Noste si teplo vnútri
Jar aj jeseň so sebou prinášajú citeľné zmeny v našich pocitoch a organizmoch. Na jar si naše telá žiadajú hocičo zelené, čo práve vzišlo z matky zeme; počas leta sme plní energie a hravo aktívni. Naša denná dávka šťastia prichádza priamo z oblohy v podobe spŕšok slnečného žiarenia. Na prelome sezón sa však obraciame smerom… Prečítať celé
Jar aj jeseň so sebou prinášajú citeľné zmeny v našich pocitoch a organizmoch. Na jar si naše telá žiadajú hocičo zelené, čo práve vzišlo z matky zeme; počas leta sme plní energie a hravo aktívni. Naša denná dávka šťastia prichádza priamo z oblohy v podobe spŕšok slnečného žiarenia. Na prelome sezón sa však obraciame smerom dovnútra, doslovne ako aj metaforicky.
Začíname si uvedomovať vnútornú túžbu zamýšľať sa nad tým podstatným a zároveň sa zohrievať zvnútra pomocou správnej výživy. Keď jeseň rozčechrá prvé listy, istým spôsobom sa sťahujeme z vonkajšieho sveta späť ku svojim koreňom, spájame sa opäť s našou dušou. Hodnotíme smer našich životných ciet, podľa potreby ho upravujeme a rastieme.
Predovšetkým ženy to poznajú veľmi dobre. Čokoláda je ich utešiteľkou počas celej cesty životom aj v momentoch, kedy sú zahnané dovnútra nepriaznivým počasím. Ony však vedia veľmi dobre rozpoznať ten rozdiel medzi vytváraním vnútorné ho tepla pomocou polievok, omáčok a dobrôt a medzi emocionálnym kompenzovaním svojich starostí a potrieb. V takom prípade je potrebná hlbšia výživa tela aj duše, ktorá sa dá získať mnohými spôsobmi. Patrí medzi ne aj pečenie chleba, ktoré sama odporúčam. Nevedela som pochopiť, prečo si viac ľudí nepečie chlieb doma, keď som zistila, že je to rýchlejšie a ľahšie, ako som si kedy predstavovala. Jediné, čo potrebujete, je zmes vašich obľúbených prísad, keďže existuje široká škála múk na pečenie, semiačok na dochutenie a vylepšenie a receptov na vyskúšanie, okrem iného zahrňujúcich prísady ako jogurt, orechy alebo mrkva. Na miesení cesta je jednoducho niečo základné a inštinktuálne a nič nepripomína atmosféru domova viac ako vôňa čerstvo upečeného chleba.
Takisto sa to nenazýva slepačia polievka pre dušu bezdôvodne. Pravidelným zavedením polievok do vášho jedálnička vám už nikdy viac nebude zima, ani keď bývate v pôvodných domoch s centrálnym vykurovaním, ktoré sa obvykle zapne až koncom októbra. Pridajte do nich hojne čierne korenie, kardamón, kajenské korenie, bazalku, oregano alebo škoricu a studené nohy budú minulosťou. Cesnak je tiež výborný stimulátor krvného obehu a navyše činí zázraky pre váš imunitný systém. Zvyšná koreňová zelenina vrátane cibule, kvaky, repy, cvikly a zázvoru pomôže organizmu prispôsobiť sa súčasnému ročnému obdobiu a dodá výživné látky. Zázvorový kúpeľ vás zahreje, uvoľ ní vaše svalstvo a pomáha predchádzať a liečiť prechladnutia a chrípky. Poľahky si ho pripravíte zmiešaním 200g pomletého zázvoru v dvoch litroch vody, ktoré slabo varíte po dobu 20 minút a následovne vylejete do pripraveného kúpeľa. Sladké zemiaky, tekvica a mrkva takisto okrem iného podporujú imunitný systém dávkami betakaroténu a hrejivou tmavooran žovou farbou. Medzi ďalšie obľúbené potraviny schopné telo doslova zahriať patria rukola, špenát a prekvapujúco aj mango. Orechy, semienka a ich oleje a výťažky poslúžia ako chutná a hrejivá ochranná vrstva.
Príchod jesene spoznám každoročne podľa času, kedy z políc opäť vytiahnem dobrú knihu a plechové škatuľky s čajmi. Zvestujú príchod magického obdobia vôní, pocitov, umenia, stretnutí a chvíľ strávených premýšľaním. Blíži sa čas, kedy sa jedlá stávajú korenistejšími, kedy si ľudia pochutnajú aj na cviklovom koláči a kedy vás rozvoniavajúce pečené gaštany vylákajú do dláždených ulíc. Aj preto na záver ponúkam malú, rýchlu a chutnú dobrôtku. Jediné, čo potrebujete, je zmiešať dva zrelé banány, 120g kokosovej/miešanej múky, sódu bikarbónu, jedno vajce, kardamón a škoricu; piecť 40 minút pri 180ºC, nasledovne nakrájať cesto na pásiky a znovu piecť 45 minút pri 150ºC a potom si už len vychutnávať vaše vlastné domáce banánové sušienky.
Soňa Zajačeková