Obezita u detí
Nie je to len pár kíl naviac. Dieťa s obezitou trpí
Pár desaťročí dozadu rodičia nedokázali udržať deti vnútri. Celé dni sa hrávali vonku, naháňali v lesoch, stavali bunkre na stromoch a domov sa vracali len na obed či večeru. A dnes? Máme problém vyhnať deti aspoň na chvíľu von. Dnešné deti dokážu celé hodiny presedieť pri počítači, herných konzolách alebo tráviť nekonečné hodiny na sociálnych sieťach. Prečo? Možno… Prečítať celé
Pár desaťročí dozadu rodičia nedokázali udržať deti vnútri. Celé dni sa hrávali vonku, naháňali v lesoch, stavali bunkre na stromoch a domov sa vracali len na obed či večeru. A dnes? Máme problém vyhnať deti aspoň na chvíľu von. Dnešné deti dokážu celé hodiny presedieť pri počítači, herných konzolách alebo tráviť nekonečné hodiny na sociálnych sieťach. Prečo? Možno preto, že my dospelí robíme to isté.
Nielen nedostatok pohybu, sedavý spôsob života, ale aj nezdravá strava vedie k nadváhe a obezite u detí. Aj za to v mnohých prípadoch môžeme práve my rodičia. Zleniveli sme. Koľkokrát namiesto varenia objednáme jedlo domov, najeme sa s deťmi vo fastfoode alebo kúpime polotovary? Len málokto má v súčasnosti vlastnú záhradu alebo chová hydinu. Veď načo? Všetko kúpime v obchode.
Epidémia 21.storočia
Detská obezita dosiahla epidemickú úroveň v rozvinutých, ako aj v rozvojových krajinách sveta, výnimkou nie je ani Slovensko. V našich ambulanciách lekári evidujú viac ako 12 000 obéznych detí. Problém sa podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) týka predovšetkým chlapcov vo veku od šesť do 14 rokov. V USA Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb eviduje až 14, 4 milióna detí a dospievajúcich s obezitou.
„Obezita je nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku na základe rôznych faktorov, pričom percentil BMI (index telesnej hmotnosti) vykazuje hodnotu nad 97,“ pre TASR priblížila hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá. Podotkla, že ide o závažný zdravotný problém 21. storočia, pričom významné úlohy v jej rozšírení v spoločnosti predstavuje najmä nevhodná strava a sedavý spôsob života.
Podľa niektorých výskumov obezitu spôsobuje viacero faktorov. Dôležitú úlohu zohráva prostredie, životný štýl, ale aj kultúra, v ktorej dieťa vyrastá. Nadváha a obezita sú na jednej strane následkom nadmerného príjmu kalórii a tukov. Na strane druhej, aj pitie nadmerného množstva nealkoholických nápojov so zvýšeným obsahom cukrov, väčšie porcie a neustály pokles fyzickej aktivity spôsobuje u dieťaťa nezdravé priberanie.
Z obezity dieťa len tak nevyrastie
Detskej nadváhu a obezitu rodičia častokrát zľahčujú. Neriešenie problému s argumentom: „Veď z toho vyrastie,“ môže dieťaťu vážne skomplikovať život. Deti s obezitou majú podľa amerického národného Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) väčšiu pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku a cholesterolu, ktoré zapríčiňujú kardiovaskulárne ochorenia. Kilá naviac v mnohých prípadoch spôsobujú cukrovku 2. typu, problémy s dýchaním, s kĺbmi, tukové ochorenie pečene aj žlčové kamene.
Okrem toho trpia obézne deti aj psychickými problémami, napríklad depresiou a úzkosťou. V kolektíve sú pre svoju váhu často šikanované, čo spôsobuje, že nemajú dostatok sebaúcty. Argument, že dieťa z obezity vyrastie, je klamlivý. Podľa viacerých zdrojov majú deti s obezitou vyššiu pravdepodobnosť, že zostanú obéznymi aj v dospelosti.
Ako s detskou obezitou bojovať?
Účinnou prevenciou proti obezite a nadváhe u detí je predovšetkým vyvážené stravovanie a dostatok fyzickej aktivity. V detskej strave by mala podľa CDC prevládať zelenina a ovocie, celozrnné výrobky, rôzne nízkotučné mliečne výrobky a potraviny s obsahom bielkovín. Deti s nadváhou a obezitou by sa naopak mali vyhýbať jedlám s vysokým obsahom cukrov, nezdravých tukov a sodíka.
Nevyhnutným aspektom pri liečbe obezity je aj pohyb. Odborníci odporúčajú, aby deti vo veku od šesť do 17 rokov sa aspoň hodinu denne venovali miernej až intenzívnej fyzickej aktivite. Dôležité je, aby sme my rodičia boli pre dieťa vzorom. Aj viacerí výskumníci sa zhodnú na tom, že dieťa len ťažko zmení svoje stravovacie návyky, ak sa nezačnú zdravo stravovať aj jeho rodičia či súrodenci. To, čo sa deti doma naučia o zdravom stravovaní, cvičení a správnom výbere výživy, sa časom prenesie aj do iných aspektov ich života.