Odborný pohľad na bielenie zubov

Ku krásnemu úsmevu dnes neodmysliteľne patria žiarivo biele zuby. Pacientom, ktorí túžia po dokonalom úsmeve dokážeme pomôcť ambulantným alebo domácim bielením zubov. Vďaka dnešným moderným metódam v s tomatológii vieme dosiahnuť naozaj skvelé výsledky. Pre UnitedLife pripravila MDDr. Bc. Nina Joklová | (29) | stomatológ | Bratislava   Konečnému rozhodnutiu zubného lekára indikovať pacientovi vybielenie zubov… Prečítať celé
Vydané 10. júna 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Ku krásnemu úsmevu dnes neodmysliteľne patria žiarivo biele zuby. Pacientom, ktorí túžia po dokonalom úsmeve dokážeme pomôcť ambulantným alebo domácim bielením zubov. Vďaka dnešným moderným metódam v s tomatológii vieme dosiahnuť naozaj skvelé výsledky.

Pre UnitedLife pripravila MDDr. Bc. Nina Joklová | (29) | stomatológ | Bratislava

 

Konečnému rozhodnutiu zubného lekára indikovať pacientovi vybielenie zubov predchádza dôkladné vyšetrenie chrupu a zváženie, či je indikácia na mieste. Bielenie zubov vykonáva iba skúsený lekár, neprofesionálne bielenie zubov nepovolenými koncentráciami môže predstavovať pre zuby nemalé riziko ich poškodenia.

Samozrejmosťou pred začatím samotného bielenia zubov je odstránenie zubného kameňa, perfektná hygiena v dutine ústnej pacienta a sanácia chrupu zubným lekárom. Samotné bielenie zubov robíme v zubnej ambulancii pomocou rôznych profesionálnych bieliacich systémov. Veľmi obľúbený a často používaný je bieliaci systém Zoom, ktorý odstraňuje farebné pigmenty a diskolorácie zo zubov pomocou svetla.

Celý proces ošetrenia sa vykonáva v jednej návšteve a trvá približne jednu hodinu. Prvým krokom je ochrana okolitých tkanív dutiny ústnej pred poleptaním pomocou „tekutého kofferdamu“. Hmota sa nanáša v polotekutom stave na ďasná v okolí zubov. Po osvietení stuhne a predstavuje ochrannú bariéru pred poškodením. Na povrch zubov je následne aplikovaný bieliaci gél v 15-minútových intervaloch spolu 3-krát a osvietený je Zoom lampou. Po bielení na záver aplikujeme ochranné fluoridové prípravky na regeneráciu skloviny.

Po bielení zubov odporúčame dva mesiace disciplinovaného stravovania. Pomerne dlhý čas po zákroku je povrch zuba citlivý na zafarbenia z potravín a nápojov. Na udržanie žiadaného efektu je potrebné vyvarovaťsa fajčeniu, požívaniu čajov, červeného vína, kávy, coly, ovocných štiav, cvikly, korenín (kari, kurkuma). Bieliaci gél vybieli vlastné zuby, nedokáže však bieliť výplne a protetické práce (fazety, korunky). Po bielení je potrebné absolvovať následnú výmenu výplní pre zladenie ich farby s farbou vybielených zubov.

INZERCIA

Metóda bielenia zubov má svoje kontraindikácie. Nevykonáva sa u detí, tehotných a dojčiacich žien, u pacientov s defektami skloviny, kariéznym chrupom, zlou hygienou dutiny ústnej a u ľudí s ochoreniami parodontu. U niektorích pacientov sa môže po vybielení vyskytovať zvýšená citlivosť zubov. Zubnú sklovinu je potrebné upokojiť a remineralizovať špeciálnymi zubnými pastami. Vybieleným zubom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť a starostlivosť. Ideálne je kombinovať ambulantné bielenie s domácim bielením, pri ktorom sa v ambulancii vyhotovia na základe odtlačkov pacientovi dlahy slúžiace ako nosiče na bieliaci gél. Bielenie doma trvá 7-14 dní do dosiahnutia želaného efektu.

Bieliť zuby si môžeme aj pomocou bieliacich zubných pást medzi ktorými mám aj Ja svojho favorita (Opalescence Whitening toothpaste). Efekt bielenia je však značne nižší ako pri bielení zubov v ambulancii. Bielenie zubov má svojich zástancov ale aj odporcov. Faktom je, že neprofesionálne bielenie zubov môže spôsobiť zvýšenú citlivosť až bolestivosť zubov, niekedy až poškodenia skloviny. Dnes maximálne prípustný obsah peroxidu vodíka v produktoch na bielenie nesmie prekročiť hranicu 6 %. Vysoké, až 35 % koncentrácie sú už minulosťou. Pri správnej indikácii odborníkom a dodržaní všetkých podmienok je bielenie zubov bezpečná a rýchla metóda ako dosiahnuť vysnívanú dokonalosť a krásu nášho úsmevu.

 

zuby zdravie

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »