FILMY A SERIÁLY
Oppenheimerov triumf neprekoná len tak niekto. Nolan zažíva svoj najväčší kariérny úspech
Životopisný triler Oppenheimer získal celkovo sedem Oscarov.
Po enormnom úspechu sa má opäť vrátiť do kín.
Lenka Šamajová
Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.
Oppenheimer patrí bezpochyby k najlepším snímkam minulého roku. Nielenže vypredal sály kín, s prehľadom zvládol aj predávanie tohtoročných Oscarov. A to aj napriek konkurencii feministickej komédie Barbie, ktorá prišla do kín v rovnakom čase.
Ako sme spomínali v našom predošlom článku, populárnu snímku z réžie Grety Gerwig navštívilo 231-tisíc Slovákov. Dielo Christophera Nolana v podobe životopisného trileru zaujal fimových nadšencov o niečo menej. Ich celkový počet sa vyšplhal na 208-tisíc.
V prípade tržieb však nastal menší zvrat. Kým filmová Barbie zobrazujúca negatívne dopady patriarchátu získala 1 643 989 eur, Oppenheimer o pár eur navyše prekvapil. Jeho tržby dosiahli 1 674 322 eur. Čo priniesli letnému fenoménu Barbenheimer Oscary?
Oppenheimerov triumf sa dá ťažko prekonať
Už pred samotným odovzdávaním Oscarov sa spustila rozsiahla diskusia o snímke Barbie. Ako sme písali v našom minulom článku, jej fanúšikov rozdané nominácie až tak príliš nepotešili. Vzhľadom na to, že išlo o film, ktorý mal poukázať na rovnocennosť žien a mužov v súčasnom svete, hlavnej predstaviteľke Margot Robbie sa nominácia neušla.
O to viac situáciu vyburcovalo to, keď Ryan Gosling bol nominovaný v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Vzhľadom na stúpajúcu kritiku zverejnil stanovisko, v ktorom sa priklonil k názoru fanúšikov.
„Ken ale nie je nič bez Barbie a film Barbie by zase nevznikol bez Grety Gerwig a Margot Robbie, dvoch ľudí s hlavným podielom na vzniku tejto prelomovej, globálne ospevovanej snímky,“ uviedol. Zároveň dodal, že sklamanie sa dá v danom prípade považovať za slabé slovo.
Avšak aj napriek zvyšným ôsmim nomináciám si spomínaná feministická komédia odniesla len jednu cenu. Získala ju skladba What Was I Made For? od Billie Eilish, ktorá bola nominovaná za najlepšiu pieseň.
Naopak, životopisný triler z Nolanovej dielne zabodoval hneď v niekoľkých kategóriách. Ako píše portál CzechCrunch, celkovo si odniesol sedem Oscarov – za najlepší film, réžiu, hercov v hlavnej a vo vedľajšej úlohe, kameru, hudbu a strih.
Vzhľadom na to, že už v minulosti získal niekoľko prestížnych ocenení, nejde o nič prekvapivé. Na konte okrem cien z Oscarov má päť Zlatých glóbusov, sedem cien BAFTA či osem cien Critics‘ Choice.
Nolanov kariérny vrchol
Z úspechu životopisného trháku o „otcovi“ atómovej bomby má radosť aj samotný Christopher Nolan. Ako informuje Forbes, v súčasnosti patrí k najlepšie zarábajúcim režisérom v Hollywoode.
Dokonca získal prívlastok ako najväčšia filmová hviezda na svete, ktorý mu pripísal istý hľadač talentov zastupujúci najznámejšie herecké osadenstvo v Hollywoode.
Nolan tak vo svojich 53 rokoch dosiahol svoj najväčší kariérny vrchol. Na svojom konte mal však už predtým niekoľko filmových trhákov. Patria k ním snímky Počiatok či Interstellar.
Dlhodobo pôsobil vo filmovom štúdiu Warner Bros, z ktorého po príklone štúdia k streamingu koncom roka 2020 začal pomaly odchádzať.
„Niektorí z najväčších filmárov a filmových hviezd išli spať s pocitom, že robia pre najslávnejšie filmové štúdio a zobudili sa so zisteným, že robia pre najhoršiu streamingovú službu,“ uviedol v tom čase pre The Hollywood Reporter.
Úspešná snímka Oppenheimer sa tak dostala pod krídla Universalu. Do karát zahralo aj to, že Nolanovi ponúkli účasť na zisku. V Hollywoode ide o privilégium ponúkané len najväčším hviezdam, ako sú napríklad Tom Cruis, Steven Spielberg, James Cameron alebo Peter Jackson.
Enormná čiastka od Universalu
Ako dodáva Czechcrunch, Christopher Nolan má za uznávanú trojhodinovú snímku získať od Universalu necelých 100 miliónov dolárov. Ide o financie, ktorá zahŕňajú základný plat za scenár, réžiu a produkciu, odmenu za dosiahnutie ziskovosti filmu, podiel z príjmov z predaja vstupeniek a ďalšiu odmenu za získanie cien Akadémie.
Zároveň sa snímka po svojom víťazstve opäť vracia do kín, čím sa očakáva prekročenie miliardovej tržby. V praxi by mohlo ísť o dodatočný bonus pre hlavného tvorcu.
Finančný úspech mu mali už v minulosti priniesť aj iné snímky. Príkladom je Interstellar, prostredníctvom ktorej mal zarobiť takmer 90 miliónov dolárov. V prípade Počiatku sa mu na bankový účet pripísalo 69 miliónov dolárov.