomôcť dosiahnuť efektívnu starostlivosť o jeho orálne zdravie.
Nezabudnite sa postarať o svoje zdravie v ústach pravidelnou návštevou zubnej hygieničky, minimálne 2x ročne a zoberte so sebou aj svoje deti, ktoré je potrebné viesť už v rannom veku k starostlivosti o svoje zúbky a ďasná.