Herný priemysel

Sony nedávno vydala hru Concord, teraz ju sťahuje z trhu. Čo stojí za jej neúspechom?

Zlatá éra pre hry z tohto žánru už skončila. Trh je presýtený a hráči túžia po iných zážitkoch z digitálnych hier.
To však neznamená, že Concord nemôže prekvapiť v budúcnosti. Nateraz však nič nie je jasné.
Vydané 4. septembra 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Vývoj digitálnych hier je časovo a finančne náročný proces. Vyžaduje si, aby všetci členovia vývojárskeho a vydavateľského tímu urobili maximum. Ak sa tak nestane, finálny produkt nemusí dosahovať kvality, ktoré ho predurčia na úspech.

Hoci sa môže zdať, že zvučné mená nemôžu zlyhať, pravda je často iná. Najnovšie trpkú chuť neúspechu okúsila spoločnosť Sony, ktorá 23. augusta vydala hru Concord na počítače a konzoly PlayStation 5. Informovali o tom na portáli PlayStation Blog.

Herný režisér Ryan Ellis, ktorý dohliadal na vývoj titulu Concord, sa v blogu poďakoval fanúšikom a hráčom, ktorí hre dali šancu. „Vaša podpora a vášnivá komunita, ktorá sa okolo hry vytvorila, pre nás znamená celý svet,“ ozrejmil v blogovom príspevku.

Tvrdí, že hoci niektoré aspekty hry medzi hráčmi zarezonovali, iné nedopadlo podľa predstáv vývojárov z Firewalk Studios. „Z tohto dôvodu sme sa v tomto okamihu rozhodli hru vypnúť počnúc 6. septembrom 2024,“ zhodnotil režisér štúdia Firewalk Ryan Ellis.

Prečo chcú Concord vypnúť?

Digitálna hru Concord možno zaradiť do žánru strieľačky z pohľadu prvej osoby, pričom sa v nej s vašimi spoluhráčmi postavíte proti nepriateľskému tímu. Každý hráč si pred zápasom zvolí postavu, ktorá mu umožní používať rôzne zbrane a schopnosti.

Vyvíjalo ju Firewalk Studios a vydala ju spoločnosť Sony Interactive Entertainment. Lenže krátko po vydaní prišli prvé recenzie, ktoré nenasvedčovali jej úspechu. Portál Metacritic uvádza, že titul získal od kritikov priemerné hodnotenie 62 bodov zo sto.

INZERCIA

Concord

V dobe písania článku hralo Concord len 36 hráčov. Zdroj: snímka obrazovky/SteamDB

Hra neobstála len o trocha lepšie medzi hráčmi. Na digitálnom obchode s počítačovými hrami Steam jej viac ako 800 hráčov udelilo 68-percentné hodnotenie. Platforma Steam túto hodnotu zobrazuje ako „Zmiešané hodnotenie“, čo zrejme nepotešilo vydavateľa.

Počet recenzií od hráčov poukazuj na ďalší problém, ktorý odsúdil hru na vypnutie. Len deň po vydaní hralo Concord v jednom momente 697 ľudí, uvádza SteamDB. Ide o nevídane malé číslo, keďže aj objektívne horšie hry dostali od hráčov väčšiu pozornosť.

Ide o zlú hru?

Hoci titul neuspel, samotná hrateľnosť a vizuál nie sú hlavnými faktormi neúspechu. Za posledných niekoľko rokov vzniklo viacero titulov v tomto žánri. To spôsobilo, že hráči už majú dosť týchto hier, no niektoré z nich sú stále pomerne obľúbené.

Medzi najhranejšie z nich patrí Apex Legends, Overwatch a Valorant. Hráči preto nemajú potrebu prejsť na novú hru, keď už venovali dostatok času niektorej z týchto. Concord navyše pôsobí staro, keďže zlatá éra tohto žánru skončila pred niekoľkými rokmi.

Na neúspechu za zrejme podieľala aj cena. Zatiaľ čo už spomenuté hry sú bezplatné, nový titul od Sony stojí 40 dolárov. Podľa portálu Forbes hra nemala takmer žiaden marketing, spoločnosť Sony sa zmohla na trailer len dva mesiace pred vydaním.

Okrem toho hra neponúkla zaujímavú hrateľnosť, ani vizuál a dizajn postáv. Jednoducho ide o priemernú hru, ktorá zostala v tieni ostatných. V deň vydania hry Concord oznámilo štúdio Valve hru Deadlock po tom, čo ju dlho držali v tajnosti a získali obrovský úspech.

Len jeden z množstva neúspechov

V posledných rokoch sa veľké štúdia popálili niekoľkokrát. Pirátska hra Skull and Bones, ktorú generálny riaditeľ spoločnosti Ubisoft Yves Guillemot označil za prvú AAAA hru. Podľa jeho slov by malo ísť o nadštandardne kvalitnú hru, no hráči a kritici si to nemyslia.

Fanúšikovia série Pán prstenov taktiež nedostali v minulom roku dobrú hru. The Lord of the Rings: Gollum bola pri vydaní v katastrofálnom stave. Podľa kritikov grafické spracovanie nevyzeralo dobre, animácie boli zvláštne a hra bola jednoducho nudná.

Ani dlho očakávaný Cyberpunk 2077, v ktorom si zahral známy herec Keanu Reeves, spočiatku nedopadol dobre. Vývoj poznamenalo niekoľko odkladov a vydanie zlý technický stav, kvôli čomu hru stiahli z obchodu PlayStation Store.

Napriek tomu to vývojári z poľského štúdia CD Projekt RED nevzdali. Na hre pracovali ešte mesiace po vydaní, vďaka čomu teraz hra dostáva chválu. Jej rozšírenie Phantom Liberty dokonca získalo prestížne ocenenie na podujatí The Game Awards 2024.

Tento príbeh dáva nedávnemu titulu od Sony nádej, že raz osloví hráčov. Herný režisér hry Concord Ryan Ellis zároveň priznal, že musia prísť s najlepší postupom pre ich hru. Je možné, že v budúcnosti sa vráti ako bezplatný titul financovaný miktronsakciami.