NHS bude doručovať lieky na chemoterapiu dronmi

Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva chce použiť drony na doručovanie chemoterapeutických liekov. Radi by totiž urýchlili dodávku životne dôležitých liekov k pacientom. Dúfajú, že využitie technológie bezpilotných lietadiel jedného dňa umožní robiť objednávky liekov a zdravotníckeho vybavenia s doručením v ten istý deň kamkoľvek v krajine. Naviac by táto technológia mohla liečbu rakoviny urobiť lacnejšiu, pohodlnejšiu a menej zaťažujúcu pre pacientov… Prečítať celé

Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva chce použiť drony na doručovanie chemoterapeutických liekov. Radi by totiž urýchlili dodávku životne dôležitých liekov k pacientom. Dúfajú, že využitie technológie bezpilotných lietadiel jedného dňa umožní robiť objednávky liekov a zdravotníckeho vybavenia s doručením v ten istý deň kamkoľvek v krajine. Naviac by táto technológia mohla liečbu rakoviny urobiť lacnejšiu, pohodlnejšiu a menej zaťažujúcu pre pacientov a životné prostredie.

Skúšobný projekt NHS

Národná zdravotná služba (NHS) vo Veľkej Británii spúšťa pilotný projekt na posúdenie využitia dronov v zdravotníctve. V tejto testovacej fáze bude dron dodávať chemoterapeutické lieky z lekárne v meste Portsmouth do nemocnice ST Mary’s Hospital na ostrove Isle of Wright. NHS tento projekt spúšťa v spolupráci s technologickou spoločnosťou Apian, ktorá sa špecializuje na logistiku v zdravotníctve. Nateraz ide o prvú skúšku na svete spojenú s poskytovaním chemoterapie prostredníctvom dronov. Drony vážia 85 kilogramov a majú päť metrové rozpätie krídel. Vo svojom úložnom priestore unesú až 20 kilogramov nákladu a umožňujú na jedno nabitie až 1,5 hodiny letu.

Letový plán dronu [UK Civil Aviation Authority]

Letový plán dronu [UK Civil Aviation Authority]

Veľký počet pacientov s rakovinou

Podľa predbežných predpokladov skráti dron čas doručenia liečby zo štyroch hodín na 30 minút. Jeden let tak nahradí dve cesty autom a jednu cestu trajektom, ktoré museli doteraz pacienti žijúci na ostrove Isle of Wright absolvovať, aby sa dostali do nemocnice v Portsmouthe. Preprava chemoterapeutík je obzvlášť náročná pretože niektoré dávky majú krátku trvanlivosť.

Podľa štúdií Cancer Research UK pribudne v Spojenom kráľovstve za rok približne 375 000 nových prípadov rakoviny, čo je asi 1000 nových prípadov každý deň. Viac ako polovicu prípadov predstavuje rakovina prsníka, prostaty, pľúc a hrubého čreva. Práve preto sa stáva rýchlejšie, lacnejšie a pohodlnejšie poskytovanie liečiv pre pacientov s rakovinou stále viac a viac dôležité.

Prepravu dronom predstavili 5. júla

Ako sme už spomínali, program bezpilotných lietadiel bude najskôr testovaný na ostrove Isle of Wright, po ktorom bude nasledovať región Northumbria v severnom Anglicku. Výkonná riaditeľka NHS England Amanda Pritchardová oznámila pilotný projekt 5. júla, práve v čase, keď zdravotná služba NHS oslávila svoje 74. narodeniny. Uviedla, že poskytovanie chemoterapie pomocou dronov je ďalším mimoriadnym pokrokom pre pacientov s rakovinou. Projekt podľa nej ukazuje, ako sa NHS nezastaví pred ničím, aby zabezpečila, že ľudia dostanú liečbu, ktorú potrebujú tak rýchlo, ako je to len možné.

Drony budú prepravovať chemoterapeutické lieky z lekárne v nemocnici v Portsmouthe na ostrov Isle of Wight [Apian]

Drony budú prepravovať chemoterapeutické lieky z lekárne v nemocnici v Portsmouthe na ostrov Isle of Wight [Apian]

Veľké očakávania do budúcnosti

Výkonný riaditeľ Isle of Wright NHS Trust Darren Cattell povedal, že projekt je stále v relatívne ranom štádiu, ale používanie dronov na prepravu zdravotníckeho materiálu je koncept, ktorý má radikálne a pozitívne dôsledky pre NHS, ako aj pre pacientov v celej krajine. Bývalý minister zdravotníctva Sajid Javid sa vyjadril, že chce aby sa Anglicko stalo svetovým lídrom v starostlivosti o rakovinu a používanie najnovších technológií na poskytovanie chemoterapie pomocou dronov znamená, že pacienti budú mať rýchlejší a spravodlivejší prístup k liečbe bez ohľadu na to, kde žijú.

Použitie dronov v zdravotníctve však nie je výnimkou. Dokážu prevážať transplantované orgány do nemocníc, zdravotnícky materiál ľuďom vo vojnových zónach alebo v oblastiach s častým výskytom prírodných katastrof, defibrilátory obetiam zástavy srdca alebo napríklad testy na koronavírus do laboratórií. Očakáva sa, že drony NHS vykonajú prvé lety s chemoterapeutickými liekmi v najbližších týždňoch.

 

 

Zdroje: BBC, Sky News, Inceptive Mind, New Atlas, ZME Science, NHS

Pokračujte na ďalší príspevok »