V TOP 5 je aj žena!
Päť najznámejších obchodníkov s drogami a ich zverstvá
Títo obchodníci s drogami žijú (alebo žili) brutálne násilné a neľútostné životy, ktoré sú oveľa špinavšie, ako by Hollywood kedy dokázal vykresliť. Päť najznámejších obchodníkov s drogami súčasnosti: 1. Joaquín „El Chapo“ Guzmán 2. Pablo Escobar 3. Griselda Blanco 4. Osiel Cárdenas Guillén 5. Frank LucasINZERCIA 1. Joaquín „El Chapo“ Guzmán Joaquín Archivaldo Guzmán… Prečítať celé
Títo obchodníci s drogami žijú (alebo žili) brutálne násilné a neľútostné životy, ktoré sú oveľa špinavšie, ako by Hollywood kedy dokázal vykresliť.
Päť najznámejších obchodníkov s drogami súčasnosti:
1. Joaquín „El Chapo“ Guzmán
2. Pablo Escobar
3. Griselda Blanco
4. Osiel Cárdenas Guillén
5. Frank Lucas
1. Joaquín „El Chapo“ Guzmán
Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, muž, ktorý sa stal známym ako „El Chapo“, síce vyzerá nenápadne, no je to iba klamlivé zdanie.
Guzmán je vrcholným predstaviteľom kartelu Sinaloa, ktorý je zdrojom najväčšieho percenta drog dovážaných každý rok do Spojených štátov amerických: kokaínu, marihuany, metamfetamínu a heroínu. Všetky sa dodávajú v tonách prostredníctvom prepracovaných pozemných a leteckých distribučných kanálov.
Guzmán sa zdal osudným pre obchod s drogami. Jeho strýko bol jedným z pôvodných mexických pašerákov drog a mladý Joaquín sa už ako veľmi mladá zapojil do rodinného podniku. Rýchlo sa dostal na popredné miesto v karteli, pretože bratovražedné boje si vyžiadali rivalov v rámci kartelu aj mimo neho. V roku 2006, porušujúc pakt medzi kartelmi, Guzmán nariadil atentát, ktorý podnietil to, čo sa začalo nazývať mexická drogová vojna. Tento konflikt medzi kartelmi mal za následok viac ako 60 000 úmrtí a 12 000 únosov. Počas toho sa stal El Chapo miliardárom a jedným z najmocnejších mužov na svete.
Zákon zastihol Guzmána v rokoch 1993 až 2001, keď bol zatknutý a uväznený. Vďaka úplatkom a zastrašovaniu sa vo väzení udomácnil až do svojho úteku (ktorý zahŕňal podplatenie 78 ľudí a jeho zosnovanie ho stálo viac ako 2 milióny dolárov).
22. februára 2015 bol opäť zatknutý a netrvalo dlho, a 11. júla El Chapo pripravil svoj druhý útek z väzenia s maximálnym stupňom stráženia.
Dňa 8. januára 2016 mexický prezident Enrique Peña Nieto prostredníctvom Twitteru oznámil, že úrady opäť zadržali drogového bossa.
V januári 2017 mexická vláda vydala Guzmána do Spojených štátov, aby čelil spravodlivosti. Guzmán sa objavil na americkom federálnom súde a vyhlásil, že je nevinný vo viac ako desiatkach obvinení. V júli 2019 bol El Chapo odsúdený na doživotie plus 30 rokov spolu s príkazom zaplatiť 12,6 miliardy dolárov ako reštitúciu.
2. Pablo Escobar
Ak by sa o jednom mužovi dalo povedať, že reprezentuje myšlienku „drogového kráľa“, tým jedným mužom by bol jednoznačne Pablo Escobar.
Počas vyháňania Medellínskeho kartelu z Kolumbie v 70. a 80. rokoch zabezpečila Escobarova nemilosrdná taktika stabilný prísun kokaínu do Ameriky. Niektoré zdroje odhadujú, že 80 percent kokaínu dovážaného do tejto krajiny pochádzalo cez Escobarov podnik (približne 15 ton denne na vrchole).
Odstránením rivalov a podporou korupcie v kolumbijskej vláde sa stal Escobar jedným z najbohatších ľudí na svete (s odhadovanou hodnotou majetku takmer 10 miliárd dolárov). Úradníci, ktorí sa nesklonili pred úplatkárstvom, sa často stretli s násilnými koncami. Vraždil kandidátov na úrad, sudcov, policajtov a reportérov. Nastražil bombu do lietadla, aby zabil kandidáta na prezidenta – v lietadle kandidát nebol, ale bolo tam 110 nevinných ľudí.
Escobarove činy domáceho terorizmu nakoniec obrátili verejnú mienku proti nemu, a to aj napriek jeho pokusom získať verejnú priazeň filantropickou činnosťou. Keď ho v roku 1993 zastrelili pri úteku cez strechy pred vládnymi vojakmi, jeho povesť bola posiata dierami ako jeho mŕtve telo. Jeho sláva ho však prežila.
3. Griselda Blanco
Nie všetci drogoví králi sú muži. Jednou z najbezohľadnejších drogových „kráľovien“ všetkých čias bola Griselda Blanco, prezývaná „La Madrina“ alebo „Krstná mama“. Blanco bola jednou z kľúčových postáv Medellínskeho kartelu a pripisuje sa jej to, že bola mentorkou Escobara, ktorý sa nakoniec stal jej nepriateľom.
Blanco si prvýkrát urobila meno tým, že vyvinula podprsenky a podväzky určené na ukrytie pašovaného kokaínu. Začiatkom 70. rokov opustila Kolumbiu a usadila sa v Queens v New Yorku, kde založila rozsiahlu prevádzku.
V roku 1975 bola obvinená, keď vláda zadržala obrovskú zásielku kokaínu. Blanco utiekla späť do Kolumbie, ale netrvalo dlho a vrátila sa, tentoraz do Miami, kde si vybudovala povesť „krstnej matky kokaínu“. V snahe odstrániť svoju konkurenciu prejavila drzú bezohľadnosť, ktorá uvrhla mesto do obdobia násilia, ktoré sa stalo známym ako kokaínové kovbojské vojny.
Údajne si objednala množstvo vrážd, z ktorých mnohé spáchali ozbrojenci na motorkách, praktiku, ktorú vraj vymyslela. Odhaduje sa, že podnietila 40 až 250 vrážd, vrátane niekoľkých osobných (zastrelila jedného zo svojich manželov z bezprostrednej blízkosti kvôli obchodu s drogami).
Blanco sa vyžívala vo svojom statuse „krstnej matky“ a zašla až tak ďaleko, že pomenovala svojho najmladšieho syna Michael Corleone po postave z Krstného otca.
Jej koniec bol tiež znamenitý – pred mäsiarstvom ju zastrelil atentátnik na motorke. Bola tak zavraždená rovnakou metódou, ktorú tak často používala na svojich vlastných nepriateľov.
4. Osiel Cárdenas Guillén
Osiel Cárdenas Guillén má jednu z tých najpochmúrnejších prezývok: „El Mata Amigos“ alebo „The Friend Killer“. Cárdenas si vyslúžil kritiku zavraždením svojho priateľa Salvadora Gómeza, ktorý mal v pláne prevziať kontrolu nad Kartelom v Perzskom zálive v roku 1996.
USA popisuje Kartel v Perzskom zálive ako „obzvlášť násilný“ a pod Cárdenasovým vedením rozšíril svoj dosah. Infiltroval sa do predtým nepodplatiteľnej časti armády mexických špeciálnych síl a zhromaždil súkromnú žoldniersku armádu, ktorá chránila jeho záujmy a presadzovala jeho vôľu. Táto armáda sa nakoniec stala známou ako Los Zetas („The Zs“), brutálna skupina s väčšou pravdepodobnosťou sťať úradníka, ako ho podplatiť. S takouto organizáciou na povel sa Cárdenasov kartel stal jednou z najmocnejších organizácií obchodujúcich s drogami na svete.
Cárdenas sa zdal byť nezastaviteľný, kým sa nevyhrážal dvojici agentov DEA. Sila vlády USA bola vyprovokovaná a v roku 2003 bol Cárdenas zajatý a vydaný do USA, kde stále žije v texaskom väzení.
5. Frank Lucas
Hoci veľká časť obchodníkov s drogami pochádza zo Strednej Ameriky, Spojené štáty majú tiež svoj podiel domácich drogových kráľov. Možno viac známy ako všetci ostatní je Frank Lucas, ktorý začiatkom 70. rokov distribuoval svoj heroín „Blue Magic“ po celom Harleme.
Lucas pôvodne zo Severnej Karolíny prišiel do New Yorku a čoskoro sa zaplietol s miestnym gangstrom „Bumpym“ Johnsonom. Keď Johnson zomrel, Lucas videl príležitosť prejsť na obchod s drogami, ktorý dovtedy ovládala talianska mafia. Pomocou vojenských kontaktov v zámorí založil distribučnú sieť priamo z juhovýchodnej Ázie. Mak sa pestoval a spracovával na heroín, a prevážali ho vo vojenských lietadlách do USA (Lucas sám tvrdil, že heroín sa niekedy balil do rakiev vojakov, ktorí leteli z Vietnamu). Čistota heroínu v kombinácii s násilnou taktikou Lucasa voči konkurentom a skorumpovanej newyorskej polícii zo začiatku 70. rokov zabezpečili, že Lucas čoskoro zarábal milióny dolárov mesačne.
Policajná korupcia viedla k vyšetrovaniu, ktoré nakoniec viedlo k Lucasovi. Išiel do väzenia, ale stal sa vládnym informátorom, čo mu znížilo trest. Stratil všetky svoje peniaze, ale získal slobodu. Jeho príbeh neskôr vyrozprával Hollywood vo filme Americký gangster s Denzelom Washingtonom v hlavnej úlohe. Aj keď film nie je veľmi presný a niektorí ho obviňujú, že Lucas pôsobí ušľachtilým dojmom, je dôkazom fascinácie Ameriky jeho najznámejším drogovým kráľom.
Lucas zomrel v máji 2019.