Umelá inteligencia
Sam Altman z OpenAI zostáva na svojej pozícii, no správna rada sa zmení
Ilya Sutskerev, ktorý mal viesť prevrat správnej rady, svoje rozhodutie oľutoval. Aj napriek tomu sa na svoju pozíciu nevráti.
Microsoft sa pokúsil získať Altmana a jeho kolegov, no nakoniec sa im to nepodarilo.
Umelými inteligenciami, ako napríklad ChatGPT alebo Google Bard, sa zaoberá čoraz viac ľudí, pričom nejde iba o technologických nadšencov. Síce sa môže zdať, že technologický fenomén je úplne samostatný, no stále je závislý od spoločnosti, ktorý ho vytvorila.
Zmeny v jednotlivých spoločnostiach sa môžu odraziť aj na produkte, ktorý vyvíjajú a poskytujú. K jednej z nich došlo 17. novembra, kedy správna rada spoločnosti OpenAI informovala verejnosť, že zbavujú Sama Altmana jeho pozície generálneho riaditeľa.
Spoločnosť uviedla svoje dôvody vo vyhlásení: „Odchod pána Altmana nasledoval po preskúmaní správnou radou, ktorá dospela k záveru, že nebol konzistentne úprimný v komunikácii so správnou radou, čo jej bránilo vo výkone jej povinností.“
Týmto rozhodnutím ukončili pôsobenie jedného zo zakladajúcich členov neziskovej organizácie, ktorá vznikla v roku 2015. Po jeho odchode sa na jeho post mala dočasne dostať technologická riaditeľka spoločnosti Mira Murati.
Odpor zamestnancov
Odstránenie Sama Altmana z funkcie riaditeľa spoločnosti OpenAI vyvolalo rozruch nielen medzi nadšencami umelej inteligencie, ale aj medzi zamestnancami spoločnosti. Dozorná rada svoje rozhodnutie s nimi vopred nekomunikovala, čo mnohých zamestnancov zaskočilo.
Väčšina z nich sa preto rozhodla vyjadriť svoj nesúhlas, o čom informuje portál televízie BBC. Takmer všetci zamestnanci sa rozhodli podpísať list, ktorým dali rade ultimátum – pokiaľ sa Sam Altman nevráti, budeme uvažovať nad odchodom zo spoločnosti. Okrem nich ho podpísal aj člen rady Ilya Sutskever.
Ich hlasy však zostali po víkende nevypočuté. Spoločnosť Microsoft – najväčší investor spoločnosti OpenAI – navrhla Altamanovi pozíciu riaditeľa špeciálneho výskumného tímu pre umelú inteligenciu. Okrem neho ponúkli pozície aj jeho kolegom z OpenAI.
„Hlboko ľutujem, že som sa podieľal na týchto krokoch správnej rady. Nikdy som nemal v úmysle poškodiť OpenAI. Mám rád všetko, čo sme spolu vybudovali, a urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby sme spoločnosť opäť spojili,“ napísal Sutskever na sociálnu sieť X, kedysi známu ako Twitter, v pondelok 20. novembra.
Späť v OpenAI
Plánovaný prechod do technologického gigantu Microsoftu sa však nekoná, pretože strany sa nakoniec dohodli a od stredy 22. novembra je Sam Altman opäť generálnym riaditeľom. Zároveň bude aj členom správnej rady, ako tomu bolo pred celou aférou.
Jedna z podmienok, aby sa Altman vrátil bola zmena v predstavenstve správnej rady. Ako píše portál televízie CNBC, pôvodná rada pozostávala zväčša za akademikov a počítačových vedcov, zatiaľ čo novú budú reprezentovať ľudia s minulosťou v podnikaní a technológiách.
O svoju pozíciu prišla napríklad Helen Toner, akademická pracovníčka, ktorá v článku z októbra tohto roku verejne kritizovala spoločnosť, s čím Altman nesúhlasil. Ďalší ľudia, ktorých už v rade nenájdete je Tasha McCauley alebo už spomínaný Ilya Sutskever.
Staronovým členom je Adam D’Angelo, ktorý údajne zohral veľkú rolu v rokovaniach o návrate generálneho riaditeľa. Ďalším členom je niekdajší minister financií USA a bývalý rektor Hardward University Larry Summers či podnikateľ Bred Taylor.
Čas na reguláciu
Situácia, ktorá odštartovala minulý piatok, mohla poukázať na problémy s týmto fenoménom, ktoré zostávajú doteraz nevyriešene. Sám generálny riaditeľ spoločnosti v minulosti žiadal od americkej vlády, aby došlo k regulácií technologických spoločností, ktoré sa zaoberajú touto technológiou.
Portál Wired uvádza výrok profesora Rayida Ghani z Carnegie Mellon University: „Myslím si, že celá myšlienka rečí o tom, že ‚Prosím, regulujte nás, pretože ak to nebudete regulovať, zničíme svet a ľudstvo‘, je úplná blbosť.“ Podľa neho to odvádza pozornosť od rizík, ktoré sa dejú v súvislosti presunu pracovných miest, diskrimináciou, transparentnosťou a zodpovednosťou.
Ďalším problémom v tomto sektore sú dáta, ktoré spoločnosti používajú pri trénovaní ich modelov umelej inteligencie. Niektoré z nich pri tom používajú otvorenú knižnicu obrázkov laion-5B, v dôsledku čoho vznikol nástroj Nightshade. Jeho úlohou je „otráviť“ modely umelej inteligencie, ktoré používajú licencované obrázky bez súhlasu autora. O tomto softvérovom riešení sme vás informovali v predchádzajúcom článku.