Nočné mory a nočné terory verzus náš mozog
Bežne človek sníva viac ako dve hodiny každú noc. Priemerne máme počas spánku tri až päť snov za noc, niektorí môžu mať až sedem snov. Väčšina snov je okamžite alebo veľmi rýchlo zabudnutá. Niektoré z týchto snov sú zlé sny s nepríjemnými obrazmi alebo s príbehom so zlým koncom. Zlé sny však neprebúdzajú ľudí zo… Prečítať celé
Bežne človek sníva viac ako dve hodiny každú noc. Priemerne máme počas spánku tri až päť snov za noc, niektorí môžu mať až sedem snov. Väčšina snov je okamžite alebo veľmi rýchlo zabudnutá. Niektoré z týchto snov sú zlé sny s nepríjemnými obrazmi alebo s príbehom so zlým koncom. Zlé sny však neprebúdzajú ľudí zo spánku. Nasledujúce ráno po nich pociťujeme len malé emocionálne zvyšky. Počas plného osemhodinového nočného spánku sa väčšina snov vyskytuje v typických dvoch hodinách REM fázy. Aj keď snívanie sa môže vyskytnúť počas ktorejkoľvek fázy spánku.
Na rozdiel od zlých snov, nočné mory môžu viesť k znepokojujúcim pocitom strachu, úzkosti alebo dokonca hrôzy
Nielen od závažnosti negatívnych emócii ale aj od fázy spánku, v ktorej sa strašidelné sny vyskytujú, ich delíme na 3 druhy:
- Zlý sen: sen, ktorý v nás vyvoláva nepríjemné pocity.
- Nočná mora: nepríjemný sen, ktorý môže v mysli vyvolať silnú emocionálnu reakciu ako strach, zúfalstvo, úzkosť alebo veľký smútok. Od zlého sna sa odlišuje tým, že nepríjemné pocity sú také silné, že prebúdzajú ľudí zo spánku.
- Nočný teror: líši sa od nočnej mory a zlého sna. Vyskytuje sa v inej fáze spánku. Počas nočného teroru osoba môže hovoriť a pohybovať sa, no stále spí. Nočný teror si väčšina ľudí nepamätá.
Nočné terory | Nočné mory |
Postihujú najmä deti. | Postihujú aj detí aj dospelých. |
Krik, výkriky, mlátenie sa, otvorené oči, bez prebudenia. | Silný pocit strachu a prebudenie sa. |
Vyskytujú sa na začiatku noci, niekedy viackrát počas noci. Môžu trvať až 15 minút. | Vyskytujú sa neskôr v noci. |
Ak sa pri prebúdzaní alebo zaspávaní nemôžete hýbať alebo hovoriť, najskôr ide o spánkovú paralýzu. Nie je to to isté ako nočný teror.
@shortestblockbusters My last two nightmares put together with this sound hits different. #Thalassophobia #Nightmare
Nočné mory nám pomáhajú prežiť, inak by ich evolúcia pravdepodobne odstránila
Náboženstvá a rôzne kultúry sa zaoberajú snami dlhšie ako veda. Napríklad indiánsky kmeň Lakota sa spolieha na sny a nočné mory. Tie majú členom kmeňa ukázať správny smer, keď je potrebné urobiť dôležité rozhodnutie. Austrálski domorodci často hovorili, že sny pripravujú naše emócie, pretože veria, že nočné mory a sny poskytujú usmernenie, keď je potrebné urobiť ťažké rozhodnutie.
Výskumníčka Elizabeth Mohkamsing-den Boer, ktorá skúmala surinamské a austrálske domorodé obyvateľstvo, vo svojej práci dospela k záveru, že nočné mory majú užitočnú úlohu v čase zmien alebo neistoty. Označuje ich za prechodné sny.
„Nočné mory sa pravdepodobne vyvinuli, aby nám pomohli vyvolať obavy z potenciálnych nebezpečenstiev. Dokonca aj posttraumatické nočné mory, ktoré nás len znovu traumatizujú, mohli byť užitočné v časoch našich predkov, napríklad keď vás napadlo divoké zviera alebo vás napadol konkurenčný kmeň, ktorý sa mohol znovu vrátiť. “ Deirdre Barrett, psychologička z Harvardovej univerzity
Na boj s nočnými morami odporúčajú psychológovia, aby sme si našu nočnú moru, ktorá nás máta zanalyzovali. Niekedy môže už len analýza zlého sna pomôcť človeku vidieť jeho súvislosť s jeho dennými starosťami. Ak analýza nepomôže a zlý sen sa opakovane vracia, mali by sme si skúsiť premyslieť jeho koniec. Ako by sme sa chceli zachovať v danom sne, ako by sme porazili to, čo nás desí. A potom je potrebné si to počas dňa párkrát predstaviť, nacvičiť, aby sme to pri opakovanej nočnej more mohli využiť.
Čo u nás dnes vyvoláva nočné mory
Úzkosť, stres a traumatické zážitky sú hlavnými príčinami typických nočných môr. Medzi ďalšie možné príčiny nočných môr patria:
- rapídne zmeny v spánkovom režime,
- nedostatok spánku,
- choroba a horúčka,
- zlá strava,
- poruchy spánku.
Nočné mory sa môžu vyskytnúť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov na predpis, drog, trankvilizérov alebo liekov na spanie. Takisto môžu byť spôsobené aj vysadením drog.
Trankvilizér je ukľudňujúci liek.
Kedy navštíviť lekára
Príležitostné nočné mory zvyčajne nie sú dôvodom na obavy. Ak má vaše dieťa alebo vy nočné mory, môžete ich jednoducho spomenúť pri bežnej prehliadke u lekára.
Poraďte sa so svojím lekárom, ak sa nočné mory:
- vyskytujú často a pretrvávajú dlhší čas,
- pravidelne narúšajú váš spánok,
- spôsobujú strach z ďalšieho spánku,
- spôsobujú problémy so správaním počas dňa alebo ťažkosti s fungovaním počas dňa.
Hlavný ilustračný obrázok: Gifer