Technológie
Nového smartfónu BlackBerry sa nedočkáme
Výroba oneskoreného mobilného telefónu BlackBerry 5G sa ruší. Spoločnosť OnwardMobility to potvrdila na svojej webstránke. BlackBerry 5G mal byť predstavený v roku 2022 po tom, čo spoločnosť zmeškala plánovaný termín uvedenia na trh v polovici roku 2021. V piatkovej správe spoločnosť oznámila, že OnwardMobility už nebude pokračovať vo vývoji ultrabezpečného smartfónu s fyzickou klávesnicou. Taktiež uviedla, že… Prečítať celé
Výroba oneskoreného mobilného telefónu BlackBerry 5G sa ruší. Spoločnosť OnwardMobility to potvrdila na svojej webstránke. BlackBerry 5G mal byť predstavený v roku 2022 po tom, čo spoločnosť zmeškala plánovaný termín uvedenia na trh v polovici roku 2021.
V piatkovej správe spoločnosť oznámila, že OnwardMobility už nebude pokračovať vo vývoji ultrabezpečného smartfónu s fyzickou klávesnicou. Taktiež uviedla, že toto rozhodnutie nebolo prijaté unáhlene ani ľahkovážne. „Zdieľame Vaše sklamanie z tejto správy a uisťujeme Vás, že toto nie je výsledok na ktorom sme pracovali a v ktorý sme dúfali,“ píše sa na ich webstránke.
BlackBerry comeback
Spoločnosť OnwardMobility sa od roku 2020 prostredníctvom vývoja jej nového 5G Android zariadenia snažila oživiť značku BlackBerry. V správe neuviedla, prečo zastavuje a končí s výrobou svojho telefónu. Dokonca začiatkom januára spoločnosť sľúbila aktualizáciu telefónu BlackBerry v príspevku s názvom „Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nie sme mŕtvi“.
Ako sme už spomínali, 5G telefón BlackBerry mal byť pôvodne uvedený na trh v roku 2021. To sa však nestalo a spoločnosť v januári 2022 oznámila, že dôvodom zmeškania termínu dodania zariadenia, boli „rôzne oneskorenia“. Zariadenie údajne malo mať podobný dizajn ako Blackberry Priv z roku 2015. Tento mobilný telefón disponoval fyzickou klávesnicou, ktorú bolo možné vysunúť posunutím obrazovky.
Strata licencie
Portál Android Police a CrackBerry pôvodne informovali, že vývoj telefónu bol zrušený 11. februára, nakoľko spoločnosť OnwardMobility stratila licenciu od BlackBerry Ltd., ktorá jej dovoľovala používať značku BlackBerry. OnwardMobility sa pravdepodobne rozhodla nepokračovať s vývojom telefónu, keď už nemohla používať meno BlackBerry. Spoločnosť BlackBerry sa totiž oficiálne vzdala výroby telefónov, no pomocou licencie ponúkla ostatným spoločnostiam vyrábajúcim smartfóny možnosť používať jej meno na ich produktoch.
Patenty za 600 miliónov dolárov
Podľa najnovších informácií sa zdá, že spoločnosť BlackBerry už nadobro končí s výrobou smartfónov. Okrem zrušenia licencie totiž koncom januára predala za 600 miliónov dolárov všetky svoje staršie „nezákladné patenty“, ktoré primárne súviseli s mobilnými zariadeniami, komunikáciou a bezdrôtovými sieťami. Spoločnosť si však ponechala licenciu na ich používanie. Je tu teda aj možnosť, že v budúcnosti ešte smartfóny BlackBerry uvidíme.
OnwardMobility
Startup OnwardMobility má sídlo v Texase. Venoval sa výrobe moderných bezpečných mobilných zariadení určených pre bežných požívateľov ale aj pre vládne zákazky. Predtým ako spoločnosť OnwardMobility prevzala licenciu, bola výrobcom telefónov značky BlackBerry čínska spoločnosť TCL. Tá v roku 2018 uviedla na trh BlackBerry KeyTwo spolu s ďalšími zariadeniami.
V roku 2020 však spoločnosti TCL vypršala licencia na výrobu smartfónov BlackBerry. Licenciu následne v auguste získala spoločnosť OnwardMobility a spoločnosť TCL odvtedy vyrába telefóny pod svojou vlastnou značkou.
Spoločnosť BlackBerry
BlackBerry je jednou z najstarších a najvýznamnejších značiek mobilných telefónov. Spoločnosť sa špecializovala na bezpečnú komunikáciu a bola známa pre svoju fyzickú klávesnicu na väčšine svojich zariadení. Na svoj vrchol v počte používateľov sa spoločnosť dostala v roku 2013. Odvtedy však jej dominantné postavenie na trhu klesá a spoločnosť mala problémy udržať svoj krok s novými technológiami. Spoločnosť BlackBerry tak v roku 2016 opustila trh so smartfónmi a zamerala sa na produkty a služby kybernetickej bezpečnosti.
Zdroje: TechRadar, Android Police, MakeUseOf, CNET, IT World Canada, The Verge, OnwardMobility