Okoreňte si život a spoznajte okinawskú diétu
Khalil je majstrom svojho umenia, a tým je jedlo a jeho jemnôstky – oleje a korenie. Ako profesionálneho šéfkuchára ho nezaujíma iba symfónia chutí, ale aj nutričná hodnota všetkých prísad. Pochopili sme, že ako šéfkuchár vo výbornej telesnej aj duchovnej kondícii nám môže odhaliť zopár tajomstiev, ako jesť dobre a múdro. Toto sme sa dozvedeli…. Prečítať celé
Khalil je majstrom svojho umenia, a tým je jedlo a jeho jemnôstky – oleje a korenie. Ako profesionálneho šéfkuchára ho nezaujíma iba symfónia chutí, ale aj nutričná hodnota všetkých prísad. Pochopili sme, že ako šéfkuchár vo výbornej telesnej aj duchovnej kondícii nám môže odhaliť zopár tajomstiev, ako jesť dobre a múdro. Toto sme sa dozvedeli.
Sila byliniek
História používania byliniek a korenín na liečebné účely siaha až do roku 8000 pred n. l. Aj v súčasnosti výskum ukazuje, že tieto kulinárne poklady pomáhajú konzumentom k zdravšej strave.
Korenie nielen vzruší chuťové bunky, ale obsahuje aj úctyhodný zoznam fytonutrientov, základných olejov, antioxidantov, minerálov a vitamínov podstatných pre celkovú pohodu. Korenie je integrálnou súčasťou našej stravy celé storočia, a to vďaka arabským a európskym cestovateľom, ktorí ho rozšírili z miesta jeho pôvodu do celého sveta. Mojím obľúbeným korením je čili. Čili papričky sú dostupné celoročne, dodávajú pikantnú príchuť jedlám na celom svete a odvážlivcom, ktorí vyskúšajú ich ohnivú pálivosť, prinášajú aj zdravie. Dôležitejšie je, že čili obsahuje vitamíny C, A, E, K, B2, B3 a B6; meď, železo, draslík, mangán, vlákninu – ide o super prírodný výživový doplnok. A navyše, horúčosť, ktorú cítite po konzumácii štipľavých čili, spotrebúva energiu – a kalórie.
Používajte oleje múdro
Vedci zistili, že zohrievanie rastlinných olejov vedie k uvoľňovaniu vysokých koncentrácií chemikálií nazývaných aldehydy, ktoré súvisia s ochoreniami ako rakovina, srdcové choroby a demencia. Novší výskum zistil, že slnečnicový a kukuričný olej produkujú aldehydy na 20x vyššej úrovni, ako odporúča SZO. Olivový a repkový olej, maslo a husacia masť uvoľňujú oveľa menej škodlivých chemikálií. Pri príprave steaku alebo volského oka uprednostňujem repkový olej – výsledok je vždy lepší. Husaciu masť používam na pečenie v rúre pri vysokej teplote. Keďže pochádzam z oblasti Stredomoria, v našej domácnosti sme nikdy nevarili s olivovým olejom. Ten pridávame do jedla, keď je už uvarené, alebo si ním pokvapkáme chlieb.
Tajomstvo japonskej dlhovekosti
Podľa viacerých zdrojov Japonci sa dožívajú najvyššieho veku na svete. Niektorí to pripisujú okinawskému spôsobu stravovania. Štatistiky ukazujú, že okinawská strava môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Pozostáva väčšinou zo zelenej a žltej zeleniny, malého množstva ryže a rýb alebo morských plodov. Zjesť pred jedlom tradičnú japonskú miso polievku sa všeobecne odporúča.
Sladké zemiaky (batáty) by sa mali pravidelne vyskytovať na vašom jedálnom lístku ako zdravý obed, sú veľmi bohaté na antioxidanty. Svojou typickou fialovou farbou sú hviezdami tejto diéty. Vo všeobecnosti, prípustnými potravinami sú ovocie, zelenina, morské plody, avokádo, orechy, hydina, hnedá ryža, tofu, olivový olej, voda a čierny, jazmínový alebo zelený čaj. Naopak, okinawská diéta zakazuje priemyselne spracované a vyprážané jedlá, biele cestoviny, mliečne produkty, chlieb, sladkosti a rafinované oleje. Napokon, rovnako dôležitá je okinawská mantra pred večerou „hara hači bu“, čo znamená „jedz, kým nebudeš plný na osem desatín“.