O výhodách minimalizmu ste už počuli. Aké sú jeho nevýhody?

Minimalizmus (niekedy označovaný aj ako jednoduchý život) možno definovať ako životný štýl, ktorého cieľom je vylúčiť všetko nepotrebné pre zjednodušenie každodenného života a zameranie sa na to, na čom v živote skutočne záleží. To zahŕňa zbavovanie sa akýchkoľvek materiálnych vecí, ktoré nie sú naliehavo potrebné k šťastiu. Táto filozofia sa stala v posledných desaťročiach čoraz… Prečítať celé
Vydané 10. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Minimalizmus (niekedy označovaný aj ako jednoduchý život) možno definovať ako životný štýl, ktorého cieľom je vylúčiť všetko nepotrebné pre zjednodušenie každodenného života a zameranie sa na to, na čom v živote skutočne záleží. To zahŕňa zbavovanie sa akýchkoľvek materiálnych vecí, ktoré nie sú naliehavo potrebné k šťastiu. Táto filozofia sa stala v posledných desaťročiach čoraz populárnejšia, keď si ľudia začali oveľa viac vážiť čas pred peniazmi. Pozrime sa ale na jej nevýhody.

Prechod z materialistického na minimálny životný štýl môže byť náročný

Aj keď má minimalizmus veľa zásadných výhod, má aj svoje nevýhody. Jednou z nich je, že prechod z materialistického na minimalistický životný štýl môže byť fyzicky i psychicky náročný. Na všetky naše materiálne pohodlné veci si zvykáme pomerne rýchlo, no zmeniť náš životný štýl nie je jednoduché. Preto ísť malými krokmi každý deň smerom k minimalistickému životnému štýlu môže byť sľubnejšie ako príliš rýchla zmena vášho každodenného života.

Výhod aj nevýhod je hneď niekoľko. Za vyskúšanie to však stojí. Zdroj: pexels.com

FOMO efekt

Niektorí ľudia môžu trpieť aj strachom z premeškania – v našej dnešnej spoločnosti označovaného aj ako FOMO (fear of missing out). Vzniká vtedy, ak premýšľame o všetkých veciach a aktivitách, ktorých nemôžeme byť súčasťou pre náš minimalistický prístup k životu. Na sociálnych sieťach vidíte množstvo dizajnových kúskov či iných materiálnych statkov, ktorým musíte odolávať. To vám môže sťažiť zostať na minimalistickej ceste, pretože sa bojíte, že v živote o niečo prichádzate.

Minimalizmus zatiaľ nie je všeobecne spoločensky akceptovaný

Aj keď miera tolerancie k alternatívnym životným štýlom pomaly, ale isto stúpa, voči minimalizmu je stále dosť skepticizmu. Týka sa to najmä konzervatívnych oblastí, kde sú ľudia stále zvyknutí na spoločenské postavenie, ktoré závisí od množstva materiálnych vecí, ktoré si človek môže dovoliť. Preto v závislosti od spoločenského postavenia môže byť pre okolie náročné prijať vás ako hodnotného člena spoločnosti.

Minimalizmus nerieši problémy čarovným prútikom

V súčasnosti existuje nejeden guru, ktorí tvrdí, že má akoby čarovný prútik na vyriešenie všetkých vašich problémov a zabezpečí vám šťastný život. Žiaľ, život nie je taký jednoduchý a vaše problémy zázračne nezmiznú len vďaka minimalistickému životnému štýlu. Mali by ste radšej zvážiť minimalizmus ako nástroj, ktorý vám poskytne viac voľnočasových a duševných kapacít na riešenie problémov v dlhšom časovom rozsahu. To sa môže z dlhodobého hľadiska premietnuť do vyššej úrovne šťastia.

Prázdne priestory a povrchy môže pre niekoho pôsobiť čistým a upraveným dojmom, iným sa takýto interiér zdá chladný a depresívne pôsobiaci. Zdroj: pexels.com

Minimalistický životný štýl je pre väčšie rodiny zložitý

Najmä ak máte deti, môže byť  pre vás náročné minimalizmus praktizovať. Dnes rodičia zvyknú deťom kupovať luxusné hračky a množstvo iných materiálnych statkov. Preto aj vaše dieťa môže očakávať, že urobíte to isté. Ak nie, môže byť sklamané, ak nedostane hračky, ktoré si praje ako darček k narodeninám. Skôr či neskôr začnete týmto spôsobom poľavovať a začnete robiť výnimky.

Vyžaduje si silný charakter

Vo väčšine prípadov minimalizmus a charakter človeka úzko súvisí. Zdržať sa kupovania všetkých materiálnych vecí si vyžaduje silný charakter. Minimalizmus teda budete môcť praktizovať iba vtedy, ak na to máte silnú vnútornú silu. Udržať si tento postoj však môže byť psychicky vyčerpávajúce. Množstvo ľudí nemusí byť dosť silných na to, aby sa minimalizmu venovali dlhodobo.

Psychické problémy a umelý tlak

Niektorí ľudia tiež nemusia byť schopní prispôsobiť sa minimalistickému životnému štýlu duševne zdravým spôsobom. Pre nich nemusí byť táto filozofia správnou cestou, pretože môže spôsobiť vážne problémy s duševným zdravím. Iní zasa môžu trpieť depresiou alebo inými duševnými problémami, pretože im materiálny životný štýl chýba a majú zrazu vo svojom živote isté prázdno. Ďalší zasa môžu brať koncept materializmu príliš vážne. Aby svoj životný štýl zdokonalili, budú chcieť robiť všetko správne a čo i len najmenšie odchýlky môžu spôsobiť, že budú nespokojní. To môže viesť k vážnym úrovniam umelého a zbytočného tlaku. Ten môže skôr poškodiť namiesto zlepšenia kvality života. Ak teda chcete vyskúšať minimalistický životný štýl, neočakávajte od seba príliš veľa, aby ste obmedzili tlak, ktorý môžete pociťovať

Menej je niekedy viac, no netreba zabúdať na dekorácie, ktoré priestor zútulnia. Vyhadzovať a nakupovať s uvážením je základ. Zdroj: pexels.com

Záver však zakončíme jeho výhodami, ktorých je hneď niekoľko:

  • Šetrenie peňazí
  • Šetrenie zdrojov
  • Zníženie úrovne znečistenia
  • Spomalenie globálneho otepľovania
  • Minimalizmus je udržateľný
  • Spoznáte nový životný štýl
  • Priestor pre diskrétnosť
  • Môžete sa zamerať na vnútorné hodnoty
  • Môže zvýšiť vaše duchovné poznanie
  • Budete s vysokou pravdepodobnosťou potrebovať menej obytného priestoru
  • Jednoduchší pohyb v interiéri
  • Rozvoj disciplíny
  • Viac času na voľnočasové aktivity
  • Menší finančný tlak
  • Hmotný tovar si vyžaduje údržbu, budete mať viac času a energie na iné aktivity
  • Menej stresu
  • menej upratovania
  • Vaše šťastie nebude závisieť od materiálnych statkov

    Minimalistický domov vyzerá na pohľad priestrannejšie. Zdroj: pexels.com

Zdroj: environmental-conscience.com

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »