Budúcnosť internetu

Ovládli ho boti a umelá inteligencia? “Teória mŕtveho internetu” vraj nie je úplný nezmysel

Internet sa za posledné roky výrazne zmenil, čo je za tým?
Čoraz viac ľudí si myslí, že ho tvoria už len bezduché automatizované systémy. Čo je na tom pravdy?

The Dead Internet Theory, čiže teória mŕtveho internetu, naznačuje, že že väčšinu toho, čo je na internete, už nevytvárajú ľudia. Ľudský faktor je vraj vo veľkej miere nahradený robotmi a obsahom generovaným AI, vysvetľuje forbes.com. Aj keď pre mnohých je to iba online konšpiračná teória, ktorá raz za čas opakuje, s rozvojom umelej inteligencie začína byť táto teória čoraz reálnejšia.

Môže byť teória mŕtveho internetu hrozbou pre ľudstvo?

Internet je rušné miesto s miliardami príspevkov rôzneho obsahu a obrovským množstvom účtov na sociálnych sieťach a informáciách o ľuďoch. Teória mŕtveho internetu hovorí o tom, že väčšina z obsahu, ktorý vidíte na internete, nepochádza od ľudí. Všetko je generované algoritmami a softvérom AI, takže internet nie je v skutočnosti miestom pre ľudí. Namiesto toho sú ľudia na sieti menšinou bez toho, aby o tom vedeli.

Keďže internet je v súčasnosti primárny spôsob, akým ľudia získavajú informácie a stal sa veľmi vplyvnou a ústrednou technológiou pre modernú ľudskú spoločnosť, bolo by zarážajúce, ak by väčšina obsahu internetu bola falošná a nevytvorená ľuďmi. Hrozilo by, že zavádzajúce informácie rôzneho typu, ktoré často na internete kolujú, by tak mohli byť ešte väčším rizikom pre celú spoločnosť.

Teória mŕtveho internetu hovorí o tom, že väčšina z obsahu, ktorý vidíte na internete, nepochádza od ľudí. Zdroj: unsplash.com

Čím väčšie pokroky, tým väčšie riziko

Pár rokov dozadu by sa nad predstavou falošného či mŕtveho internetu asi každý iba zasmial, no dnes to už vôbec nemusí byť nereálne.

Umelá inteligencia a moderné technológie už dokážu vytvoriť akýkoľvek obraz, ľudské tváre, či dokonca rozhovory, ktoré neexistujú, čím môžu reálne oklamať mnoho ľudí.

INZERCIA

Ak aj nie je pravda, že väčšina internetu je riadená a vytváraná neživými entitami, niektoré jeho časti určite áno, a čím viac tieto technológie postupujú, je možné, že percento umelo vytvoreného obsahu na sieti bude aj naďalej rásť.

Čo by to znamenalo, ak by sa dokázalo, že tieto teórie sú skutočne pravdivé? Už sme videli, ako boti na platformách ako X (predtým Twitter) a Facebook môžu robiť čokoľvek, od manipulácie s verejnou mienkou až po udržiavanie podvodov a dezinformácií. Jedna štúdia spoločnosti Cheq zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou odhaduje, že až 12 percent na X by mohli byť boti. V roku 2019 Facebook zlikvidoval ohromujúce 3 miliardy falošných účtov, ktoré by nepochybne zahŕňali značný počet robotov, píše washingtonpost.com.

Niet pochýb o tom, že algoritmy, AI a mnohé ďalšie varianty autonómneho softvéru môžu mať skutočné a vážne dôsledky pre životy ľudí na tejto planéte. Či už sú to ľudia radikalizovaní na sociálnych sieťach, algoritmy vytvárajúce echo komory alebo ľudia, ktorí neexistujú a majú vplyv na skutočných ľudí, totálne prevzatie by mohlo ľudskú spoločnosť poslať na úplne inú cestu histórie.

Dokážeme to rozlíšiť?

Teória mŕtveho internetu je jednou z tých konšpiračných teórií, o ktorých sa hovorí stále dookola, pretože hovoria o veľmi konkrétnom strachu alebo obavách. Podľa odborníkov by sme si mali dávať pozor na čokoľvek, čo vidíme a počujeme na webe, pokiaľ ide o ľudské autorstvo. Pravda je však taká, že nedokážete odhaliť, či to skutočne vytvoril alebo napísal človek.

Umelci a spisovatelia sú v poslednom období nešťastní z toho, že internet je pohltený obrázkami a textami vytvorenými umelou inteligenciou, ktoré nemajú žiadnu hodnotu, ale na prvý pohľad to nikto nedokáže zistiť. Po novom dokáže AI generovať aj realistické videá, vďaka modelu Sora od lídra OpenAi.

Podľa zástancov teórie mŕtveho internetu je dnešný web sterilný a bezduchý, mnoho obsahu je  recyklovaného alebo vyslovene falošného.  Dokonca aj Tim Berners-Lee, vynálezca World Wide Web, je sklamaný stavom svojho diela, keď hovorí: „Web nie je web, ktorý sme chceli, po žiadnej stránke,“ priznal.

Či je teória mŕtveho internetu iba konšpiračnou teóriou alebo je pravdivá, zatiaľ netušíme, keďže chýbajú priame dôkazy. Je však možné, že v najbližších rokoch sa staneme svedkami veľkých zmien na internete, s ktorými sa budeme musieť jednoducho zžiť a zmieriť.

Pokračujte na ďalší príspevok »