LIFESTYLE
Objatia sú prospešnejšie, než sa zdá. Predísť nimi môžete aj častému jesennému ochoreniu
Pravidelné objímanie má značný pozitívny vplyv aj na fyzické zdravie.
Danú súvislosť v jednej zo štúdií preskúmali americkí vedci.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Poznáme to snáď každý. Nič sa nevyrovná pocitu, keď sa na rozlúčku objímeme s milovanou osobou. Nech už ide o letmé pár sekundové alebo silné, takzvané medvedie objatie, počas ktorého cítime všetky naše kosti, dané malé gesto nás povzbudí aj pred tou najnáročnejšou cestou.
Daný trend lúčenia sa si všimli aj mnohé svetové letiská. Síce proti objatiam ako takým nič nemajú, pozerajú sa na neho z viacerých strán spektra. Príkladom je postoj novozélandského medzinárodného letiska Dunedin.
Ako informuje portál The Guardian, v snahe udržať plynulú premávku sa jeho šéfovia rozhodli zaviesť trojminútový limit na objímanie v odletovej zóne letiska. Cestujúci, ktorí si potrpia na dlhšie rozlúčky, sa môžu presunúť na parkovisko.
Známe londýnske letisko Heathrow sa na to pozerá inak. Svojim cestujúcim nedáva na lúčenie žiaden limit. So svojimi blízkymi môžu stráviť toľko času, koľko uznajú za vhodné.
„Maximálny čas objatia, neobmedzený. Milé rozlúčky pri odchodoch, povzbudené,“ uvádza sa v novom značení v odletovej časti letiska, pričom sú na ňom zobrazení dvaja objímajúci sa ľudia. Daný prístup oceňujú aj odborníci, pretože objatia sa spájajú s množstvom fyzických a psychických benefitov.
S objatím v boji proti prechladnutiu
Fyzický kontakt nie je dominantný len u ľudí. K podobnému správaniu ako je objatie dochádza aj v zvieracej ríši. Za príklad možno považovať láskavé gestá opíc, kedy si navzájom prečesávajú srsť. V súvislosti s tým existuje vysoká pravdepodobnosť, že na danej báze sa vyvinulo objatie.
„Základnou metódou sociálnej väzby je fyzický dotyk,“ poukazuje na jeho dôležitosť evolučný psychológ Robin Dunbar, ktorý pôsobí na univerzite v Oxforde.
„To, čo sa deje pod povrchom, je spustenie vysoko špecializovaného nervového systému v koži, ktorý reaguje na veľmi špecifickú stimuláciu – ľahké, pomalé hladenie rýchlosťou troch centimetrov za sekundu, čo je rýchlosť pohybu rúk cez srsť alebo kožu. Spúšťa sa tak endorfínový systém v mozgu, vďaka čomu sa budete cítiť pokojne a uvoľnene,“ dodáva.
Ako je už známe, uvoľňovanie endorfínov pomáha budovať a udržiavať medziľudské vzťahy. Výhody objímania však možno cítiť aj v rámci zdravotnej stránky. Pozitívne môže ovplyvniť napríklad imunitný systém.
Poukázali na to aj americkí vedci. Vo svojej štúdii sledovali koreláciu medzi tým, ako často sa ľudia objímajú a akú majú schopnosť brániť sa prechladnutiu. Tí, ktorí pravidelne dostávali objatia počas 14 dní pred uskutočnením výskumu, mali menšiu pravdepodobnosť, že sa nakazia vírusom nádchy. V prípade, že k nákaze došlo, v porovnaní s tými, ktorí sa neobjímali, mali omnoho menšie symptómy.
Efektívny odbúravač stresu
Ďalšia štúdia zas poukázala na to, že ženy, ktoré sa objali so svojím partnerom pred stresujúcim zážitkom, disponovali s nižšou biologickou stresovou reakciou. Tá sa zvykne merať prostredníctvom hladín stresového hormónu kortizolu.
„V kontexte cesty na letisko a letu môžeme vidieť, že objatia môžu byť prospešné z hľadiska úzkosti alebo stresu,“ vysvetľuje práve na príklade letísk sociálny neurológ Michael Banissy.
„Tá trojminútová vec je zaujímavá, pretože technicky sa hormóny, ktoré zohrávajú úlohu pri modulácii týchto účinkov, môžu uvoľniť v priebehu niekoľkých minút, takže by to mohlo stačiť na získanie výhody,“ dodáva ohľadom nariadenia medzinárodného letiska Dunedin, ktoré sme spomínali v úvode.
Treba mať však na pamäti aj to, že dotyky a objatia musia byť vyžiadané v rámci oboch strán. V prípade, že jedna z osôb objatie považuje z akéhokoľvek dôvodu za neprirodzené, želaný efekt sa nedostaví.