4000 rokov staré osídlenie

Nový archeologický objav v Dhi Qar v Iraku

  V púšti na juhu Iraku bolo odkryté mestské osídlenie. Predpokladá sa, že toto osídlenie vzniklo ešte pred založením Babylonie. Podľa spravodajského webu Al-Monitor urobila skupina ruských archeológov a ich irackých kolegov objav 24. júna v oblasti Tell Duhaila. Nálezisko sa nachádza asi 30 km od sumerského mesta Ur. Oblasť Tell Duhaila bolo v minulosti… Prečítať celé
Vydané 20. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Vo vykopávkach v Dhi Qar boli odkryté pozostatky starodávnej pece  © Archeologický ústav Ruskej akadémie vied

 

V púšti na juhu Iraku bolo odkryté mestské osídlenie. Predpokladá sa, že toto osídlenie vzniklo ešte pred založením Babylonie. Podľa spravodajského webu Al-Monitor urobila skupina ruských archeológov a ich irackých kolegov objav 24. júna v oblasti Tell Duhaila. Nálezisko sa nachádza asi 30 km od sumerského mesta Ur.

Oblasť Tell Duhaila bolo v minulosti súčasťou Mezopotámie, označovanej ako „kolíska civilizácie“. Momentálne patrí medzi známe archeologické lokality, s viac ako 1 200 archeologickými náleziskami.

„Podľa počiatočných špekulácií by mesto mohlo byť hlavným mestom štátu založeného po politickom kolapse na konci starej babylonskej éry. Tento kolaps pravdepodobne spôsobil systematické ničenie mestského života sumerskej civilizácie. “  vedúci ruského výkopu Alexej Jankowski-Diakonoff pre Al-Monitor.

 

INZERCIA

Odkryté artefakty

Na mieste sa našiel oxidovaný hrot šípu, stopy kachlí, hlinené sochy tiav, pozostatky starodávneho prístavu a zvyšky múru chrámu široké asi 4 metre.

Jankowski-Diakonoff tvrdí, že ďalšie vyšetrovanie na mieste môže potenciálne odhaliť predmety s klinovým písmom, čo by bolo mimoriadne dôležité pre ďalšie štúdium.

Ďalší výskum v oblasti Dhi Qar

Amer Abdel Razak, riaditeľ pre starovek v Dhi Qar, uviedol, že miesto bolo zaregistrované ako „mimoriadne významné archeologické nálezisko“. 

Vedúci výboru pre kultúru, cestovný ruch a starovek v irackom parlamente Sumaya al-Ghallab tvrdí, že „krajina musí zabezpečiť potrebné finančné prostriedky a ochranu pre výkopové tímy a vytvoriť stratégiu procesu výkopových a výskumných prác zameraných na zostavenie archeologickej mapy Iraku“.

Gaith Salem, profesor starodávnych dejín a civilizácie na univerzite Al-Mustansiriya, pre Al-Monitor povedal: „Existuje veľa miest, ktoré boli objavené v južnom Iraku v rôznych časových obdobiach. Veľa sa o nich nehovorilo.“  Takisto vyzval na „rozvoj systematickej práce v rámci pevného programu na odkrývanie historických pokladov, ktoré nie sú dôležité iba pre Irak, ale pre celé ľudstvo.“

 

Krátka história Iraku

Irak  je v súčasnosti samostatný štát, ktorý sa rokladá na území starovekej civilizácie Mezopotámie. Táto civilizácia vznikla medzi riekami Tigris a Eufrat, ktoré sa vlievajú do Perzského zálivu. V tejto oblasti sa formovalo jedno z prvých písiem na svete, literatúra, veda, matematika, zákony a filozofia.

Mezopotámia tvorila dôležitú súčasť starovekého Blízkeho východu počas celej doby bronzovej a doby železnej (sumerská, akkadská, babylonská a asýrska ríša).

Po páde novobabylonskej ríše padla Mezopotámia pod perzskú a potom pod grécku nadvládu. Neskôr sa dostala znova pod perzskú kontrolu a bola čoraz viac osídľovaná arabmi.

Bagdad sa počas 9. storočia stal centrom „islamského zlatého veku“. Po invázii Mongolov sa Irak stal provinciou turko-mongolského Ilkhanate a klesal jeho význam. V 16. storočí sa dostal pod nadvládu Osmanskej ríše. Táto nadvláda sa skončila až prvou svetovou vojnou. Po vojne spravovalo Irak Britské impérium. V roku 1933 vzniklo Iracké kráľovstvo. Po štátnom prevrate v roku 1958 sa z Iraku stala republika.

 

Zdroj: https://www.al-monitor.com/originals/2021/07/4000-year-old-city-discovered-iraq

 

Pokračujte na ďalší príspevok »