Neúspešné technológie nevznikajú len v start-upoch. Neraz pochybili aj technologickí giganty

Veľké technologické spoločnosti, ale aj malé startup-y sa neustále snažia vyvinúť novú revolučnú technológiu, ktorá by uľahčila alebo spríjemnila život ľudom. Avšak to nie je jediný dôvod, prečo to robia, pretože celosvetovo úspešný produkt im môže zabezpečiť finančné prostriedky na ďalšie projekty, prípadne expanziu spoločnosti. Lenže nie každý produkt alebo služba nadchne spotrebiteľov natoľko, aby… Prečítať celé
Vydané 15. septembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Veľké technologické spoločnosti, ale aj malé startup-y sa neustále snažia vyvinúť novú revolučnú technológiu, ktorá by uľahčila alebo spríjemnila život ľudom. Avšak to nie je jediný dôvod, prečo to robia, pretože celosvetovo úspešný produkt im môže zabezpečiť finančné prostriedky na ďalšie projekty, prípadne expanziu spoločnosti.

Lenže nie každý produkt alebo služba nadchne spotrebiteľov natoľko, aby sa stala úspešnou. Dôvodov, prečo zlyhávajú je mnoho, no medzi tie najčastejšie môžeme zaradiť vysokú cenu, nenaplnenie očakávaní spotrebiteľov, neskorý príchod na trh alebo silná konkurencia.

Jedným z mnohých príkladov je herná adaptácia úspešného filmu. Videohra E.T. the Extra-Terrestrial, ktorá vyšla ešte v roku 1982 na hernú konzolu Atari 2600 získala titul najhoršej videohry v dejinách. Ako informuje portál SVG, jej vývoj trval iba päť týždňov, pričom vtedajší štandard sa pohyboval medzi šiestimi a ôsmimi mesiacmi.

Urýchlený vývoj sa podpísal na kvalite tohto počinu, čo sa neskôr odrazilo aj na komerčnej úspešnosti. Aj napriek tomu, že sa spoločnosti podarilo predať 1,5 milióna kópií, nebolo to dostačujúce, pretože vyrobili až štyri milióny. Nepredané kusy mali neskôr skončiť na jednej zo skládok v americkom štáte Nové Mexiko.

Aj majster sa utne

Neúspechu v technologickom svete sa nevyhnú ani veľké spoločnosti. Spoločnosť Google je známa viacerými úspešnými službami – Gmail alebo video platforma YouTube. Lenže viacero ich projektov nebolo úspešných, a preto boli zrušené. Rovnaký osud postihol aj sociálnu sieť Google+, uvádza BBC News.

Google+ naprv spájal viacero služieb, ktoré sa neskôr stali osobitnými aplikáciami. Zdroj: pexels.com/@tracy-le-blanc-67789

INZERCIA

Tá sa spočiatku tešila úspechu, pretože za krátky čas získala pomerne veľký počet používateľov. To jej však nezabezpečilo dlhodobý úspech. „Keď sa pozriem na profily rodinných príslušníkov a priateľov, ktorých som pozval, aby sa pripojili, zistím, že ich prítomnosť v novom lesklom svete Google je veľmi malá až nulová,“ napísal v roku 2011 technologický spravodajca BBC News Rory Cellan-Jones.

Portál Techbyte píše, že hlavným dôvodom pre vypnutie tejto sociálnej siete bola chyba firmy, ktorou ohrozili súkromie a bezpečnosť používateľov platformy. Viac ako 400 aplikácií totiž získalo prístup k informáciám o používateľoch, medzi ktorými boli napríklad mailové adresy, profilové fotky alebo dátumy narodení.

Viacero projektov od tohto technologického gigantu zlyhalo, čo dokazuje aj webový portál Google Cemetery. Zrejme najväčším neúspechom však boli okuliare pre rozšírenú realitu Google Glass, o ktorých sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku.

Život ohrozujúca technológia

Niekedy sa môže stať, že produkt, ktorý si zakúpite, bol vyrobený chybne. To môže mať za následok, že produkt nefunguje vôbec alebo funguje nesprávne. Avšak niekedy môže vami zakúpený produkt seriózne ohroziť vaše zdravie alebo dokonca život.

Svoje o tomto probléme vedia zákazníci, ktorí si zakúpili smartfón od juhokórejského výrobcu mobilných telefónov Samsung. Ich model Samsung Galaxy Note 7 mal totiž problémy s batériou, čo spôsobilo, že niektorým používateľom telefón vybuchol, uvádza portál Wired.

Kryt batérie vo vnútri telefónnu bol malý, kvôli tomu sa stávalo, že batéria sa ohla, zaskratovala a vznietila. To pochopiteľne poškodilo meno značky, a preto sa rozhodli okamžite konať. Samsung ponúkol všetkým používateľom bezplatnú výmenu batérie, čím sa mal tento problém vyriešiť.

Predčasným stiahnutím z predaja prišla spoločnosť až o 5,3 miliardy vo forme ušlého zisku. Zdroj: unsplash.com/@babak20

Lenže ani týmto spôsobom sa nepodarilo ukončiť celú kauza. Ako informuje Guardian, nové –  údajne bezpečnejšie – batérie mali však problém s prehrievaním. Okrem toho sa však mohlo stať, že tenký materiál, ktorý mal izolovať ďalšie komponenty v batérii sa pretrhol, čo opäť spôsobil skrat a vznietenie. Spoločnosť sa preto rozhodla ukončiť výrobu tohto modelu.

Zbytočný produkt

Zdravý životný štýl mnohých nadchol, pričom ovocné či zeleninové šťavy sa stali súčasťou ich pravidelného jedálnička. Práve na nich zacielil startup Juicero so svojim „revolučným“ odšťavovačom. Aby ste získali vašu dávku vitamínov z tejto šťavy, nepotrebovali ste žiadne ovocie alebo zeleninu.

Stroj totiž vytlačil šťavu z predom pripravených balení, ktoré ste si mohli dokúpiť ku stroju. Ako informuje portál Startitup, portál Bloomerg vydal článok, v ktorom opísal, prečo je tento stroj zbytočný. Obsah balenia ste totiž mohli vytlačiť aj rukami. Na základe tohto odhalenia sa spoločnosť rozhodla vrátiť peniaze, komukoľvek, kto o to požiadal počas určeného časového rozmedzia.

Vo svete technológií existuje mnoho ďalších neúspešných produktov či služieb. Práve z nich sa môžu poučiť budúci podnikatelia, ktorí sa rozhodnú vydať iným smerom než bol ich pôvodný plán, a tak môžu prísť s naozaj dobrým nápadom, ktorý zmení svet.

Pokračujte na ďalší príspevok »